Data modyfikacji:

Małe mieszkanie a kącik do nauki dla dziecka – wskazówki i inspiracje

Do pierwszego dzwonka pozostały zaledwie dwa tygodnie. Jeśli Wasze dziecko potrzebuje osobnej strefy do nauki ale nie wiecie, jak w sprytny sposób zorganizować ją na małej przestrzeni, koniecznie zajrzyjcie do poniższego artykułu. A w nim – małe mieszkanie a kącik do nauki dla dziecka.

Kącik do nauki dla dziecka to temat ważny i potrzebny. Z drugiej strony małe mieszkanie to codzienność większości z nas, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w dużym mieście. Co zrobić więc, gdy brakuje miejsca a kolejnych potrzeb przybywa? Jak zwykle trzeba podejść do tematu na sprytny sposób – jak najwięcej tzw. „life hacks” przy jak najmniejszym wysiłku i bez wywracania do góry nogami całego dotychczasowego wystroju Waszego mieszkania.

Gotowi? Zaczynamy!

Biurko nie musi już być duże!

Dzięki laptopom i smartfonom Wasze dzieci nie potrzebują już ogromnego, masywnego biurka na pół pokoju, to samo dotyczy regałów na tony encyklopedii i słowników. Choć czasem wydaje się to trudne, musimy zaakceptować w końcu fakt, że dzisiejszy świat, a w szczególności świat naszych dzieci w dużej części toczy się online. Dzięki Internetowi mają one dostęp do tysięcy słowników, encyklopedii i poradników. Za to Wy – możecie pozbyć się tych opasłych tomiszczy z pokoju Waszego dziecka (w 99% i tak nigdy do nich nie zajrzy – sprawdzenie czegoś w sieci jest po prostu szybsze i efektowniejsze). Dlatego, jeśli macie małe mieszkanie, musicie działać sprytnie – zamiast potężnego biurka z milionem szafek i regałów wybierzcie niewielkie, bardzo proste biurko lub nawet sam blat. Zobaczycie ile miejsca zaoszczędzicie!

Odpowiednie ustawienie

Ok. Wybraliście już małe, kompaktowe biurko, które ze spokojem zmieści laptopa, zeszyt, podręcznik i pozwoli Waszemu dziecku na wygodną pracę a jednocześnie nie zajmie całego pokoju. Teraz pora na decyzję, gdzie je ustawić. Jeżeli macie taką możliwość, koniecznie ustawcie biurko Waszego dziecka prostopadle o okna. Zwróćcie również uwagę, by Wasza pociecha nie zasłaniała sobie ręką, którą piszę całego światła. Dla dzieci praworęcznych biurko powinno stać prostopadle ale tak, by lewa ręka znajdowała się od strony okna. Dla dzieci leworęcznych oczywiście odwrotnie – prawą stroną do okna.

Jeżeli pokój nie daję Wam możliwości takiego ustawienia blatu i zmuszeni jesteście ustawić biurko pod oknem, obowiązkowo zamontujcie w nim rolety albo żaluzje. Zbyt intensywne światło słoneczne bardzo męczy oczy. W dodatku ciągłe zerkanie za przez okno nie pomoże w skupieniu, zwłaszcza przy nudnym/ciężkim zadaniu domowym. Z drugiej strony ustawienie biurka tyłem do okna bez rolet jest jeszcze gorsze – ekran laptopa czy monitor do komputera odbijać będzie całe światło, co uniemożliwi Waszemu dziecku pracę na nim. Eksperci sugerują również, by osoba siedząca przy biurku miała widok na drzwi do pokoju. Według nich, jeśli mamy drzwi za plecami, czujemy się źle i nie możemy się skupić. Dlatego, jeśli takie ustawienie jest możliwe w pokoju Waszego dziecka – koniecznie spróbujcie.

Wysokość, nie szerokość

Jeśli potrzebujecie jednak osobnych półek na książki, koniecznie wykorzystajcie wysokość pokoju Waszego dziecka. Wysokie ale wąskie regały i półki zawieszone jedna nad drugą tuż nad biurkiem będą prezentować się ładnie, a w dodatku nie zajmą całej ściany. Pamiętajcie, by znajdowały się blisko biurka, by Wasze dziecko mogło sięgnąć po nie jak najszybciej, nie odrywając się na długo od pracy. Zmniejszycie wtedy ryzyko, że się rozproszy i straci zainteresowanie zadaniem.

Organizacja przestrzeni

Macie mało przestrzeni do wykorzystania, wstawiliście biurko i wygodny fotel, ale nie ma mowy, że zmieścicie tam jeszcze regał czy szafki. Jak wtedy zorganizować przestrzeń w pokoju Waszego dziecka? Gdzie pochować wszelkie długopisy, kredki, zeszyty, książki etc.? Dobrze sprawdzi się duża skrzynka/kosz, w którym pochowacie odpowiednio podpisane pudełka/segregatory, wypełnione szkolnymi przyborami. Jeśli macie miejsce taką skrzynię schowajcie pod biurkiem, jeśli nie postawcie przy łóżku, jako element dekoracji pokoju. Jeśli natomiast biurko, które wybraliście ma na tyle duży blat, że zmieści coś jeszcze poza laptopem, myszką i swobodnie ułożonymi rękami Waszego dziecka, wypróbujcie organizery biurkowe lub ustawione na specjalnym stojaczku foldery, segregatory i zeszyty. Kredki, długopisy i ołówki włożyć możecie do ozdobnych pojemniczków (ja wykorzystuję również delikatne osłonki na storczyki!). To prosty sposób, by utrzymać porządek na biurku.

Sprytne oświetlenie

Lampki na biurko potrafią być naprawdę piękne, z drugiej jednak strony zajmują często mnóstwo miejsca, na które małe mieszkanie nie może sobie pozwolić. Jeśli wybraliście małe biurko z ograniczonym miejscem do pracy, nie możecie zająć sporej jego części lampką. Z drugiej jednak strony dobre oświetlenie to podstawa! Dlatego też albo wybierzcie dużą lampę stojącą, którą postawicie na podłodze obok biurka, albo zastanówcie się nad lampkami, które zawiesić możecie na ścianie nad blatem. Oczywiście najlepiej, gdy przez większość część pracy wykorzystujemy naturalne światło słoneczne, jednak skoro nie zawsze jest to możliwe, musimy być kreatywni ;)

Dodatki

Ważne, choć dodatkowe aspekty dobrze zorganizowanego miejsca do pracy to:

- podstawka pod laptopa, która usprawni jego wentylację i ustawi go w odpowiedniej do pracy pozycji

- gumowa lub plastikowa mata (ewentualnie dywanik), które ochronią Waszą podłogę przed krzesłem na kółkach

- jeśli wybraliście metalowy, szklany lub inny zimny blat, zastanówcie się nad skórzaną podkładką, która uprzyjemni pracę Waszemu dziecku (gołe ręce na zimnym szkle, brrrr!)

- nie zapomnijcie o kolorach! Choć pokój cały w bieli jest niewątpliwie piękny, niekoniecznie stwarza odpowiednie warunki do kreatywnej pracy i wysiłku umysłowego – dodajcie więc do pokoju Waszego dziecka zieleń, która działa kojąco na oczy i uspokaja. Natomiast pomarańczowy i żółty pomagają w koncentracji. Nie może zabraknąć również ulubionych kolorów Waszego dziecka – musi przecież czuć się dobrze w miejscu, w którym spędzać będzie sporą część dnia.

Macie jeszcze inne wskazówki, które pomogą zorganizować w małym mieszkaniu kącik do nauki dla dziecka?

Autor: Oliwia Górska