Data modyfikacji:

Lustro w mieszkaniu. Gdzie powiesić i jakie kupić?

Lustro może zrobić wiele pozytywnego zamieszania w aranżacji wnętrz. I nie chodzi tu o wrażenia optyczne, czyli efekt głębi, czy rozjaśnienie wnętrza. To dopiero połowa zabawy. Otóż lustro w mieszkaniu może być świetnym urozmaiceniem galerii ściennej czy wręcz główną dekoracją ściany.

Są takie elementy wystroju wnętrz, których niedoceniamy tak, jak na to zasługują. Do tego grona spokojnie można zaliczyć lustra. Wielu pewnie traktuje je zupełnie po macoszemu i zaszczyca jedynie przelotnym spojrzeniem przed wyjściem z domu czy łazienki, aby skontrolować stan swojego ubioru lub fryzury. Spójrz jednak przychylniejszym okiem w lustrzaną taflę -  jeśli dobierzesz ciekawe lustro i dobrze je wyeksponujesz, lustro w mieszkaniu podkreśli charakter całej stylizacji.

Lustro w mieszkaniu – dlaczego warto na nie postawić?

Jeśli dotychczas lustro w mieszkaniu spełniało u ciebie jedynie rolę użytkową, ominęła cię spora wnętrzarska rewolucja. Otóż czasy, gdy lustro wieszaliśmy jedynie w przedpokojach czy łazienkach już dawno minęły. Musisz bowiem wiedzieć, że lustra robią dekoracyjną robotę w aranżacji wnętrz. Po pierwsze, odbijają światło, dlatego mogą optycznie powiększyć wnętrze oraz je rozjaśnić. Bardzo modnym rozwiązaniem jest wieszanie luster na ścianach pomalowanych na ciemne kolory. Taki krok sprawia, że ciemna ściana nie przytłacza stylizacji, bo lustro dodaje jej optycznie lekkości.

Po drugie, lustra to efektownie wykonane przedmioty, które same w sobie mogą być ozdobą wnętrza. Mają ciekawe ramy i nietypowe kształty, więc ich rola w aranżacji wnętrz wykracza zdecydowanie poza funkcję użytkową.

Lustro w mieszkaniu – gdzie powiesić?

Jak już ustaliliśmy wcześniej, czas zapomnieć o tym, że miejsce lustra jest jedynie w przedpokoju czy korytarzu lub łazience. Lustra wkraczają na salony i to dosłownie. Bo bardzo modnym aranżacyjnym krokiem jest wykorzystanie lustra w stylizacji pokoju dziennego, sypialni czy jadalni. Lustro w salonie może być np. elementem galerii ściennej. W takim przypadku wystarczy wkomponować je do zestawienia plakatów i obrazów. W ten sposób sprawisz, że galeria ścienna zyska jeszcze ciekawszy charakter. Możesz też iść o krok dalej i skomponować galerię ścienną złożoną z samych luster. Ciekawe ramy dodadzą ścianie charakteru, a światło odbite od lustrzanej tafli dodatkowo rozjaśni mieszkanie.

Innym dobrym pomysłem jest podkreślenie ciekawych elementów wystroju czy architektury wnętrza właśnie za pomocą zwierciadła. Lustro w salonie powieszone naprzeciw ciekawego plakatu czy innej dekoracji dodatkowo podkreśli ozdobę i sprawi, że na pewno nie będzie można przejść obok niej obojętnie.

Kolejny sposób na lustro w mieszkaniu to klasyczny duet, czyli zwierciadło oraz konsolka. Niewielki wąski stolik lub szafka tego typu idealnie nadaje się do wyeksponowania dekoracji np. bukietów z kwiatami czy roślin doniczkowych. Lustro w salonie będzie się też dobrze prezentować nad kominkiem. To kolejny wnętrzarski klasyk, więc jeśli szukasz sprawdzonych aranżacyjnych rozwiązań, lustro w mieszkaniu właśnie w takim wydaniu na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Lustra świetnie sprawdzają się też w stylizacji sypialni. W tym przypadku możesz postawić podobnie jak w salonie, na lustro będące elementem galerii ściennej. Ale inną dobrą opcją jest lustro stojące.

Co ciekawe, dobrym pomysłem na lustro w mieszkaniu jest też umieszczenie go w pokoju dziecięcym.  Otóż zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori lustro umieszczone w miejscu, gdzie dziecko się bawi, sprzyja poznawaniu siebie oraz rozwojowi sprawności fizycznej. W takim przypadku pamiętaj jednak, aby lustro było szczególnie solidnie osadzone na ścianie.

Jakie lustro wybrać?

Kompozycja kilku niewielkich luster – to zwierciadła w najmodniejszym obecnie wydaniu. To mogą być 3, 4 czy nawet 5 luster w ciekawych kształtach – romby, kwadraty, heksagony czy okrągłe. Mają najczęściej dość minimalistyczne wzornictwo, dlatego łatwo wpleść je do stylizacji wnętrza lub wkomponować do aranżacji galerii ściennej. Będą one idealnie komponować się z ramkami obrazów lub plakatów, jeśli postawisz na przedmioty wykonane z tego samego materiału np. metalu.

Okrągłe lustra na pasku – lustro tego typu utrzymane jest w stylistyce odwołującej się do klimatów retro. Będzie ono zatem świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza, w którym nie brakuje mebli z przeszłością czy klimatycznych dodatków. W najmodniejszym wydaniu okrągłe lustra są zawieszone na skórzanych paskach. Możesz z powodzeniem zawiesić je np. nad konsolką czy nawet w łazience. Ponadto okrągłe lustra występują również w innej postaci – szczególnie modne są okrągłe lustra w drewnianych ramach lub te metalowe, przybierające bardziej dekoracyjną formę.

Lustro jak słońce – jeśli lustra w mieszkaniu mają wyglądać naprawdę efektownie i przyćmić inne dekoracje, ciekawym pomysłem są modele, których ramy przypominają uproszony wizerunek słońca z rozchodzącymi się promieniami. Lustro w takim wydaniu jest bardzo dekoracyjne, dlatego najlepiej jest zarezerwować dla niego sporo miejsca – niech mieni się swoim własnym blaskiem, aby inne dekoracje go nie przyćmiły.

Lustra stojące – zwierciadła w takim wydaniu szczególnie dobrze sprawdzają się w stylizacji sypialni czy garderoby. Bardzo modne są te w okazałych, stylizowanych ramach.

Tekst: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny