Data publikacji:

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – jakie wybrać?

Komponowanie i pielęgnowanie ogrodu to dla wielu relaksujące i bardzo przyjemne zajęcie. Pozwala stworzyć przestrzeń, która będzie piękna i idealnie dostosowana do indywidualnych oczekiwań, a także panujących warunków. Choć wybór rozmiaru i wyglądu kwiatów czy krzewów jest kwestią, w której panuje pełna dowolność, są pewne kryteria, których należy przestrzegać, wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. W końcu chcemy, aby cieszyły oko swoim wyglądem jak najdłużej.
Flower Garden

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin do ogrodu?

Wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jakie stanowisko będą miały. Stopień nasłonecznienia, osłonięcie od wiatru czy też deszczu, odczyn podłoża – to wszystko ma niebagatelne znaczenie w pielęgnacji roślin. Wieloletnie rośliny, sadzone z zamiarem pozostawienia ich na lata, powinny od razu trafić na odpowiednie miejsce. W ich przypadku, w przeciwieństwie do kwiatów doniczkowych, nie ma możliwości łatwego i szybkiego przeniesienia, bez szkody dla rośliny.
Warto także przemyśleć całościową kompozycję ogrodu. Wiele roślin rozrasta się do pokaźnych rozmiarów, które po kilku latach mogą okazać się problematyczne. Z tego względu dobrze jest wcześniej zaplanować ustawienie kwiatów i krzewów, ustalając, które z nich będą tworzyły tło, a które nadadzą się w przednie szeregi. Jeżeli jednak ogród jest już obsadzony roślinami, a przytrafił się dodatkowy spontaniczny zakup – kierujmy się przede wszystkim kwestią odpowiedniego stanowiska.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – niskie

Kwiaty lub ozdobne liście mogą przyciągać wzrok niezależnie od tego, gdzie są umieszczone i jaką wysokość osiągają. Floksy to rośliny, które sprawdzą się na rabatkach, skalniakach, jako wypełnienie przerw między innymi roślinami, a nawet w wazonie. Kwitną intensywnie, obficie i długo. Nie wymagają wiele opieki ani doskonałej gleby, jednak do wytworzenia wielu kwiatostanów potrzebują słonecznego stanowiska.
Inne mało wymagające i niskie byliny do funkie. Zwane także hostami, funkie sprawdzą się w cieniu, pełniąc funkcję dekoracyjną, ale też ograniczając rozrastanie się chwastów. Są odporne na choroby, szkodniki i nie zaszkodzi im krótki okres suszy. Najpopularniejsze odmiany to te całkowicie zielone lub upstrzone bielą, jednak można znaleźć także funkie o liściach cytrynowych, niebieskich czy bordowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć oczy białymi lub fioletowymi kwiatami.
Inną ciekawą opcją roślin wieloletnich do ogrodu bez wykopywania jest ciemiernik. Urocze, gęsto osadzone kwiatuszki to niejedyna ich zaleta. Skórzaste liście o barwie głębokiej zieleni zdobią roślinę także wtedy, gdy jeszcze nie zakwitła. Nie wymagają wiele, dobrze odnajdują się w półcieniu, jednak zimą należy je osłaniać, ponieważ mogą przemarznąć.

Rośliny wieloletnie o sporych rozmiarach

Niezależnie od tego, czy wybrana roślina jest ozdobna z liści, czy z kwiatów, może rozrastać się do imponujących rozmiarów. Przykładem rośliny, która może żyć nawet kilkadziesiąt lat i przy odpowiedniej pielęgnacji może urosnąć duża, jest piwonia. Na rynku dostępnych jest wiele odmian – o kwiatach pełnych lub nie, w kolorze różu, głębokiej czerwieni, słonecznej żółci czy też śnieżnobiałych. Przepiękne, okazałe kwiaty mogą być fenomenalną ozdobą ogrodu. Aby tak się stało, piwonię należy umieścić na odpowiednim stanowisku. Zbyt mało słońca i uboga ziemia będą skutkować słabym kwitnieniem i zatrzymaniem wzrostu. Należy to uwzględnić przed umieszczeniem rośliny w ziemi, ponieważ piwonie źle znoszą przesadzanie.
Na przeciwnym biegunie znajduje się roślina, która doskonale wpasowuje się w zacienione zakątki. Parzydło leśne może osiągać wysokość nawet półtora metra. Późną wiosną i wczesnym latem cieszy oko okazałymi, puszystymi kwiatostanami w białym lub kremowym kolorze. Dobrze radzi sobie nawet na niezbyt żyznych ziemiach, choć za użyźnienie lub podsypanie nawozem z pewnością się odwdzięczy.
Niezwykle efektowne, sprawdzające się zarówno w słońcu, jak i delikatnym cieniu, są liliowce. Ich łodygi, w zależności od odmiany, mogą dorastać do półtora metra lub więcej. Wymagają lekko kwaśnego pH i dobrze rosną nawet w niezbyt zasobnej glebie. Ich wielkie, rozłożyste kwiaty kwitną krótko, jednak pojawiają się jeden po drugim przez niemal całe lato. Potrafią wprawić w zachwyt nawet roślinnego sceptyka. Warto je wsadzać do ziemi razem z doniczką, aby zapewnić ochronę przed szkodnikami.

Krzewy wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Szukając roślin do ogrodu, warto zainteresować się także krzewami. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są rododendrony. Istnieje wiele odmian, o różnych wielkościach i kolorach. Odpowiednio pielęgnowane odwdzięczają się ogromem kwiatów. W ogródkowych warunkach mogą osiągnąć około półtora metra wysokości. Dobrze czują się w miejscach zacienionych i osłoniętych od wiatru i chłodu.
Najbardziej klasycznym, uniwersalnym i popularnym krzewem, który można znaleźć w ogrodzie, jest róża. To roślina, którą zna każdy i której kwiatami nietrudno się zachwycić. Nie jest trudna w obsłudze, jednak wymaga dużej ilością światła słonecznego, podlewania w okresach bez deszczu i nawożenia. Doglądana i pielęgnowana co kilka dni, będzie kwitnąć długo i intensywnie.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!