Dobrze wyposażony warsztat jest jak koło ratunkowe w razie nagłej awarii – jeśli w twoim domu dojdzie do niespodziewanej usterki, możesz rozwiązać problem bez interwencji fachowca. Co więcej, majsterkowanie w domowym zaciszu może być też świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i satysfakcjonującym zajęciem. Jeśli chcesz urządzić swoją własną pracownię w domowym zaciszu, zobacz, jakie narzędzia warsztatowe będą potrzebne.
Młotowiertarka, czyli młot obrotowo-udarowy, a w zasadzie rodzaj wiertarki do zadań specjalnych. To sprzęt, który znajdzie mnóstwo zastosowań w domowym warsztacie. Urządzenia tego typu są z reguły wyposażone w uchwyt mocujący typu SDS, który pozwala na efektywną pracę i solidne osadzenie wierteł nawet podczas obróbki bardzo twardych materiałów, a także na szybką zmianę akcesoriów.
Co więcej, młotowiertarki posiadają funkcję udaru pneumatycznego, dzięki któremu nawet podczas skuwania fragmentów ścian w pracę nie trzeba angażować własnej siły. W efekcie są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych wiertarek udarowych. Sprzęt tego typu przyda ci się podczas remontu czy wykańczania wnętrza i za jego pomocą wykonasz otwory zarówno w twardych, jak i miękkich materiałach (opcja wiercenia bez udaru) i skujesz stare materiały wykończeniowe czy tynk.
Sprawdź również, jak zacząć renowację mebli.
Z reguły są to narzędzia warsztatowe zasilane akumulatorowo, rzadziej sieciowo, które pozwolą na szybkie i sprawne wkręcanie i wykręcanie wkrętów. Wkrętarka powinna być dość lekka i poręczna, aby możliwe było operowanie sprzętem nawet w miejscach trudno dostępnych. Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatorów i czas pracy oraz na moc urządzenia.
To uniwersalne urządzenie popularnie nazywane gumówką. Szlifierka kątowa przyda się nie tylko podczas szlifowania czy polerowania, ale możesz ją także zastosować podczas cięcia różnych materiałów, np. drewna, elementów metalowych czy kamiennych.
To może być dobre uzupełnienie twojego domowego warsztatu, jeśli lubisz prace w drewnie lub chcesz samodzielnie wykonać najróżniejsze konstrukcje z tego materiału, np. zadaszenie tarasu. Solidna piła stołowa pozwoli na wygodne cięcie drewna czy innych miękkich materiałów. Pilarka stołowa ma pewne ograniczenia – tnie materiały jedynie prostopadle do podłoża.
Wszystko zależy od zakresu prac, jakie planujesz wykonywać w swoim przydomowym warsztacie. Jeśli własnoręcznie chcesz przeprowadzić remont, tanie narzędzia warsztatowe mogą okazać się niewystarczające, ponieważ z reguły profesjonalny sprzęt dysponuje większą mocą.
Przeczytaj także: Jakie narzędzia w Black Friday warto kupić?
Podczas prac w domowym warsztacie czy w trakcie wykańczania mieszkania szalenie ważna jest precyzja. Dlatego w twojej skrzynce narzędziowej, obok opisanych wyżej sprzętów, powinny znaleźć się akcesoria pomiarowe, dzięki którym utrzymasz precyzję wykonywanych prac.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny