Data publikacji:

Kuchnia w stylu hiszpańskim – jak urządzić kuchnię w stylu hiszpańskim?


Przy urządzaniu kuchni wciąż panuje moda na stonowane wnętrza o minimalistycznym i nowoczesnym charakterze. Wiele osób ma jednak już serdecznie dość tej stylistyki, poszukując dobrego pomysłu na ciepły i pełen energii wystrój. Rozwiązaniem może być tutaj kuchnia w stylu hiszpańskim. Radzimy, jak zabrać się do jej stworzenia.
kuchnia
Hiszpania to kraj corridy, słonecznej pogody, fascynującej sztuki i architektury oraz unikalnej tożsamości, która wykuła się na skrzyżowaniu kultury zachodniego chrześcijaństwa oraz islamu. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego słyną również z gorącego temperamentu oraz zamiłowania do dobrej kuchni i muzyki. Cechy te przyciągają jak magnes ludzi z całego świata, zwłaszcza z krajów takich jak Polska. Kuchnia w stylu hiszpańskim jest więc dobrym sposobem na przeszczepienia kawałka słonecznej i radosnej Iberii do naszego domu lub mieszkania. Z artykułu dowiesz się, jak tego dokonać.

Charakterystyka stylu hiszpańskiego we wnętrzach Wnętrza przygotowane w stylu hiszpańskim są kompletnym przeciwieństwem dominujących obecnie wnętrz nowoczesnych i skandynawskich. Zamiast bieli i odcieni szarości, a także surowych materiałów oraz minimalistycznych dekoracji, pomieszczenia urządzone „po hiszpańsku” oferują eklektyczne połączenie intensywnych kolorów, zdobionych ceramicznych kafli i terakoty, a także drewna i kamienia. Przygotowując tego typu aranżacje, wykorzystuje się także elementy zapożyczone z kultur arabskich oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Niezwykle ważne są tu też odpowiednie dodatki i akcesoria, które dodają pomieszczeniu południowego charakteru. Jak widać, hiszpańskie wnętrza to rozwiązanie dla osób nie bojących się mocnych kolorów lub wzorzystych podłóg czy ścian, a także lubujących się w niebanalnych połączeniach różnych ewenementów wystroju wnętrza. Salon, kuchnię lub łazienkę hiszpańską można określić wieloma przymiotnikami, ale z pewnością nie znajdą się wśród nich słowa, takie jak „nijaki” lub „nudny”.

Kuchnia w stylu hiszpańskim – najważniejsze elementy


Kuchnię w stylu hiszpańskim urządzimy zarówno w bloku, jak i w dużym domu jednorodzinnym. Podczas jej projektowania zwraca się uwagę na kilka podstawowych kwestii, które omawiamy poniżej. Pamiętaj jednak, że choć styl hiszpański znany jest z eklektyzmu i fantazji, wybranie zanadto gryzących się ze sobą akcesoriów lub kafli czy kolorów ścian sprawi, że pomieszczenie będzie niezwykle chaotyczne. Dobre wnętrza hiszpańskie, mimo swojej różnorodności, zachowują zawsze elegancki i harmonijny charakter.

Kolory w hiszpańskiej kuchni

Kuchnia hiszpańska powinna być kolorowa. Wnętrze wypełniamy więc intensywnymi barwami, których wybór nie jest ograniczony przez z góry ustalone zasady i w dużej mierze zależy od gustu. Nie boimy się w tym przypadku dużych kontrastów oraz nieoczywistych zestawień barw, dotyczy to wszystkich elementów wystroju.

Podczas przygotowania aranżacji sięga się najczęściej po żółcie, czerwienie i pomarańcze. Kolory te nadają pomieszczeniu ciepła oraz przytulności, zachęcając tym samym do dłuższego przebywania w kuchni. Równie często wybiera się ciemne granaty, turkusy, błękity i zielenie. Zawsze możemy sięgnąć też po uniwersalną biel. Pamiętajmy przy tym, żeby nie przytłoczyć małych kuchni zbyt ciemnymi kolorami. We wnętrzach tego typu używajmy jaśniejszych barw, które dają wrażenie większej przestronności.

Płytki w hiszpańskiej kuchni

Ceramiczne płytki i kafle lub terakota to obowiązkowy element wystroju kuchni w stylu hiszpańskim. Sięgamy po jednobarwne lub wielokolorowe modele ozdobione klasycznymi geometrycznymi wzorami lub abstrakcyjnymi motywami roślinnymi, które są charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego. Ciekawy efekt osiągniemy, mieszając różne rozmiary i typy kafli oraz wybierając ich niebanalne kształty (np. heksagony). W przypadku podłogi dobrym rozwiązaniem jest też np. wybranie interesujących kafli naśladujących naturalny kamień.

Meble w hiszpańskiej kuchni

Meble w hiszpańskiej kuchni powinny być wykonane z grubego drewna lub naśladujących go płyt MDF. Blaty mogą być wykonane z kamienia lub jego imitacji, dobrze sprawdzi się w tym przypadku np. jasny marmur. We wnętrzu tego typu odnajdą się też meble typowo rustykalne. Świetnym pomysłem na dodatkowy akcent nadający charakter szafkom jest użycie mosiężnych lub ozdobnych uchwytów drzwi i szuflad.

Armatura w hiszpańskiej kuchni

W przypadku zlewu odradza się korzystania z klasycznych metalowych modeli, świetnie sprawdzą się za to miski ceramiczne w kolorze białym lub czarnym, lub wykonane z kamienia. Jeżeli chodzi o baterię, to wybieramy zwykłe nowoczesne krany lub ozdobne mosiężne modele w stylu retro.

Dodatki w hiszpańskiej kuchni


Podstawowymi dodatkami w kuchniach hiszpańskich będą kolorowe ceramiczne pojemniki, miski i wazony, a także tradycyjne wielobarwne tkaniny obrusowe oraz zasłonowe. Pod stołem jadalnym możemy rozłożyć dywan, a na krzesłach wygodne poduszki. Zaleca się także użycie lamp w stylu retro, ozdobnych grzejników i różnych interesujących bibelotów. Wolne ściany ozdabiamy z kolei oprawionymi w ramki obrazami i zdjęciami lub roślinami i półkami na przyprawy czy inne drobiazgi.