Data publikacji:

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – jakie wybrać?

Gdy rozpoczyna się sezon na sadzenie kwiatów i krzewów w ogrodzie, każdy właściciel posesji zastanawia się, jakie rośli będą pasować do aranżacji jego zewnętrznej przestrzeni. Wiele osób wybiera sezonowe kwiaty, żeby cieszyć się choć przez chwilę ich pięknym kwitnięciem. Dobrym rozwiązaniem, które nieco dłużej zachwyca nasze oko, są kwiaty wieloletnie długo kwitnące. Jakie zatem wybrać?       
Senior grandparents and granddaughter gardening in the backyard garden

Kwiaty ogrodowe wieloletnie – zimujące w gruncie       

Kwiaty ogrodowe, które nie mają problemu z zimą i spokojnie mogą przezimować w gruncie, to świetne rozwiązanie na całoroczne rośliny. Oczywiście w okresie zimowym należy je odpowiednio zabezpieczyć, natomiast nie trzeba ich zbytnio przygotowywać na nadchodzący sezon. Wystarczy delikatnie przeplewić i można się cieszyć kwiatami, bez ponownego ich sadzenia i kupowania nowej ziemi każdego roku.         
Z reguły kwiaty całoroczne nie są zbytnio wymagające, nie potrzebują specjalnej ziemi, uwagi i pielęgnacji. Jedyne, czego mogą od nas wymagać, to przygotowania odpowiednio podłoża oraz posprzątania i pozostawienia ich otoczenia w dobrym stanie na kolejny sezon. Dobrze, aby pamiętać o odpowiednim nawożeniu, w szczególności w okresie przejściowym z lata w jesień, wtedy będą potrzebować odpowiedniego zastrzyku wzmacniającego przed chorobami.         
Pomimo tego, że z reguły wieloletnie sadzonki są odporne na działanie mrozu i zimna, najlepiej, żeby jednak przykryć je agrowłókniną lub folią do roślin.          
Spośród roślin wieloletnich i zimujących w gruncie można wymienić kilka tych wyższych, jak na przykład liliowiec, piwonia, ciemiernik, jeżówka purpurowa, ostróżki ogrodowe, floksy wiechowate, astry nowobelgijskie czy przegorzany kuliste. Do nieco mniejszych roślin można zaliczyć bardziej oryginalnie wyglądające okazy: floksy szydlaste, szałwię omszoną, kocimiętki, fiołki wonne i bodziszki czerwone.        

Kwiaty do ogrodu długo kwitnące – wysokie

Kwiatami, które długo i pięknie kwitną, są najczęściej te sezonowe, które niestety trzeba nabywać każdego roku. Są one zbyt słabe, żeby przetrwać mroźniejsze noce. Do takich kwiatów zaliczamy pelargonie, petunie, bratki, krakowiaki i begonie. Kwitną długo i bardzo długo również się utrzymują.     
Jeśli jednak chcielibyśmy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, zdecydowanie lepiej postawić na byliny wieloletnie wymienione powyżej.         
Piwonie – kwitną końcem maja przez cały czerwiec, najczęściej spotykane kolory to biały i różowy. Są to rośliny, którym sprzyja żyzna gleba i sporo słońca. Dlatego lepiej już przed kupnem sadzonek przemyśleć miejsce, gdzie będą pięknie mogły kwitnąć. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, żeby nie umieszczać ich głęboko w ziemi. Wystarczająca głębokość to około 3 centymetry.      
Liliowce lub potocznie zwane po prostu liliami. Są to jedne z najbardziej niewymagających roślin. Obojętna jest dla nich jakość ziemi, niepotrzebne im słońce, ale jak będzie go zbyt dużo, to z pewnością nic im się nie stanie. Są to kwiaty wieloletnie, które kwitną jeden dzień i na drugi wypuszczają kolejne pąki. Ciężko zdecydować się na jedne, ponieważ jest bardzo dużo odmian liliowców.       
Z wysokich kwiatów wieloletnich można zasadzić roślinę o dość skomplikowanej nazwie – trytoma groniasta. Ma ona kształt sporej kępki liści, z których wyrasta ponad nie piękny kwiatostan. Kwiat może być mieszanką kolorów żółtego, pomarańczowego i jasnego czerwonego. Jedyne, o czym należy pamiętać, to żeby przed nadchodzącą zimą i przymrozkami porządnie ją przykryć. A miejsce, w którym będzie pięknie kwitła, koniecznie musi być mocno nasłonecznione.

Byliny do ogrodu długo kwitnące – niskie        

Ciekawą rośliną jest tak zwana kocimiętka (nazwa została jej nadana przez to, że jej zapach bardzo lubią koty). Kwitnie bardzo długo, utrzymuje się aż od połowy kwietnia, a jej kwiaty można podziwiać jeszcze w sierpniu. Najbardziej pasuje do rabatek i niskich klombów.
Bardzo długo kwitnącą rośliną jest czyścica alpejska, ponieważ może cieszyć oko już od początku maja nawet do końca września. Jedynym warunkiem, jaki stawia, to dość suche miejsce z często padającymi promieniami słońca. Jeśli chodzi o ziemię, to nie ma większych wymagań.
Ładną i ozdobną rośliną jest tak zwany nachyłek. Są to sporych rozmiarów żółte, nawet wpadające w pomarańczowy kwiaty, które są z nami od czerwca, aż do października. Żeby cieszyć się ich wieloletnością, koniecznie trzeba je sporo przyciąć przed nadchodzącą zimą, dzięki temu z powodzeniem przezimują.
Jeśli podobają nam się małe kolorowe kwiatuszki, to trzykrotka będzie strzałem w dziesiątkę. Są to niewielkie kępki trawy, przypominającej blaszki liści, między którymi wystają kwiatki w kolorze niebieskim, białym i różowym. Długo kwitną, ponieważ od maja do września. Jednak prezentują się dobrze wyłącznie w słoneczne dni, gdy niebo jest zachmurzone – zamykają się. Należy również pamiętać o częstym podlewaniu – bardzo lubią wilgotną ziemię.       

Kwiaty wieloletnie do ogrodu – długo kwitnące

Jak czytamy wyżej, jest spory wybór wśród kwiatów wieloletnich. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nie odpowiednio zadbać i przygotować na ich zasadzenie. Wybierając roślinę, która nam się spodobała, najlepiej dokładnie przeczytać, jakiego miejsca potrzebuje, czy lubi być w słońcu, czy raczej w cieniu. Istotna jest również gleba – niektóre kwiaty są bardziej wymagające i potrzebują żyznej i dobrej jakościowo gleby. Należy sprawdzić również, czy trzeba i jeśli tak, to jak zabezpieczyć taką roślinę przed mrozem i śniegiem, żeby móc cieszyć się nią w kolejnym, nadchodzącym sezonie ogródkowym.             
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!