Data modyfikacji:

Łam zasady w sypialni – 3 ciekawe sposoby na stolik nocny

W sypialni nie ma miejsca na nudę i rutynę. Co prawda aranżacja sypialni powinna przede wszystkim sprzyjać odpoczynkowi, jednak zasady są po to, żeby je łamać. Dlatego wybierając meble do sypialni stawiaj nie tylko na wygodę, ale też pozwól sobie na wnętrzarskie eksperymenty. Zacznij od stolika nocnego.

To w gruncie rzeczy taka szara eminencja w każdej sypialni – niby niewielki stolik czy szafka, ale zapewnia wygodę i w dużej mierze decyduje o tym, czy twoja sypialnia jest naprawdę komfortowa. Jest zawsze tuż przy łóżku i zazwyczaj stoi na nim lampka, szklanka z wodą oraz kilka kosmetyków. To dzięki niemu masz to wszystko pod ręką i nie musisz wstawać z łóżka, aby zapalić światło czy napić się wody. Stolik nocny to szczególny mebel w aranżacji sypialni. Przez lata utarło się, że powinien on być maksymalnie zbliżony do wyglądu łóżka. Ba, większość kupowała nawet gotowy komplet składający się z ramy łóżka oraz szafek nocnych. Nuda, co? Dlatego jeśli marzy ci się niebanalna aranżacja sypialni, łam zasady – stolik nocny idealnie się do tego nadaje.

Stolik nocny nie jedno ma imię

Tak jak nie każdy kot ma na imię Mruczek, a pies Burek, tak stolik nocny może mieć wiele odsłon. Nawet jeśli w gruncie rzeczy jest zwykłą szafką. Jeśli w przełamywaniu schematów wolisz zachowywać powściągliwość, a meble do sypialni wybierasz ostrożnie, postaw na tradycyjny stolik nocny w nowoczesnej odsłonie. Może on mieć minimalistyczną formę np. przypominać jedną szufladę na długich i cienkich nóżkach. Taki mebel nada aranżacji sypialni lekkości.

Inną ciekawą wariacją na temat stolika nocnego są szafki podwieszane na ścianach. To sprytne rozwiązanie i kompromis pomiędzy tradycją i nowoczesnością. Uzyskasz bowiem klasyczny stolik, ale nie będzie on stał na posadzce, a wisiał na ścianie. Taki trik będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem w niewielkich sypialniach, ponieważ pozwoli zachować widoczną większą powierzchnię podłogi, a to optycznie powiększy wnętrze.

Meble do sypialni – nietypowe rozwiązania

Jeśli jednak masz naturę buntownika i wnętrzarskie schematy chcesz łamać także w sypialni, idź o krok dalej. W formie stolika nocnego możesz bowiem wykorzystać np. krzesło. Jest to zdecydowanie propozycja dla minimalistów oraz osób, które potrafią utrzymać porządek. Krzesło nie ma przecież żadnej szuflady, ani nawet szafki, w której wnętrzu mógłbyś ukryć bałagan pojawiający się na stoliku nocnym.

Jakie krzesło sprawdzi się najlepiej w roli stolika nocnego? Świetnym rozwiązaniem będą krzesła szczebelkowe, czyli popularne patyczaki. Będą się one znakomicie komponować z sypialniami utrzymanymi w stylu skandynawskim czy industrialnym. Innym modelem, który będzie idealnie sprawdzał się w roli stolika nocnego, jest klasyczne krzesło wg projektu Michaela Thoneta.

Prawdziwa rewolucja

Aranżacja sypialni to także świetna sposobność do wykorzystywania zupełnie nietuzinkowych elementów wystroju. Europalety w stylizacji wnętrz nikogo już nie dziwią – doskonale sprawdzają się w roli stolików, ram łóżek czy półek. Podobnie jest ze skrzynkami po owocach – to idealny materiał do samodzielnego wykonania mebli do sypialni. Możesz ustawić na sobie dwie skrzynki i połączyć je ze sobą. W ten sposób uzyskasz szafkę z dwiema półkami. Skrzynkę możesz także przytwierdzić do ściany, tak aby tworzyła szafkę wiszącą. Skrzynki można łatwo pomalować na ciekawy kolor lub pozostawić je w surowym kolorze. Tego typu elementy wystroju oraz białe meble do sypialni pozwolą ci uzyskać przytulny efekt.

Innym kreatywnym pomysłem na stolik nocny jest drabina. Oprzesz ją o ścianę, a do szczebelków przytwierdzisz półki. W podobny sposób możesz wykorzystać niewielkie drewniane schodki, jakie wykorzystuje się jako mebel pomocniczy, gdy chcesz sięgnąć np. na wysoko położone szafki. Są to dość minimalistyczne rozwiązania, ponieważ nie zapewniają zbyt wiele powierzchni do przechowywania, jednak uzyskany efekt z pewnością będzie piorunujący.

Złam wszystkie zasady

Jeśli chcesz, aby aranżacja sypialni była naprawdę pomysłowa, pozbądź się wszystkich wnętrzarskich schematów. Dotyczy to wszystkich mebli do sypialni, w tym także stolika nocnego. Przykład? Zazwyczaj na szafce przy łóżku soi lampka nocna. Może zamiast niej warto postawić na ciekawy kinkiet? Lub inne szalenie modne rozwiązanie, jakim są lampki sufitowe, zwisające na długich przewodach tuż nad stolikiem nocnym. W tej roli znakomicie prezentować się będą np. lampki w formie retro żarówek.

Zmień też swoje podejście do rzeczy, jakie przechowujesz na stoliku nocnym. Budzik i kilka kremów nie muszą być jedynymi produktami, jakie goszczą na meblu. Zwłaszcza tubki po kosmetykach mogą wyglądać nieestetycznie. Stawiaj zatem na rośliny. W sypialni warto umieścić kwiaty, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków, np. skrzydłokwiat, paproć czy zielistka. W ten sposób pomieszczenie będzie nie tylko ciekawiej wyglądać, ale również zapanuje w nim przyjazna atmosfera. Zamiast klasycznego mebla w roli stolika nocnego możesz też wykorzystać stos gazet lub książek.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny