Data publikacji:

Łazienka w stylu klasycznym – jak urządzić łazienkę w stylu klasycznym?


Jeżeli zależy nam na ponadczasowym charakterze mieszkania, na który nie wpłyną zmieniające się mody i trendy wnętrzarskie, zazwyczaj sięgamy po sprawdzony styl klasyczny, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu. Z poradnika dowiesz się, jak powinna wyglądać łazienka w stylu klasycznym.
łazienka
Jeżeli przygotowujesz się do zmiany wystroju mieszkania, z pewnością zastanawiasz się, jaki sposób jego aranżacji będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Przeglądając artykuły w magazynach lub internecie, natkniesz się na wiele propozycji i inspiracji, z których wiele jest wariacją najpopularniejszego obecnie stylu skandynawskiego oraz nowoczesnego minimalizmu. Ich ascetyzm i oszczędność formy nie zawsze idzie jednak w parze z osobistymi preferencjami. Najlepszym wyborem w tym wypadku jest postawienie na uniwersalną i ponadczasową elegancję. W poradniku zebraliśmy wskazówki, jak stworzyć łazienkę w stylu klasycznym.

Styl klasyczny – ogólna charakterystyka


Nim zajmiemy się przedstawieniem konkretnych pomysłów na wyposażenie i udekorowanie łazienki, warto scharakteryzować podstawowe cechy stylu klasycznego. Na początek zaznaczmy, że jest on bardzo eklektycznym sposobem na udekorowanie wnętrza, zostawia więc spore pole dla kreatywności projektanta.

Styl klasyczny nie stara się wprost naśladować jakiegoś konkretnego nurtu w urządzaniu wnętrz, ale elementy mieszkania stworzone na jego modłę odwołują się wprost do tradycyjnych wzorów, zdobień, mebli i akcesoriów dekoracyjnych, popularnych przed wszystkim w XIX i na początku XX wieku. Mogą być one oczywiście wzbogacone o bardziej nowoczesne i współczesne akcenty. Podczas planowania wnętrza bardzo ważne jest zatem harmonijne połączenie wszystkich tych elementów w spójną i elegancką całość. Pomieszczenie musi być zaplanowane z głową, zachowywać właściwe proporcje oraz symetrię.

Łazienka w stylu klasycznym – na co zwracamy uwagę?


Styl klasyczny jest bardzo elastyczny i urządzimy w nim zarówno duże salony kąpielowa, jak i małe łazienki. Diabeł tkwi tu w dobraniu do powierzchni pomieszczenia właściwych kolorów, materiałów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych, armatury oraz oświetlenia. Powtarzającym się motywem w łazienkach klasycznych jest częste sięganie po naturalny kamień oraz drewno.

Kolory w łazience w stylu klasycznym

Klasyczna łazienka to przede wszystkim różne odcienie bieli i beżów, ale nie tylko. Niektóre wnętrze stawiają też na rozwiązania oparte na kontrastach, wprowadzając ciemne brązy, szarości oraz czerń. Często stosuje się złote, srebrne lub miedziane akcenty kolorystyczne. W pomieszczeniu tego typu z pewnością nie sprawdzą się jednak krzykliwe i ostre kolory, takie jak czerwienie.

Płytki w łazience w stylu klasycznym

Zazwyczaj sięgamy po klasyczną glazurę i kafelki, których rozmiar, kształty i ułożenie zależy w dużej mierze od fantazji projektanta. Często dla dodatkowego efektu vintage stosuje się tu glazurę z frezowanymi i inkrustowanymi brzegami lub lamperie. W bardziej neutralnych i nowoczesnych łazienkach swoje miejsce znajdą też np. kafle imitujące drewno oraz kamień, taki jak marmur.

Ceramika i armatura w łazience w stylu klasycznym

We wnętrzach klasycznych świetnie sprawdzają się wolnostojące wanny na ozdobnych nóżkach, a także klasyczne umywalki na zdobionych podestach oraz kompaktowe muszle klozetowe. Elementy te nie są jednak oczywiście obowiązkowe. Zachowując odpowiednie proporcje, w klasycznej łazience dobrze wyglądać będzie też nowoczesna kabina prysznicowa. W przypadku umywalek popularnym rozwiązaniem są również modele wbudowane w szafki lub ustawione na blatach.

W przypadku baterii wiele zależy od zakupionej ceramiki i kafli. W tradycyjnych wnętrzach świetnie sprawdzą się krany w stylu retro z kurkami, w bardziej nowoczesne wpasują się natomiast modele o obłych i prostych kształtach.

Meble w łazience w stylu klasycznym

Meble w klasycznej łazience to zazwyczaj stylizowane szafki w klimatach retro i vintage, które ozdobione są drewnianymi bądź kamiennymi blatami i mają zdobione uchwyty. Są one prawie zawsze pomalowane w różnych odcieniach bieli. Dla jak najlepszego efektu wybieramy najtrwalsze produkty wysokiej jakości.

Dodatki i oświetlenie w łazience w stylu klasycznym

Niezwykle eksponowane miejsce w łazience klasycznej powinno pełnić duże lustro, najczęściej w ozdobnej ramie. W przypadku oświetlenia sięgamy po tradycyjne żyrandole oraz kinkiety, które wspomagać mogą sufitowe reflektorki. Na ścianach poczesne miejsce zajmować mogą także obrazy lub zdjęcia w ramach pasujących kolorystycznie do całego wystroju. Liczbę akcesoriów i dodatków dopasowujemy do wielkości łazienki. W naprawdę dużych pomieszczeniach można ustawić np. donice z roślinami, parawany, a nawet fotele.