Jadalny bukiet najlepiej tworzyć z nieco twardszych i drobnych owoców, dlatego do tego celu świetnie nadają się truskawki, winogrona, borówki, agrest czy kawałki arbuza i melona. Obowiązkowymi elementami kompozycji są również patyczki do szaszłyków – podstawa, w którą można je wbić oraz niewielka miska pełniąca rolę „wazonu”. Bazą może być kapusta lub sałata lodowa, ale równie dobrze sprawdzą się owoce z grubą skórką, na przykład melon, arbuz, pomarańcza czy ananas. By zamaskować podstawę, jeszcze przed wbiciem patyczków można ułożyć na górze kawałki sałaty karbowanej, które będą imitować liściaste przybranie.
Mniejsze owoce można nabijać na patyczki w całości, a większe w kawałkach. Melon będzie wyglądał ładnie w formie ćwiartek lub półksiężyców, podobnie jak świeży ananas. Ciekawym dodatkiem będą również kulki z melona lub arbuza wykonane za pomocą specjalnej łyżeczki. W kompozycji mogą pełnić rolę środków kwiatów wyciętych z plastrów owoców za pomocą foremek na ciastka. Jadalny bukiet mogą ozdobić jabłkowe gwiazdki, serca wycięte z papai czy listki z miąższu nieco twardszego mango – wszystko zależy od wyobraźni i foremek, które mamy w zanadrzu. Jadalny bukiet można wzbogacić również czekoladą oraz posypką, w której zamoczymy część owoców.
Kompozycja może być klasycznie owocowa lub wzbogacona warzywami, na przykład ogórkiem, marchewką (zwłaszcza w wersji baby), rzodkiewką czy cukinią zatkniętymi na patyczkach. Jeśli stworzymy jadalny bukiet również z warzyw, można ułożyć wokół niego niewielkie miseczki z dipami, na przykład czosnkowym, jogurtowym i pikantnym.