Regał, szafka nocna czy stolik kawowy – wszystkie te meble możesz wykonać samodzielnie przy użyciu drewnianych skrzynek. Elementy wystroju tego typu prezentują się efektownie i dobrze wpisują w najnowsze wnętrzarskie trendy. Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie aranżacji mieszkania, zobacz, jakie meble ze skrzynek możesz wykonać oraz jak się do tego zabrać.
Meble ze skrzynek to bardzo popularny element wystroju. Nic dziwnego – są wykonane z drewna, które jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych. Ponadto ich konstrukcja jest nieskomplikowana i wyróżnia się regularnymi kształtami.
To wszystko sprawia, że stolik ze skrzynek, regał czy inny mebel tego typu będzie świetnym uzupełnieniem wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, industrialnym czy nowoczesnym. Co więcej, meble ze skrzynek idealnie spisują się nie tylko we wnętrzach. Ich estetyka dobrze pasuje do aranżacji ogrodu lub tarasu.
Sprawdź również 9 sposobów na tanią i efektowną dekorację mieszkania.
Do wykonania skrzynek tego typu z reguły stosuje się surowe drewno. Materiał nie jest zatem zabezpieczony, a jego powierzchnia jest nieprzyjemna w dotyku. Dlatego pierwszym etapem przygotowania mebli ze skrzynek jest szlifowanie, które pozwoli ci usunąć niedoskonałości materiału. Najlepiej zastosować szlifierkę np. mimośrodową, co znacznie usprawni pracę.
W sprzedaży znajdziesz również skrzynki wykonane z obrobionego drewna – jest ono jasne, gładkie w dotyku i pozbawione większych nierówności czy drzazg. W takim przypadku szlifowanie nie jest konieczne i możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli stylizacji.
Jaki preparat zastosować do malowania skrzynek? Dobrze sprawdzi się lakierobejca, który nada drewnu intensywniejszy odcień i jednocześnie je zabezpieczy. Z kolei olej, wynikając głęboko w strukturę drewna, podkreśli jego naturalny rysunek. A jeśli chcesz uzyskać efekt pełnego krycia, warto sięgnąć po emalię do drewna.
Łączenie ze sobą skrzynek w większe konstrukcje jest bardzo proste. Wystarczy, że zaopatrzysz się w komplet wkrętów do drewna oraz wkrętarkę.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny