Mówią, że wszystko co dobre, szybko się kończy. Nie tym razem! Smak lata możesz zachować na dłużej. Wystarczy, że zamkniesz go w słoiku. Przygotowanie domowych przetworów z owoców czy warzyw to świetny sposób na to, aby w środku jesieni czy zimy poczuć nieco letnich smaków i aromatów.
W lecie wszystko smakuje lepiej – świeże owoce i warzywa mają zupełnie inny aromat niż ich odpowiedniki, jakie znajdziemy na sklepowych półkach w środku jesieni czy zimy. Na szczęście dary lata mogą zostać z tobą nieco dłużej, niż wskazywałby na to naturalny cykl przyrody. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przygotowaniem przetworów z owoców lub warzyw, poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym w twojej spiżarce zagoszczą słoiki z pyszną zawartością.
Robiąc przetwory nie możesz iść na kompromisy - w twoich słoikach znajdzie się miejsce tylko dla najlepszych okazów warzyw i owoców. Dlatego wybierając warzywa i owoce na przetwory, sięgaj tylko po dojrzałe i nieuszkodzone okazy. Na ich powierzchni nie powinno być żadnych uszkodzeń ani plam, ponieważ nie dość, że z czasem będą wyglądać gorzej w słoiku, to jeszcze mogą popsuć smak twojej letniej uczty w środku zimy.
Kolejny krok do idealnych przetworów na zimę, to dobór słoików i butelek, w zależności od tego, jakie pyszności chcesz przygotować. Przede wszystkim muszą być one szczelne, aby powietrze nie dostawało się do środka, co niechybnie doprowadziłoby do zepsucia się ich zawartości. Dlatego jeśli dotychczas systematycznie zbierałeś słoiki w oczekiwaniu na przetwory, przeprowadź ich selekcję. Sprawdź nie tylko, czy szklane pojemniki nie są popękane oraz czy nakrętki i zatyczki mają regularne krawędzie, wolne od uszczerbków. Metalowe nakrętni nie mogą być zardzewiałe ani pokryte nalotem, ponieważ mogłoby to poskutkować metalicznym posmakiem dżemu lub konfitury.
Jakie słoiki na przetwory wybrać? Dobrym rozwiązaniem są słoiki typu weck wyposażone w szklane wieczko, gumową uszczelkę oraz metalową sprzączkę. Nie dość, że łatwiej je otworzyć, to jeszcze wyglądają znacznie ładniej. Będą zatem świetnym pomysłem, jeśli będziesz chciał wykorzystać swoje przetwory jako prezent dla bliskiej ci osoby. Oczywiście tradycyjne słoiki z nakrętkami również świetnie się sprawdzą.
Zanim jednak zaczniesz napełniać naczynia przetworami, pamiętaj o ich sterylizacji. Najlepiej jest zalać słoiki i pokrywki wrzącą wodą i pozostawić na mniej więcej 30 minut.
Gdy już przygotujesz swoje przetwory, niezależnie od tego, na jaką metodę postawisz, kolejnym krokiem jest pasteryzacja słoików z pyszną zawartością. Proces ten polega na podgrzewaniu produktów spożywczych w słoikach, co pozwala zniszczyć wszelkie bakterie, które mogłyby doprowadzić do psucia się przetworów. Jest to zatem punkt obowiązkowy, jeśli chcesz, żeby przetwory przetrwały aż do zimy.
Jak to zrobić? Otóż wystarczy, że włożysz zakręcone słoiki z przetworami do dużego garnka wypełnionego wodą i wstawisz to do gotowania. Na dno garnka warto wcześniej włożyć specjalną nakładkę lub bawełnianą ściereczkę. Dzięki temu słoiki nie będą o siebie uderzać podczas gotowania, co mogłoby doprowadzić do ich pękania. Czas pasteryzacji zależy od tego, co wylądowało w twoim słoiku. Przykładowo dżemy, soki czy przeciery pasteryzuje się znacznie krócej, niż przetwory składające się z dużych kawałków owoców i warzyw. Pasteryzowanie zasadniczo trwa około 15-30 minut. Zanim wyjmiesz słoiki z garnka, przekonaj się jednak, czy nakrętki są wypukłe.
W całym tym owocowo-warzywnym szaleństwie oczywiście musi też się znaleźć miejsce na dekoracyjne akcenty. Bo nie same słoiki na przetwory będą tu ozdobą, ale również dodatki do nich. Etykiety i osłonki dodadzą słoikom nieco rustykalnego klimatu i będą wyglądać jak żywcem wyjęte ze spiżarki babci. Wybierz więc ciekawe osłonki, które nałożysz na nakrętki lub wieczka słoików, a następnie przełożysz je gumką. One nie tylko dobrze wyglądają, ale też dodatkowo zabezpieczają słoik przed osiadaniem kurzu. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że zabrudzenia niedokładnie usunięte z wieczka, dostaną się do zawartości słoika.
Kolejna rzecz to oczywiście papierowe etykiety. Nakleisz je na słoik i napiszesz na nich nazwę oraz datę wykonania przetworów. W efekcie nie będziesz musiał przeglądać kolejnych słoików w poszukiwaniu ukochanego dżemu malinowego czy konfitury z czarnej porzeczki i łatwo zorientujesz się w zawartości spiżarki. Tak zapakowane i własnoręcznie wykonane przetwory będą świetnym prezentem, gdy udasz się na jesienne lub zimowe przyjęcie do swoich przyjaciół lub rodziny.
Na koniec musisz pamiętać, że słoiki z przetworami nie mogą wylądować byle gdzie. Otóż aby twoje dżemy, soki i powidła utrzymały świeżość i wartości odżywcze aż do zimy, musisz trzymać je w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu, najlepiej aby była to spiżarka czy piwnica. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 8 stopni Celsjusza. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, w którym nie masz dostępu do piwnicy ani nawet chłodnej spiżarki, wybierz szafkę, która znajduje się najbliżej okna. Zdecydowanie unikaj eksponowania przetworów na otwartych półkach w kuchni, o ile nie chcesz ich spożyć w ciągu kilku dni.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny