Data modyfikacji:

Lambrekiny. Czym są i jakie modne wzory wybrać?

Pięknie ozdobione okno jest jedną z najważniejszych dekoracji w każdym pomieszczeniu. Nie tylko cieszy ona oko domowników, ale także uzupełnia wystrój wnętrza. Poznaj lambrekiny – eleganckie wykończenie okna, które nada każdej przestrzeni uroku i elegancki. Sprawdź najmodniejsze wzory, które idealnie pasują do nowoczesnych przestrzeni.

 Co to są lambrekiny?

Lambrekiny są klasycznym modelem zasłon, które pełnią funkcję dekoracyjną. W tradycyjnej odsłonie jest to pasmo materiału, zdobiące górną część framugi okna. Klasycznie wąski, długi, prostokątny kawałek tkaniny zasłonowej wycięty jest w kształt fal, a dół tkaniny może być efektownie ozdobiony. Zazwyczaj lambrekiny zestawiane były z zasłonami z tego samego materiału i pasującą firaną w tle, by razem tworzyć efektowną ramę okna.

Choć element ten królował na salonach głównie od XVI do XVIII wieku, to dziś powraca w wielkim stylu w unowocześnionej formie. Dzięki bogactwie tkanin, wzorów i wykończeń, lambrekiny pasują nie tylko do bogato zdobionych salonów, ale także do nowoczesnych wnętrz.

Lambrekiny do salonu, lambrekiny do kuchni

Dobrze dobrane elementy wykończeniowe odmienią wnętrze każdego pomieszczenia. Zamiast ciężkich zasłon i grubych firan postaw na nowoczesne tkaniny, lekkość aranżacji i światło. Lambrekiny do salonu ocieplają wnętrze, nadając mu stylu i elegancji bez przytłaczania wystroju pomieszczenia. Jeśli cenisz sobie urok prostoty wybierz stonowane, jednokolorowe tkaniny, które dobrze pasują do współcześnie urządzonego pomieszczenia. Gotowe lambrekiny do pokoju możesz zestawiać z zasłonami i firanami.

Nie przepadasz za zasłanianiem okien​? Możesz odejść od klasyki i postawić na samą krótką zasłonkę bez firany. Pamiętaj, że lambrekiny dostępne są w całym bogactwie wzorów, tkanin  i wykończeń, dzięki czemu łatwo dopasujesz zakup do każdego z pomieszczeń. W nawiązaniu do klasyki, do salonu wybierz lambrekiny gotowe na taśmie marszczącej, które zaczepiane są na karniszu na żabkach lub haczykach lub po prostu nasuwane na rurkę. Jeśli zależy ci na uzyskaniu efektownych zmarszczeń materiału, wybierz materiał odpowiednio dłuższy niż szerokość okna.

Chcesz nadać wnętrzu bardziej romantycznego, sielskiego charakteru? Postaw na model zawieszony na troczkach lub szelkach. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w salonie, ale charakterystyczne jest także w dekoracji okien kuchennych. Lambrekiny do kuchni zestawić możesz z zazdroską wykonaną z tej samej tkaniny. Do wystroju o prowansalskim lub sielskim charakterze świetnie sprawdzają się modele w kratkę lub ozdobione uwspółcześnioną wersją klasycznej, angielskiej tkaniny w kwiaty. 

Lambrekiny dla dzieci

Lekkie modele lambrekinów świetnie odnajdą się również jako dekoracja pokoju dziecięcego. Wstęga materiału zdobi przestrzeń, lecz znajduje się jednocześnie poza zasięgiem dziecka, przez co nie ryzykujesz zerwania czy popsucia materiału w trakcie zabawy. Lambrekiny dla dzieci szyte są z kolorowych tkanin ozdobionych postaciami z ulubionych bajek, które podbiją serce każdego małego domownika. Efektownie prezentują się gotowe lambrekiny, których dół wykończony jest zawieszkami z kolorowymi postaciami. W ofercie sklepów znajdziesz także modele jednokolorowe, które pasują do aranżacji pokoju. Przed zakupem lambrekinów do pokoju dziecięcego sprawdź sposób prania tkaniny. To ważne, aby wybrany model umożliwiał częste odświeżanie tkaniny.

Autor: Joanna Szczygłowska

Autor: Piotr Kalsztyn