Data modyfikacji:

Łazienka ze skosem: jak ją urządzić?

Poddasze bywa trudne w aranżacji ze względu na asymetrię sufitu i niewielką ilość przestrzeni. Właśnie z tych powodów w tym miejscu sprawdzi się łazienka ze skosem. Dzięki znajomości kilku trików można ją urządzić bez większego trudu.

Łazienka ze skosem urządzona na poddaszu sprawdzi się w niewielkich domach, gdzie liczy się każdy metr przestrzeni. W takim pomieszczeniu często trudno znaleźć miejsce na łóżko czy szafy, dlatego na dłuższą metę bywa niewygodne. W tej sytuacji warto pomyśleć o urządzeniu w nim łazienki.

Łazienka ze skosem- czy to dobry pomysł?

Łazienka na poddaszu to niełatwe do aranżacji pomieszczenie. Często przez małą przestrzeń i liczne skosy nie możemy tak po prostu rozmieścić naszego wyposażenia. Potrzebujemy naprawdę dużo wyobraźni, aby zaprojektować wnętrze tego rodzaju. Dobrze przemyślana aranżacja nie musi jednak w niczym ustępować typowej łazience. Łazienka na poddaszu może być tak samo funkcjonalna i estetyczna, może być nawet ciekawsza, ze względu na swoją niepowtarzalny styl.

O jej funkcjonalności decyduje wysokość ściany kolankowej, czyli tej, na której kończy się skos. Jeśli sięga aż do podłogi, ściany kolankowej w zasadzie nie ma. W tej sytuacji mamy dwa wyjścia – zakup mebli na wymiar, które pozwolą zagospodarować skosy lub wstawienie w tym miejscu wanny, oczywiście pod warunkiem, że kąt nachylenie dachu na to pozwala.

Jak zagospodarować miejsce?

By swobodnie usiąść (ale nie stać), w miejscu ustawienia wanny, odległość między podłogą a sufitem powinna wynosić minimum metr. Gdy ściana kolankowa jest nieco wyższa, a na suficie znajduje się okno, możliwości przybywa. Wtedy pod skosem zamiast wanny (lub obok niej) można umieścić umywalkę razem z szafką. Świetlik nie tylko rozjaśni wnętrze, ale będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

Jeśli łazienka ze skosem ma być wyposażona w kabinę prysznicową, również mamy dwa wyjścia. Można ją ustawić przy przeciwległej ścianie, w miejscu, gdzie sufit jest najwyższy, lub spróbować umieścić kabinę pod skosem, ale w tym wypadku jej ścianki muszą być przycięte na wymiar. Tego typu sprzęt zda egzamin, jeśli łazienka ze skosem ma odpowiednio wysoką ścianę kolankową (najlepiej mierzącą minimum metr wysokości), ponieważ do wymiarów samej kabiny trzeba również doliczyć brodzik.

Jeżeli na poddaszu znajduje się wnęka ze skosem, można wstawić do niej wannę i obudować całość parawanem prysznicowym, łącząc funkcję obu rodzajów armatury. Łazienka na poddaszu dzięki swoim niezwykłym skosom może być ozdobą mieszkania, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią aranżację łączącą funkcjonalność z wysoką estetyką.

Zobacz jak możesz urządzić małą łazienkę, podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Autor: Kasia Szulik