Data publikacji:

Kuchnia w stylu włoskim – jak urządzić kuchnię w stylu włoskim?


Słoneczna Italia nieodmiennie kojarzona jest z dobrym jedzeniem, a także długim posiłkami przy winie i suto zastawionym stole. Jest to też kraj elegancji i cenionego na całym świecie designu. Charakter kraju świetne odzwierciedlają kuchnie w stylu włoskim, w artykule znajdziesz wskazówki ułatwiające ich urządzenie.
kuchnia
Badania pokazują, że Włochy to jeden z kilku najbardziej lubianych i cenionych krajów przez Polaków. Rodaków zazwyczaj fascynuje tradycyjna kuchnia śródziemnomorska oraz bogata kultura i zabytki, począwszy od mistrzów renesansu, a skończywszy na współczesnym designie, modzie oraz szybkich samochodach. Niezwykle pociągające są też włoskie krajobrazy, a więc piaszczyste plaże, urokliwe miasteczka skąpane w słońcu oraz starożytne ruiny. Nie dziwne więc, że wielu z nas pragnie przenieść do własnego domu lub mieszkania klimat tego kraju. Radzimy zatem, jak urządzić kuchnię w stylu włoskim.

Charakterystyka stylu włoskiego we wnętrzach


Styl włoski często mylony jest lub mieszany ze stylem toskańskim oraz śródziemnomorskim. Każdy z nich stawia jednak na różne akcenty dekoracyjne i czerpie inspiracje z innych aspektów kultury Italii oraz krajów ościennych. Sam styl włoski nie jest też zresztą jednorodny. Pod terminem tym kryją się bowiem w rzeczywistości dwa odmienne sposoby eleganckiej aranżacji wnętrza – tradycyjny oraz nowoczesny.

Tradycyjne wnętrza włoskie charakteryzują się głównie słonecznymi i ziemistymi barwami, a także naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz kamień, które pokrywają podłogi, a czasem też ściany i sufity. Solidne i wysokiej jakości meble posiadają wiele klasycznych elementów dekoracyjnych, takich jak sztukaterie lub reliefy. Klimat południa budują tu też dodatki w postaci kolorowych zasłon, narzut i dywanów, a także rośliny i różnej wielkości prosta ceramika.

Nowoczesne wnętrza włoskie korzystają z kolei z dorobku włoskiego designu, najczęściej z modernistycznych form z XX wieku. Aranżacje są więc tutaj minimalistyczne i eleganckie, z powodzeniem używa się ostrych i ciepłych kolorów, takich jaki czerwienie lub żółcie. Meble i dodatki wykonane są z najwyższej jakości materiałów, podobnie jak w stylu tradycyjnym, poleca się stosowanie marmuru oraz szlachetnego drewna.

Kuchnia w stylu włoskim – co należy wiedzieć?


Kuchnię w stylu włoskim zaaranżujemy zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach, ważne jednak, by były przestronne i wygodne w użyciu. Centralnym oraz dobrze wyeksponowanym punktem wnętrza jest kuchenka lub stół jadalny. Na większych metrażach buduje się barki oraz wyspy kuchenne.

Klasyczne kuchnie włoskie często zachwycają także odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi budynku, takimi jak drewniane kolumny lub belki sufitowe. Bardzo często wokół kuchenki buduje się duże kamienne lub drewniane okapy naśladujące stare paleniska.

Kolory w kuchni w stylu włoskim

W kuchniach w tradycyjnym stylu włoskim dominują odcienie biali, żółcie, popiele, a także głębokie brązy. Nierzadko stosuje się też różne rodzaje oliwkowej zieleni, błękity lub czerwienie.

Płytki w kuchni w stylu włoskim

Na ścianach w kuchniach włoskich kładziemy klasyczne płytki, najczęściej w neutralnych kolorach, od bieli, po beże i brązy. Mogą być one wzbogacone o rysunki bądź roślinne motywy dekoracyjne. Zazwyczaj unikamy eksperymentowania z ich kształtami oraz ułożeniem.

Podłogi w kuchni w stylu włoskim


Podłogi w stylu włoskim mogą być wykonane z drewna lub solidnych dużych płytek z grubymi fugami, naśladujących stare kamienne kafle. Na podłodze mogą z powodzeniem znaleźć się również tradycyjne dywaniki lub chodniki.

Meble w kuchni w stylu włoskim

W tradycyjnym włoskim stylu stawiamy na wysokiej jakości meble wykonane z drewna. Ich formy wykończone są w klasyczny sposób, nie powinno więc zabraknąć tutaj ozdobnych paneli, reliefów, kolumienek czy przeszklonych drzwi. Blaty kuchenne wykonuje się najczęściej z kamienia lub przypominających go materiałów. Najbardziej pożądany jest tutaj oczywiście prawdziwy marmur.

Armatura w kuchni w stylu włoskim

Zlewozmywak będzie najczęściej wpuszczony w blat szafki, ale w niektórych wnętrzach może również występować pod postacią bardzo staroświeckiej kamiennej misy opartej na szafce. Jeżeli chodzi o baterię stawiamy na pionowe modele w stylu retro, choć nowoczesne krany są również dobrym rozwiązaniem dla niektórych kuchni.

Dodatki i oświetlenie w kuchni w stylu włoskim

Kuchnia włoska wypełniona jest różnego rodzaju pojemnikami, wazonami i miskami z ceramiki, szkła lub gliny. Charakter wnętrzu nadają też zwisające z sufitu patelnie czy też pęki schnących przypraw lub warzyw. Nie zapominajmy też o kolorowych obrusach z naturalnych materiałów, metalowych świecznikach, a także doniczkach z roślinami. Za główne oświetlenie pomieszczenia służą zazwyczaj klasyczne wiszące lampy umieszczone na stołem lub wyspą, którym pomagają małe reflektorki i punktowe światła sufitowe.