Data publikacji:

Pomysły na pięknie wyglądające meble ze skrzynek

Regał, szafka nocna czy stolik kawowy – wszystkie te meble możesz wykonać samodzielnie przy użyciu drewnianych skrzynek. Elementy wystroju tego typu prezentują się efektownie i dobrze wpisują w najnowsze wnętrzarskie trendy. Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie aranżacji mieszkania, zobacz, jakie meble ze skrzynek możesz wykonać oraz jak się do tego zabrać.

meble ze skrzynek

Gdzie pasują meble ze skrzynek?

Meble ze skrzynek to bardzo popularny element wystroju. Nic dziwnego – są wykonane z drewna, które jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych. Ponadto ich konstrukcja jest nieskomplikowana i wyróżnia się regularnymi kształtami.

To wszystko sprawia, że stolik ze skrzynek, regał czy inny mebel tego typu będzie świetnym uzupełnieniem wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, industrialnym czy nowoczesnym. Co więcej, meble ze skrzynek idealnie spisują się nie tylko we wnętrzach. Ich estetyka dobrze pasuje do aranżacji ogrodu lub tarasu.

Sprawdź również 9 sposobów na tanią i efektowną dekorację mieszkania.

Jak przygotować skrzynki po owocach do wykonania mebli?

Do wykonania skrzynek tego typu z reguły stosuje się surowe drewno. Materiał nie jest zatem zabezpieczony, a jego powierzchnia jest nieprzyjemna w dotyku. Dlatego pierwszym etapem przygotowania mebli ze skrzynek jest szlifowanie, które pozwoli ci usunąć niedoskonałości materiału. Najlepiej zastosować szlifierkę np. mimośrodową, co znacznie usprawni pracę.

W sprzedaży znajdziesz również skrzynki wykonane z obrobionego drewna – jest ono jasne, gładkie w dotyku i pozbawione większych nierówności czy drzazg. W takim przypadku szlifowanie nie jest konieczne i możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli stylizacji.

Jaki preparat zastosować do malowania skrzynek? Dobrze sprawdzi się lakierobejca, który nada drewnu intensywniejszy odcień i jednocześnie je zabezpieczy. Z kolei olej, wynikając głęboko w strukturę drewna, podkreśli jego naturalny rysunek. A jeśli chcesz uzyskać efekt pełnego krycia, warto sięgnąć po emalię do drewna.

Meble ze skrzynek – najciekawsze pomysły

Łączenie ze sobą skrzynek w większe konstrukcje jest bardzo proste. Wystarczy, że zaopatrzysz się w komplet wkrętów do drewna oraz wkrętarkę.

  • Pojemnik na szpargały i zabawki – to jeden z najprostszych przepisów na meble ze skrzynek. W zasadzie wystarczy w dolnej części skrzynki przytwierdzić cztery kółka obrotowe, aby zyskać praktyczny pojemnik na najróżniejsze domowe sprzęty. Dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie do skrzynki uchwytów np. ze sznurka czy skóry, aby przesuwanie zasobnika było łatwiejsze.
  • Szafka nocna ze skrzynek – do jej wykonania potrzebne będą dwie niewielkie skrzynki, które połączysz ze sobą w układzie horyzontalnym. W rezultacie uzyskasz praktyczną szafkę nocną z półką, gdzie zmieścisz lampkę nocną, ulubione książki i magazyny oraz dekoracje.
  • Regał ze skrzynek – konstrukcje tego typu mogą mieć naprawdę zróżnicowany charakter. Możesz zestawić ze sobą kilka skrzynek o takich samych rozmiarach i kształtach, ale ciekawym rozwiązaniem są także meble, które łączą ze sobą różne warianty. W tym ostatni przypadku meble ze skrzynek wyglądają szczególnie ciekawie.
  • Stolik ze skrzynek – do wykonania stolika kawowego tego typu potrzebne będą 4 skrzynki. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie na blacie szklanej tafli, dzięki czemu mebel będzie znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu.
  • Kwietnik ze skrzynek – skrzynki mogą świetnie sprawdzić się w roli osłonek na doniczki z kwiatami. W takim przypadku wnętrze skrzynki warto wyłożyć folią, dzięki czemu nadmiar wody z podlewania kwiatów nie będzie wylewać się na zewnątrz.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny