Data modyfikacji:

Mieszkanie bez barier

Osoby starsze oraz niepełnosprawne napotykają na swojej drodze wiele przeszkód, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może być dla nich utrudnieniem. Dom powinien być miejscem, gdzie będą czuły się swobodnie i nic nie będzie krępować ich ruchów. Jak powinno wyglądać takie mieszkanie, na co zwrócić szczególną uwagę?

Dom przyjazny osobom starszym i niepełnosprawnym

Mieszkanie bez barier jest miejscem, w którym osoba niepełnosprawna może realizować swoje wszystkie potrzeby. Bez żadnych barier przemieszczać się, zajrzeć do lodówki, wykąpać się, aż w końcu swobodnie wydostać się z domu. Jeżeli urządzasz dom osoby niepełnosprawnej lub seniora pamiętaj o tym, że na skutek trudności z poruszaniem się często przydatne staje się dodatkowe podparcie. Dlatego przedmioty, które mogą pomóc w sprawnym przemieszczaniu się powinny być pozbawione ostrych kantów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zaokrąglone krawędzie. Konstrukcje muszą być trwałe – małe elementy dobrze przymocowane, a materiał wytrzymały. Jeżeli osoba jeździ na wózku,  mieszkanie powinno być przestronne, meble nie mogą ograniczać ruchów. Stół na środku pokoju nie jest dobrym rozwiązaniem. Udanym pomysłem są meble na kółkach, które swobodnie można przestawiać. Jeżeli jednak w domu są już meble stojące, należy cofnąć ich krawędź o 15 cm, tak, aby możliwy był podjazd wózkiem. Kolejnym utrudnieniem dla osoby jeżdżącej na wózku są progi, bezwzględnie należy się ich pozbyć. Należy się także zastanowić, czy ułatwieniem nie byłoby usunięcie niektórych drzwi. Istotnym problemem i barierą nie do pokonania dla wielu niepełnosprawnych są schody, dlatego trzeba zadbać o zorganizowanie podjazdów, w czym mogą pomóc szyny teleskopowe lub rampy.

Kuchnia i łazienka

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej, wiąże się także z koniecznością remontu łazienki. Na rynku dostępne są specjalistyczne wanny, podnośniki transportowo-kąpielowe lub kabiny dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Sprzęt musi spełniać indywidualne potrzeby chorej osoby. Należy pomyśleć także o specjalnych uchwytach przy ubikacji, dostępne są również specjalne deski sedesowe, odpowiednio zabezpieczone i wyprofilowane.

Kuchnia dla osoby niepełnosprawnej powinna być zaprojektowana i urządzona z wyjątkową starannością. Korzystający z niej musi mieć swobodny dostęp do wszystkich sprzętów, tak aby problemem nie było przygotowanie posiłku. Utrudnieniem będą wszystkie meble wystające poza obrys. Pamiętajmy również o tym, że trudnością może być korzystanie z dolnych półek, dlatego warto pomyśleć o podwyższeniach, które pozwolą swobodnie wyciągać rzeczy nawet z najniższych poziomów.

Urządzenie mieszkania bez barier jest dużym wyzwaniem, zarówno konstrukcyjnym, jak i finansowym. Istnieją dofinansowania na rzecz dostosowania miejsca zamieszkania dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, która w domu powinna nie mieć żadnych ograniczeń i nie dostrzegać najmniejszych barier.

Autor: Agnieszka Pajak