Data publikacji:

Jaka lampa przed garaż z czujnikiem ruchu to najlepszy wybór?

Dobre oświetlenie domu i ogrodu poprawia nie tylko estetykę posesji, ale także zwiększa jej bezpieczeństwo. Wśród osób posiadających garaże sporą popularnością cieszą się lampy aktywowane z pomocą sensorów reagujących na zbliżające się do nich osoby. Są one niezwykle wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym spokojnie wieczorami zaparkować samochód bez potrzeby wychodzenia z pojazdu. Radzimy, jaka lampa przed garaż z czujnikiem ruchu będzie najlepsza.
Jaka lampa przed garaż z czujnikiem ruchu to najlepszy wybór?

Lampa przed garaż z czujnikiem ruchu – zalety rozwiązania

Lampy z czujnikami ruchu automatycznie reagują na zbliżające się do nich pojazdy lub obiekty. Osoby zastanawiające się nad ich zakupem czasami mają wątpliwości co do ich skuteczności. Znają bowiem z doświadczenia przypadki, gdy urządzenia odmawiają posłuszeństwa lub okazują są zbyt wrażliwe, włączając się kilkakrotnie w ciągu nocy, gdy w ich pobliżu przebiegnie dziki kot czy wiewiórka, często budząc lub niepokojąc domowników. Warto jednak pamiętać, że czułość nowoczesnych urządzeń oraz zasięg ich sensora można częściowo wyregulować, eliminując tego rodzaju problemy, które były niegdyś normą.
Lampy garażowe z sensorami pomogą zresztą nie tylko podczas odstawiania samochodu. Ułatwią przemieszczanie się po posesji i zapobiegną potknięciom lub wypadkom na podjeździe lub chodniku. Nie można też zapomnieć o ich funkcji odstraszającej potencjalnych złodziei i włamywaczy. Zaskoczą one i zniechęcą też zwierzęta przedostające się na naszą działkę.
W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli lamp z czujnikami ruchu. Poza technologią wykonania reflektorów, różnią się one też swoją jasnością, temperaturą światła, a także zasięgiem i metodą instalacji. Producenci przygotowali też urządzenia z myślą o klientach poszukujących ciekawego i nowoczesnego designu. Każdy znajdzie więc tutaj propozycję, która sprawdzi się idealnie w jego domu.

Rodzaje czujników ruchu w lampach

Przed podjęciem decyzji o zakupie nie zaszkodzi zapoznać ze specyfiką sensorów montowanych w lampach. Obecnie na rynku spotkamy się z urządzeniami pracującymi w dwóch różnych technologiach – podczerwieni lub mikrofali.
Sensory na podczerwień, lub inaczej PIR (pasywny czujnik podczerwieni), są starszym i powszechniej spotykanym rozwiązaniem. Uaktywniają się wówczas, gdy w ich zasięgu znajdzie się obiekt emitujący promieniowanie cieplne (podczerwone), które jest silniejsze od promieniowania tła. Czujniki nie będą reagować na martwe przedmioty oraz osoby lub zwierzęta znajdujące się za różnego rodzaju przeszkodami lub osłonami (np. metalowe drzwi lub ściany). Bez problemu wykryją jednak rozgrzaną przez silnik maskę samochodu.
Sensory mikrofalowe (HR) do wykrywania ruchu wykorzystują emitowane fale mikrofalowe. Są one zdecydowanie bardziej czułe, ponieważ z łatwością penetrują różnego rodzaju przeszkody terenowe oraz wykrywają także ruch martwych obiektów.
W niektórych urządzeniach znajdziemy oba typy czujników, pomiędzy którymi możemy się przełączać. Pamiętajmy, że większość urządzeń pozwala przynajmniej na częściową zmianę czułości sensorów, a czasem także na regulację ich zasięgu. Mimo to, w trakcie zakupów należy jednak zwracać szczególną uwagę na podawane przez producenta parametry.

Lampa przed garaż z czujnikiem ruchu – jakie światło?

Najważniejsza decyzja podczas wyboru lampy do garaży polega na dobraniu barwy i mocy. Obecnie najczęściej korzystamy z urządzeń wyposażonych w nowoczesne lampy LED. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Diody odznaczają się bardzo mocnym światłem, niskim zużyciem energii elektrycznej, a także niezwykle dużą żywotnością. Zwróćmy uwagę na to, że ta ostatnia cecha nie dotyczy w wielu przypadkach najtańszych modeli lamp, w których diody i sterujący nimi układ elektroniczny mają tendencję do awarii, które często kończą się wymianą całego urządzenia.
Moc światła dopasowujemy do wielkości podjazdu oraz domu. Zbyte silne lampy mogą oślepiać kierowcę, a nawet razić w oczy sąsiadów po drugiej stronie ulicy. Na szczęście dobre modele reflektorów pozwolą nam zmienić intensywność snopa światła.

Lampa przed garaż z czujnikiem ruchu – jaka konstrukcja?

Równie ważna jest również konstrukcja lampy. Determinuje ona jej wygląd oraz sposób montażu. Pierwszym rozwiązaniem są lampy kinkietowe lub plafony z czujnikami ruchu. W obu przypadkach zazwyczaj montujemy parę urządzeń po dwóch stronach drzwi garażowych. Jest to estetyczne rozwiązanie, które pasuje do domów w klasycznym stylu. Podczas montażu należy zwrócić jednak uwagę na to, czy sensory nie będą w jakiś sposób blokowane, np. krzewami lub drzewami przy podjeździe.
Innym rozwiązaniem są naświetlacze. Ich prosta i nowoczesna konstrukcja pozwala na zmianę kąta nachylenia lampy. Sprzęt zawiesza się najczęściej bezpośrednio nad wjazdem do garażu, np. centralnie nad drzwiami. Dzięki możliwościom regulacji można je jednak z powodzeniem zawiesić na ścianie lub dachu budynku, słupie, a nawet na drzewie.