Badania pokazują, że Włochy to jeden z kilku najbardziej lubianych i cenionych krajów przez Polaków. Rodaków zazwyczaj fascynuje tradycyjna kuchnia śródziemnomorska oraz bogata kultura i zabytki, począwszy od mistrzów renesansu, a skończywszy na współczesnym designie, modzie oraz szybkich samochodach. Niezwykle pociągające są też włoskie krajobrazy, a więc piaszczyste plaże, urokliwe miasteczka skąpane w słońcu oraz starożytne ruiny. Nie dziwne więc, że wielu z nas pragnie przenieść do własnego domu lub mieszkania klimat tego kraju. Radzimy zatem, jak urządzić kuchnię w stylu włoskim.
Charakterystyka stylu włoskiego we wnętrzach
Styl włoski często mylony jest lub mieszany ze stylem toskańskim oraz śródziemnomorskim. Każdy z nich stawia jednak na różne akcenty dekoracyjne i czerpie inspiracje z innych aspektów kultury Italii oraz krajów ościennych. Sam styl włoski nie jest też zresztą jednorodny. Pod terminem tym kryją się bowiem w rzeczywistości dwa odmienne sposoby eleganckiej aranżacji wnętrza – tradycyjny oraz nowoczesny.
Tradycyjne wnętrza włoskie charakteryzują się głównie słonecznymi i ziemistymi barwami, a także naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz kamień, które pokrywają podłogi, a czasem też ściany i sufity. Solidne i wysokiej jakości meble posiadają wiele klasycznych elementów dekoracyjnych, takich jak sztukaterie lub reliefy. Klimat południa budują tu też dodatki w postaci kolorowych zasłon, narzut i dywanów, a także rośliny i różnej wielkości prosta ceramika.
Nowoczesne wnętrza włoskie korzystają z kolei z dorobku włoskiego designu, najczęściej z modernistycznych form z XX wieku. Aranżacje są więc tutaj minimalistyczne i eleganckie, z powodzeniem używa się ostrych i ciepłych kolorów, takich jaki czerwienie lub żółcie. Meble i dodatki wykonane są z najwyższej jakości materiałów, podobnie jak w stylu tradycyjnym, poleca się stosowanie marmuru oraz szlachetnego drewna.
Kuchnia w stylu włoskim – co należy wiedzieć?
Kuchnię w stylu włoskim zaaranżujemy zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach, ważne jednak, by były przestronne i wygodne w użyciu. Centralnym oraz dobrze wyeksponowanym punktem wnętrza jest kuchenka lub stół jadalny. Na większych metrażach buduje się barki oraz wyspy kuchenne.
Klasyczne kuchnie włoskie często zachwycają także odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi budynku, takimi jak drewniane kolumny lub belki sufitowe. Bardzo często wokół kuchenki buduje się duże kamienne lub drewniane okapy naśladujące stare paleniska.
Kolory w kuchni w stylu włoskim