Data modyfikacji:

Przydatne narzędzia warsztatowe. Tanie czy profesjonalne? Jakie kupić?

Dobrze wyposażony warsztat jest jak koło ratunkowe w razie nagłej awarii – jeśli w twoim domu dojdzie do niespodziewanej usterki, możesz rozwiązać problem bez interwencji fachowca. Co więcej, majsterkowanie w domowym zaciszu może być też świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i satysfakcjonującym zajęciem. Jeśli chcesz urządzić swoją własną pracownię w domowym zaciszu, zobacz, jakie narzędzia warsztatowe będą potrzebne.

narzędzia warsztatowe

Elektronarzędzia do domowego warsztatu

Młotowiertarka

Młotowiertarka, czyli młot obrotowo-udarowy, a w zasadzie rodzaj wiertarki do zadań specjalnych. To sprzęt, który znajdzie mnóstwo zastosowań w domowym warsztacie. Urządzenia tego typu są z reguły wyposażone w uchwyt mocujący typu SDS, który pozwala na efektywną pracę i solidne osadzenie wierteł nawet podczas obróbki bardzo twardych materiałów, a także na szybką zmianę akcesoriów.

Co więcej, młotowiertarki posiadają funkcję udaru pneumatycznego, dzięki któremu nawet podczas skuwania fragmentów ścian w pracę nie trzeba angażować własnej siły. W efekcie są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych wiertarek udarowych. Sprzęt tego typu przyda ci się podczas remontu czy wykańczania wnętrza i za jego pomocą wykonasz otwory zarówno w twardych, jak i miękkich materiałach (opcja wiercenia bez udaru) i skujesz stare materiały wykończeniowe czy tynk.

Sprawdź również, jak zacząć renowację mebli.

Wkrętarka

Z reguły są to narzędzia warsztatowe zasilane akumulatorowo, rzadziej sieciowo, które pozwolą na szybkie i sprawne wkręcanie i wykręcanie wkrętów. Wkrętarka powinna być dość lekka i poręczna, aby możliwe było operowanie sprzętem nawet w miejscach trudno dostępnych. Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatorów i czas pracy oraz na moc urządzenia.

Szlifierka kątowa

To uniwersalne urządzenie popularnie nazywane gumówką. Szlifierka kątowa przyda się nie tylko podczas szlifowania czy polerowania, ale możesz ją także zastosować podczas cięcia różnych materiałów, np. drewna, elementów metalowych czy kamiennych.

Pilarka stołowa

To może być dobre uzupełnienie twojego domowego warsztatu, jeśli lubisz prace w drewnie lub chcesz samodzielnie wykonać najróżniejsze konstrukcje z tego materiału, np. zadaszenie tarasu. Solidna piła stołowa pozwoli na wygodne cięcie drewna czy innych miękkich materiałów. Pilarka stołowa ma pewne ograniczenia – tnie materiały jedynie prostopadle do podłoża.

Profesjonalne narzędzia warsztatowe czy tanie zamienniki? Który sprzęt będzie lepszym rozwiązaniem?

Wszystko zależy od zakresu prac, jakie planujesz wykonywać w swoim przydomowym warsztacie. Jeśli własnoręcznie chcesz przeprowadzić remont, tanie narzędzia warsztatowe mogą okazać się niewystarczające, ponieważ z reguły profesjonalny sprzęt dysponuje większą mocą.

Przeczytaj także: Jakie narzędzia w Black Friday warto kupić?

