Data publikacji:

Mech na trawniku: jak się go pozbyć?

Rozrastający się mech na trawniku to spory problem. Co jest przyczyną jego powstawania? Jak zapobiegać rozwojowi mchu? Jak zlikwidować mech na trawniku? Podpowiadamy, co zrobić, by cieszyć się równomiernym i zadbanym trawnikiem w ogrodzie.
mech na trawniku

Mech na trawniku: przyczyny powstawania

Nieestetyczny mech pojawiający się pomiędzy kępkami trawy może mieć wiele przyczyn. Jedną z najpopularniejszych powodów jest zbyt kwaśna gleba. Kwaśny odczyn nie tylko sprzyja rozwojowi mchu, ale i utrudnia rozrost trawy, dlatego konieczne jest utrzymywanie korzystnego pH. Mech gości zwłaszcza na rzadkich trawnikach, na których może wypełnić puste place, ale nie jest to regułą.
Jak nietrudno się domyślić, mech może pojawić się również na zacienionych fragmentach trawnika, np. pod drzewami, przy ogrodzeniu lub po północnej stronie domu. Zacienieniu zazwyczaj towarzyszy także duża wilgotność gleby. Jeśli jest ona przy okazji mocno zbita i gliniasta, rozrost mchu jest wielce prawdopodobny. To warunki, które mech wprost uwielbia.
Ostatnich przyczyn pojawienia się mchu warto poszukać w nieodpowiedniej pielęgnacji trawnika. Pojawia się on na glebach niepoddawanych aeracji i wertykulacji trawnika. Dodatkowym bodźcem jest zalegający na trawie filc, czyli skoszone źdźbła trawy, które ograniczają dostęp światła i tlenu do systemu korzeniowego.

Dlaczego warto usunąć mech z trawnika?

Osiągnięcie miękkiej darni przywodzącej na myśl gęsty dywan nie jest proste. O ile jednak uschnięta trawa, gołe place czy chwasty są widoczne gołym okiem i wyraźnie psują wygląd trawnika, mech początkowo nie musi wyglądać niekorzystnie. Niewielkie zarzewia zielonego mchu wtapiają się wizualnie w murawę i wręcz uzupełniają trawnik.
To jednak bardzo złudny efekt. Mech jest prymitywną rośliną niekwitnącą, radzącą sobie nawet w trudnych warunkach. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i z czasem zacznie wypierać trawę. Doprowadzi też go gnicia trawy oraz niszczenia systemu korzeniowego.

Jak zlikwidować mech na trawniku?

Większe skupiska mchu usuniesz mechanicznie. Możesz wyrwać je łopatą, grabiami czy wertykulatorem. Dotyczy to jednak placów w całości pokrytych mchem, na których nie znajdują się kępki trawy. Jeśli obawiasz się uszkodzenia systemu korzeniowego trawy, użyj jedynie grabi oraz środków chemicznych do usuwania mchu.
Jak zwalczać mech na trawniku? Pierwszym etapem walki z mchem jest dokładne wyczesanie trawnika. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko mchu, ale i zalegającego w trawie filcu.
W kolejnym kroku przejdź do aplikacji środka do usuwania mchu. Podczas wyboru preparatu upewnij się, że jest on dedykowany do usuwania mchu z traw. Dostępne są również środki do usuwania mchu z kostki brukowej, betonu czy innych powierzchni. Te mogłyby uszkodzić trawę. I analogicznie, środków do trawy nie wolno używać na kostce, kamieniu czy betonie. Chemia do walki z mchem może pozostawiać rdzawy nalot.
Środki do usuwania mchu dostępne są w płynie lub w proszku. Te drugie można rozcieńczyć w wodzie lub rozsypać bezpośrednio na trawę. Należy jednak pamiętać o tym, by po aplikacji proszku podlać trawnik. Głównym składnikiem preparatów do zwalczania mchu jest siarczan żelaza. Ogranicza on rozrost mchu, glonów i zielonego nalotu.
Dostępne są także specjalne nawozy do trawy zawierające siarczan żelaza. Takie nawozy nazywane są często „stop mech” lub „anty mech”. Stosuje się je na mocno zbitych, zacienionych glebach, w których rozrost mchu jest bardzo prawdopodobny.

Jak zapobiegać powstawaniu mchu na trawniku?

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawania mchu jest utrzymywanie trawy w dobrej kondycji. Na dobrze rozwiniętym, gęstym trawniku mech nie znajdzie miejsca do rozwoju. To jednak duże uproszczenie i kryją się za nim konkretne zabiegi pielęgnacyjne. Co zrobić, by mech nie pojawił się w ogrodzie?
W pierwszej kolejności warto zadbać o glebę. Należy ją rozluźnić aeratorem, a powstałe zagłębienia wypełnić piachem. Dzięki temu do systemu korzeniowego dostanie się więcej tlenu oraz składników odżywczych.
Kolejną rzeczą, którą musisz zrobić, jest wapnowanie trawnika. Wapnowanie podnosi pH gleby i przywraca trawie odpowiednie warunki do rozrostu (pH około 6-6,5). Warto przy tym pamiętać, by nie przesadzić z nawozem. Choć nawożenie trawy poprawia jej kondycję, zbyt duża ilość nawozu doprowadzi do zakwaszenia gleby. Pamiętaj, by dobrać nawóz do rodzaju gleby.
Na dobrą kondycję trawy wpływa także jej prawidłowa pielęgnacja. Staraj się kosić trawę regularnie na wysokość około 3 centymetrów. Częste koszenie wzmocni trawę oraz jej system korzeniowy, dzięki czemu lepiej poradzi sobie z chwastami czy mchem. Pamiętaj też o używaniu kosza na trawę oraz wyczesywaniu skoszonej trawy. W innym przypadku powstanie gąbczasty filc, który zatrzyma wodę na powierzchni gleby. Efektem będzie gnicie trawy i ograniczenie dostępu składników odżywczych do systemu korzeniowego.

Jak zwalczyć mech na trawniku?

Walka z mchem może być trudna i czasochłonna, ale wystarczy regularnie dbać o trawę, by nie dopuścić do jego rozwoju. Na zadbanym, wertykulowanym, napowietrzanym, piaskowanym, nawożonym i wapnowanym trawniku mech pojawia się bardzo rzadko. Dobrym pomysłem jest także dobór gatunku trawy i rodzaju nawozu do zacienionych i wilgotnych warunków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik