Ten wnętrzarski paradoks dopada wielu z nas – małe pomieszczenie często oznacza naprawdę spory problem. W aranżacji jadalni można jednak skutecznie przechytrzyć ograniczoną przestrzeń. Wystarczy, że postawisz na kilka sprawdzonych trików, aby mała jadalnia pomieściła znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.
Nie chodzi tu nawet o klasyczny stół, który w razie potrzeby można rozłożyć do większych rozmiarów, gdy w domu pojawią się goście. Takie rozwiązanie też jest szalenie praktyczne, ale jeśli walczymy o każdy skrawek przestrzeni, możemy iść o krok dalej. Otóż dobrym patentem jest stół, który rozkłada się jedynie przy okazji posiłku. Po skończonej uczcie raz, dwa, trzy wraca do swoich kompaktowych rozmiarów. O co chodzi? O składane stoliki montowane na ścianie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się najlepiej w bardzo małych mieszkaniach, gdzie jadalnia jest de facto raczej strefą jadalnianą zlokalizowaną gdzieś między kuchnią a salonem.
To świetny trik, który pomoże ci rozwiązać problem braku miejsca wokół stołu. Powiedzmy sobie szczerze – krzesła są oczywiście najwygodniejszą opcją, ale zajmują sporo miejsca. W ten sposób tracisz bezcenną przestrzeń i w rezultacie przy twoim stole zasiada mniej osób, niż byłoby to możliwe przy innym rozwiązaniu. Tu z pomocą przychodzi właśnie ławka. Ustawiona przy dłuższym boku stołu zapewni miejsce do siedzenia dla kilku osób. Fakt, może nie będzie im tak wygodnie, jak na krzesłach, ale czasem niestety liczy się ilość, a nie jakość. Zwłaszcza, jeśli chcesz skupić przy swoim stole wszystkie najbliższe ci osoby.
Musisz też wiedzieć, że ławki są na topie. Zarówno te przypominające ogrodowe ławy lub te, które znamy z wiejskich domków, jaki i te z oparciami oraz podłokietnikami. Co prawda w stylizacji małej jadalni lepszym rozwiązaniem będą te pierwsze, bo na nich zmieści się więcej osób, ale przecież nie o same funkcjonalne rozwiązania w tym wszystkim chodzi.
Przeczytaj też: Przełam rutynę w jadalni, czyli ławka zamiast krzeseł
Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z krzeseł, ale jednocześnie w twoim mieszkaniu rozpaczliwie brakuje na nie miejsca, kolejną świetną opcją będą składane modele. Gdy nie będziesz ich używać, zawiesisz je na ścianie na hakach i problem z głowy. To wygodne rozwiązanie, które wymaga jedynie montażu systemu mocującego oraz odpowiedniego modelu krzeseł.
W klasycznym wydaniu w jadalniach zazwyczaj stoją efektowne komody, w których przechowuje się zastawę stołową, oraz różne akcesoria, jakie mogą się przydać wokół stołu. Niestety w małym pomieszczeniu nie ma miejsca na takie ekstrawagancje, jak meble do jadalni tego typu. Ale coś z tymi wszystkimi talerzami, półmiskami i innymi przedmiotami trzeba przecież zrobić. Tu z pomocą przychodzą ci półki wiszące. Zajmą one znacznie mniej miejsca niż klasyczny kredens i dodatkowo nie przytłoczą stylizacji wnętrza, jak okazały mebel.
Nie obawiaj się kurzu osiadającego na zastawie. Fakt, tego problemu raczej nie unikniesz, ale jeśli na drugiej szali wyląduje całkiem wygodna jadalnia, konieczność częstszego mycia zastawy może okazać się znośna. A przy okazji musisz wiedzieć, że półki dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dekoracje. Słyszałeś kiedyś o shelfie? To trend z Instagrama i w dużym skrócie chodzi tu o zdjęcia pięknie wystylizowanych półek. Nie ma tu miejsca na półki uginające się pod ciężarem książek czy zastawy. Shelfie to piękna stylizacja, gdzie znajdują się najróżniejsze dekoracje – od roślin, przez ceramikę czy obrazki, aż do drewnianych ozdób. Warto zainspirować się tym trendem, jeśli chcesz, aby półki w twojej małej jadalni świetnie się prezentowały.
Przeczytaj też: Shelfie, czyli półki ścienne w roli głównej
A raczej nieco przekłamie rzeczywistość. Co prawda, metrażu twojej małej jadalni nie zwiększy, ale wywoła wrażenie optyczne, dzięki któremu pomieszczenie będzie wydawać się nieco przestronniejszym. Po pierwsze lustro odbija światło, a po drugie dzięki odbiciu daje wrażenie głębi. Jeśli zatem nie chcesz, aby zbyt mała jadalnia przytłaczała atmosferę panującą wokół twojego stołu, warto wykorzystać lustra.
W klasycznym wydaniu lustro wiesza się nad komodą jadalnianą. W takim przypadku jest to zazwyczaj dość duże lustro, które odbija znaczną część pomieszczenia. Taki zabieg sprawdzi się świetnie, ale możesz też pokombinować z lustrami w nieco inny sposób. Otóż dobrym patentem jest wplecenie ich do galerii ściennej. Wystarczy, że obok plakatów i obrazów na ścianie zawiesisz kilka niewielkich luster w ciekawych ramach. Ten zabieg sprawi, że wrażenie głębi będzie nieco mniejsze, ale światło odbite przez lustra doda optycznie nieco przestrzeni do twojej małej jadalni.
Przeczytaj też: Jak stylizować wnętrze za pomocą luster?
Autor: Kamila Zalińska-Woźny