Narzędzia warsztatowe ręczne

  • Wkrętaki – popularnie nazywa się je śrubokrętami. To jedne z najbardziej podstawowych narzędzi warsztatowych, jakich nie powinno zabraknąć w żadnej skrzynce narzędziowej. Najlepiej zaopatrzyć się w cały komplet akcesoriów tego typu lub rękojeść w zestawem wymiennych grotów (płaskich, TORX, krzyżakowych, sześciokątnych itd.).
  • Młotek – w sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych rodzajów młotków, które różnią się kształtem czy materiałem, z jakiego wykonane są trzonek i obuch. Tym najbardziej podstawowym, który powinien znaleźć się wśród narzędzi warsztatowych w twoim domu, jest młotek ślusarski.
  • Klucze nasadowe – są niezbędne podczas przykręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek. W tym przypadku również warto zaopatrzyć się w zestaw wymiennych nasadek, co pozwoli na pracę ze śrubami o różnych rozmiarach.
  • Kombinerki – czyli szczypce uniwersalne. To kolejny sprzęt, który znajdzie wiele zastosować w domowym warsztacie. Za ich pomocą możesz przytrzymać obrabiane niewielkie akcesoria, wyginać je czy wreszcie przecinać niektóre materiały, np. elementy okablowania.
  • Obcęgi – wśród podstawowych narzędzi warsztatowych warto uwzględnić także obcęgi, czyli ręczny sprzęt pozwalający na wyciąganie gwoździ czy przecinanie drutu.

Zestaw narzędzi warsztatowych do pomiarów

Podczas prac w domowym warsztacie czy w trakcie wykańczania mieszkania szalenie ważna jest precyzja. Dlatego w twojej skrzynce narzędziowej, obok opisanych wyżej sprzętów, powinny znaleźć się akcesoria pomiarowe, dzięki którym utrzymasz precyzję wykonywanych prac.

  • Poziomica – to niezbędny sprzęt, jeśli chcesz precyzyjnie wyznaczyć pion lub poziom np. podczas przygotowania kilku otworów pod kołki montażowe. Dobrym rozwiązaniem jest zestaw dwóch poziomic, długiej i krótkiej, które przydadzą się podczas różnych prac warsztatowych.
  • Próbnik napięcia – to niewielkie narzędzie ręczne, które do złudzenia przypomina podstawowy wkrętak. Z tą różnicą, że próbnik napięcia pozwoli ci bezpiecznie przekonać się, czy w sprawdzanym elemencie, np. kostce elektryczne, wstępuje napięcie.
  • Dalmierz – za jego pomocą łatwo zmierzysz odległości, a co więcej, zachowasz przy tym dużą precyzję pomiarów. Dalmierz mierzy odległość za pomocą wiązki lasera i jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu, niż klasyczna miarka taśmowa.

Dodatkowe akcesoria i narzędzia warsztatowe

  • Czołówka – niewielka latarka osadzona na elastycznym pasku, który założysz na głowę, będzie bezcenną pomocą w razie nagłej awarii prądu czy pracy w miejscu, gdzie występuje kiepskie oświetlenie. Czołówka powinna znaleźć się w twoim domowym warsztacie, ale będzie też szalenie przydatna np. w samochodzie.
  • Ściski stolarskie – jak sama nazwa wskazuje, to akcesoria wzięte wprost z warsztatu stolarskiego, jednak mogą mieć znacznie szersze zastosowanie. Ściski tego typu służą do stabilizowania obrabianego elementu lub są bardzo przydatne podczas sklejania części większej konstrukcji.
  • Stół warsztatowy – jeśli kompletujesz zestaw profesjonalnych narzędzi warsztatowych i masz sporo przestrzeni do majsterkowania, solidny stół będzie szalenie wygodnym rozwiązaniem. W sprzedaży znajdziesz praktyczne modele z wytrzymałym blatem, często wyposażone w tablice na narzędzia oraz szuflady na najpotrzebniejsze akcesoria.
  • Wykrywacz przewodów – to niewielkie urządzenie, które może cię uratować przed przykrą wpadką w trakcie remontu czy wykańczania mieszkania. Za pomocą detektora przewodów łatwo się przekonasz, gdzie przebiegają przewody instalacji elektrycznej i w ten sposób unikniesz ryzyka ich przewiercenia. Sprzęt tego typu przyda się np. podczas wiercenia otworów w ścianach pod kołki montażowe.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny