Data publikacji:

Mieszkanie na poddaszu – na co zwracać uwagę?

Mieszkanie na poddaszu to zazwyczaj marzenie ludzi młodych, artystów, twórców, ludzi kultury i sztuki. Takie mieszkania mają swój niepowtarzalny klimat. Można je zaaranżować na dowolny sposób – nie są zbyt wymagające. Pasuje do nich prawie każdy styl. Nie trzeba też wydawać fortuny na meble, by poddasze miało w sobie „to coś”. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wybierania lub doposażania mieszkania na poddaszu!
mieszkanie na poddaszu

Pokoje na poddaszu, czyli życie pod skosami

Jeśli chodzi o mieszkanie na poddaszu, to może mieć ono mniejszy lub większy metraż. Ogólnie rzecz biorąc, do powierzchni sprzedaży i czynszu nie liczą się skosy, gdzie odległość liczona od podłogi do sufitu nie przekracza 1,4 m.
Natomiast pełny metraż liczony jest do podatku od nieruchomości. Oznacza to, że poddasze umożliwia generowanie sporych oszczędności na opłatach czynszowych, a skosy i tak nadają się do zagospodarowania. 
Trzeba jedynie przyzwyczaić się do skosów, gdyż na początku standardem jest uderzanie głową w skosy. Oczywiście poddasze to bardzo duża przestrzeń i znaczna wysokość mieszkania, a skosy to jedynie zakamarki dodające uroku.
Na pytanie, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu, można odpowiedzieć, że wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Kupując mieszkanie na poddaszu „pod klucz”, od razu widać, jakie ma możliwości. Wówczas wybiera się takie, które spełnia większość oczekiwań. 
Czyli nie kupuje się mieszkania, które nie zagwarantuje osobnego pokoju dla każdego domownika. Oczywiście takie kryterium może być obalone przez zasoby finansowe. Z pewnością jednak wygodniej się żyje, jeśli każdy członek rodziny ma zapewnioną własną przestrzeń osobistą. 
Ewentualnie na dużej powierzchni z łatwością można przebudować pokoje – można przestawić lub dostawić ścianki działowe, przy czym warto inwestować w materiały trudnopalne.

Salon na poddaszu – jak urządzić?

W przypadku salonu na poddaszu najczęściej jest on połączony z aneksem kuchennym. Wizualnie zwiększa to przestrzeń, a poza tym jest to bardzo funkcjonalne. 
Ponieważ na poddaszu zazwyczaj znajdują się drewniane belki, poddasze aż prosi się o detale z drewna. Nie muszą to być kosztowne meble z tego surowca, ale mogą to być dekoracje (na przykład rzeźby czy figurki). Oczywiście meble z drewna to super wybór, ale na poddaszu sprawdzi się też uniwersalna Ikea.
Trudno jest sobie wyobrazić salon na poddaszu bez zestawu komfortowych mebli wypoczynkowych. To może być sofa przeznaczona dla kilku osób plus fotele. Takie meble mogą mieć funkcję spania (dla gości) lub nie (jeśli jest przeznaczony osobny pokój). Niezbędnym elementem będzie ława. Niektóre osoby decydują się również na stół z krzesłami.
Jeśli chodzi o poddasze, inspiracje dotyczące umeblowania salonu można czerpać z branżowych czasopism czy z katalogów producentów mebli. Najwspanialsze jednak będzie urządzenie salonu według własnego pomysłu.
Chociaż poddasza są doświetlone w ciągu dnia, to trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie na poddaszu, z którego korzysta się wieczorami lub w nocy. Przykładowo na skosach można umieścić kinkiety, a w punktach, gdzie jest najwyżej – żyrandole pasujące do stylu panującego w mieszkaniu.

Czy potrzebna jest klimatyzacja na poddasze?

Trzeba to powiedzieć wprost: bez klimatyzacji czy klimatyzatora dość trudno będzie wytrzymać upały. Dach się mocno nagrzewa, przez co w gorące dni przeciętna temperatura na poddaszu może wynosić 30–34 stopnie Celsjusza. To zdecydowanie za dużo. Trzeba zadbać o odpowiednie schłodzenie mieszkania. 
Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja na poddaszu, przy czym nie jest to tania inwestycja. Trzeba kupić odpowiednie urządzenie i zapłacić za profesjonalny montaż. Uruchomienie klimatyzacji musi obejmować zgodę na jej zamontowanie na dachu, co nie zawsze jest możliwe do uzyskania. Dzięki klimatyzacji da się normalnie funkcjonować na poddaszu.
Ekonomiczną alternatywą dla klimatyzacji jest klimatyzator na poddaszu. W przypadku zakupu takiego urządzenia należy zwracać uwagę na metraż, jaki klimatyzator jest w stanie obsłużyć. Wygodnym rozwiązaniem jest wersja przenośna, która pozwala na dowolne przestawianie klimatyzatora. Dość ważna jest cicha praca klimatyzatora w nocy. Przy dużej rodzinie najprawdopodobniej trzeba będzie kupić kilka klimatyzatorów (każdy do innego pokoju). 

Okna na poddaszu, czyli ważna jest jakość

Okna dachowe nie mogą być wybierane na podstawie najniższej ceny. Tak jednak może być, gdy kupuje się mieszkanie na rynku wtórnym, a inwestor oszczędza na wszystkim. Niestety, to muszą być okna renomowanej firmy, na dodatek ich montaż powinien być wykonany przez specjalistów. W przeciwnym razie po jakimś czasie mieszkańców poddasza dotknie problem przecieków z okien dachowych. Sytuacja może być trudna do opanowania. Może wymagać wymiany okien na nowe lub remontu już zamontowanych okien (z poziomu dachu i od wewnątrz mieszkania). 
Okna dachowe powinny być zaopatrzone w rolety zaciemniające (w 100%)–- żadna inna roleta nie sprawdzi się na poddaszu. Jest to ochrona nie tylko przed silnym słońcem, ale i przed upałem (taka roleta stanowi izolację termiczną). Na wszelki wypadek warto zamontować rolety na każdym oknie dachowym (nie tylko w sypialni czy w pokojach). Z uwagi na możliwość przeprowadzania prac konserwacyjnych na dachu, roleta powinna być na oknie również w łazience.

Sufit na poddaszu, czyli co świadczy o problemach z dachem?

Na ogół trzeba zwracać uwagę na to, czy na suficie są plamy po zaciekach. Przecieki z dachu lub z okien dachowych są bardzo częstym zjawiskiem, zwłaszcza w starym budownictwie. Jeśli jest to wspólnota mieszkaniowa, konserwacja dachu leży po jej stronie, ale po stronie właściciela mieszkania jest utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym okien dachowych. 
Nie zawsze da się od razu zauważyć problemy związane z dachem. Dlatego kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto poprosić o protokół przeglądu technicznego, który odbywa się co roku. W dokumencie są ujęte informacje między innymi na temat stanu poszycia dachowego i kominów. 
Można też zapytać, czy nieruchomość jest ubezpieczona, jak wygląda OC z tytułu zalań z dachu, czy są limity na odszkodowania podczas obowiązywania umowy na ochronę ubezpieczeniową. 
Można też zapytać administrację nieruchomości, jak w rzeczywistości prezentuje się stan techniczny dachu. Oczywiście nie da się całkowicie wykluczyć stanów awaryjnych, ale da się uniknąć sytuacji, gdy przeciek z dachu jest jednoznaczny z opadami deszczu.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.