Data publikacji:

Makita czy Bosch – jakiej firmy sprzęt wybrać?

Firmy Makita i Bosch są świetnie znane wszystkim osobom, które korzystają z różnego typu elektronarzędzi lub urządzeń gospodarstwa domowego. Produkty obu marek można bez problemu nabyć w naszym kraju. Jak jednak wypadają one w bezpośrednim zestawieniu? Porównajmy zatem ze sobą ofertę katalogową obu producentów.
makita czy bosch

Firma Bosch – podstawowe informacje

Logo Bosch jest z łatwością rozpoznawalne pod każdą szerokością geograficzną. Koncern Bosch ma niesamowicie długą historię i pozostaje jedną z największych spółek technologicznych na świecie. Firma Bosch została oficjalnie założona w 1886 roku, w niemieckim Stuttgarcie, przez Roberta Boscha, którego nazwisko po dziś dzisiejszy znajduje się na wszystkich produktach giganta. 
Bosch u początków swojej działalności prowadził warsztat zajmujący się wytwarzaniem precyzyjnych urządzeń elektromechanicznych. Działalność ta była związana mocno z produkcją pierwszych samochodów – w pierwszych latach firma specjalizowała się produkcji systemów zapłonowych dla silników spalinowych. 
Do rozpoczęcia drugiej wojny światowej Bosch zbudował sieć oddziałów na całym świecie, znacząco rozszerzając swoją działalność, oferując produkty związane z przemysłem lotniczym, energetycznym, a także szeroką gamę narzędzi.
Obecnie koncern Bosch zatrudnia ponad 400 tysięcy osób na całym świecie, a fundamentami jego działalności pozostaje produkcja urządzeń i rozwiązań technologicznych dla biznesu i przemysłu, a także narzędzi i sprzętu AGD dla indywidualnych konsumentów. 

Bosch – produkty i ich charakterystyka

Przeciętny Kowalski z urządzeniami Boscha zetknie się przede wszystkim w domu i w ogrodzie. Firma jest świetnie znana dzięki swoim elektronarzędziom budowlanym i remontowych. W katalogu producenta znajdziemy wszystkie kategorie tego sprzętu, począwszy od wiertarek i pilarek, a skończywszy na młotach udarowych czy wyrzynarkach. Wchodzą one w skład dwóch linii produktów. Standardowe modele do ogólnego użytku posiadają charakterystyczny zielony kolor. Jeżeli zależy nam natomiast na bardziej zaawansowanych urządzeniach, sięgamy po linię Professional, w której wszystkie narzędzia wyróżniają się niebieskim kolorem obudowy.
Bosch oferuje też bardzo rozbudowaną ofertę narzędzi ogrodowych. Poza kosiarkami do trawy, dostaniemy też między innymi piły mechaniczne, nożyce ogrodnicze, myjki wysokociśnieniowe, roboty koszące, dmuchawy i podkaszarki z logo producenta. 
Bosch nie zapomniał również o swoich korzeniach – firma po dziś dzień operuje na rynku motoryzacyjnym. Właściciele czterech kółek mogą kupić ogromną liczbę części zapasowych i akcesoriów z logotypem niemieckiego koncernu, od wycieraczek, przez akumulatory, po elektronikę samochodową i elementy silnika.
Bosch oferuje też bardzo szeroką gamę urządzeń małego i dużego AGD. Firma produkuje cieszące się bardzo dobrą renomą lodówki, pralki, zmywarki, piekarniki, odkurzacze, a także roboty kuchenne i czajniki. 

Firma Makita – podstawowe informacje

W przeciwieństwie do Boscha, marka Makita nie jest specjalnie rozpoznawalna wśród osób, które na co dzień nie posługują się elektronarzędziami. Trzeba jednak podkreślić, że firma ma bardzo bogatą i długą historię, podobnie jak wiele innych dużych koncernów. Makita została założona w 1915 rok w mieście Nagoya w środkowej części Japonii. Od samego początku skupiała się ona na produkcji narzędzi mechanicznych używanych w przemyśle oraz w budownictwem, a także silników oraz transformatorów elektrycznych. Firma, podobnie jak Bosch, swoją nazwę zaczerpnęła od nazwiska jej fundatora. 
Główna oś działalności Makity nie zmieniła się do dziś. Spółka posiada wiele fabryk i oddziałów w rożnych częściach świata, z powodzeniem działa także w Polsce od 1995 roku. Na niektórych rynkach udało się jej nawet wygrać z lub walczyć o klienta na równi ze swoim największym konkurentem, a więc firmą Bosch. W Australii marka ma np. aż 40 procent udziałów w sprzedaży elektronarzędzi. 

Makita – produkty i ich charakterystyka 

Jeżeli chodzi o elektronarzędzia budowlano-remontowe, Makita oferuje produkty w tych samych kategoriach co Bosch. Wśród urządzeń opatrzonych logo producenta znajdziemy więc bogata ofert różnych modeli wiertarek, wkrętarek, szlifierek, pił, polerek czy młotów. Podobnie jak w przypadku produktów konkurencji, większość z nich wykorzystuje uniwersalne akumulatory, kompatybilne z większością narzędzi marki. Makita ma też w swoim katalogu wysokiej jakości śrubokręty i ręczne zestawy narzędziowe.
Z logo Makita dostaniemy również wiele narzędzie ogrodowych. Spółka produkuje wiele modeli kosiarek elektrycznych i spalinowych, przeznaczonych do ogrodów o różnych wielkościach. Ponadto w katalogu japońskiego giganta nie zabrakło też nożyc, podkaszarek, myjek, dmuchaw i pił łańcuchowych. Producent do tej pory nie eksperymentował jednak z robotami koszącymi.

Makita czy Bosch – podsumowanie

Zarówno Bosch, jak i Makita oferują konsumentom wysokiej jakości elektronarzędzia używane w ogrodzie, warsztacie oraz domu. Konstrukcje obu producentów są do siebie niezwykle zbliżone zarówno pod względem ceny, jak i wytrzymałości. Firmy działają też od lat w naszym kraju, oferując solidne wsparcie techniczne i serwis.
Zdjęcie: Envato Elements