Zima może być kłopotliwa zwłaszcza, jeśli w twoim domu pojawiły się pewne usterki. Dlatego jeśli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji wynikających np. z nieszczelnego dachu lub niesprawnego systemu kominowego, przekonaj się jak zabezpieczyć dom przed zimą. Naprawa dachu, kontrola instalacji czy nawet spory remont domu – to prace, które opłacą ci się wtedy, gdy nadejdzie zima.
Jesień rozgościła się u nas już na dobre. Co więcej – coraz niższe temperatury nieuchronnie wskazują, że zbliża się również zima. Zanim to jednak nastąpi wszyscy właściciele domów powinni przeprowadzić szereg prac konserwacyjnych. Jeśli ty również mieszkasz w swoim wymarzonym domu, przekonaj się jakie niezbędne prace należy wykonać, zanim temperatury spadną poniżej zera, a wszystko pokryje warstwa śniegu. Jesień to ostatni dzwonek na wykonanie prac konserwacyjnych i ewentualny remont domu. A z kolei dobre zabezpieczenie domu przed zimą, zapewni ci spokojny sen w tym trudnym pogodowo okresie. Strzeż się zatem: Winter is coming!
To najbardziej narażona na uszkodzenia część konstrukcji domu. Zalegające na dachu i zsuwające się z niego masy śniegu mogą prowadzić do powstawania uszkodzeń. Dlatego zanim temperatury spadną, przekonaj się czy dach nie posiada żadnych usterek, a jeśli konieczna będzie naprawa dachu, zatrudnij w tym celu specjalistyczną ekipę. Obluzowane dachówki czy blacha albo uszkodzona kalenica nie tylko obliżą właściwości termoizolacyjne całego pokrycia, ale też mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci pod połacie.
Naprawa dachu powinna obejmować także kontrolę stanu płotków przeciwśnieżnych. Są to zabezpieczenia, które chronią przed zsuwaniem się mas śniegu ze spadzistych dachów. Płotki montuje się nad wejściem do domu oraz w tych wszystkich miejscach, w których zsuwający się śnieg mógłby zagrozić np. przechodniom. Przekonaj się zatem, czy po poprzedniej zimie płotki nie są obluzowane.
Kolejnym etapem konserwacji i naprawy dachu jest przegląd systemu rynnowego. Zanim rynny będą musiały odprowadzić wodę z topniejącego śniegu, sprawdź czy opadłe liście ich nie zatkały. Drożność rynien możesz sprawdzić w bardzo łatwy sposób – wystarczy nalać do nich wody oraz obserwować czy swobodnie przepływa ona do odpływu. Dodatkowo sprawdź czy rynny są szczelne w miejscach łączenia poszczególnych elementów całej instalacji.
Nie chodzi tu jedynie o ludowe wierzenie, które po zobaczeniu kominiarza nakazuje złapać się za guzik, aby mieć dobrą passę. Wizyta kominiarska to niezbędny punkt zabezpieczenia domu przed zimą. Wykwalifikowany kominiarz dokona przeglądu kanału wentylacyjnego oraz w razie potrzeby oczyści go.
W ten sposób unikniesz ryzyka nieprawidłowego odprowadzani spalin z kotła ogrzewania centralnego, co może nie tylko wpływać na nieefektywne działanie systemu grzewczego, ale też zagrażać twojemu zdrowiu. Co więcej, jest to element zabezpieczenia domu przed zimą, do którego jesteśmy zobowiązani. Prawo budowlane nakłada bowiem obowiązek na wszystkich właścicieli domów oraz zarządców nieruchomości do przeprowadzania tego typu kontroli przynajmniej raz w doku.
Dodatkowo, zabezpieczenie domu przed zimą powinno uwzględnić również przegląd czujników dymu oraz czadu. Powinny się one znajdować w każdym budynku, w którym znajduje się kominek oraz kocioł ogrzewania centralnego. Sprawdź czy czujniki działają – aby to zrobić wystarczy np. zbliżyć urządzenie do kominka podczas rozpalania, gdy szyba będzie otwarta.
Ponadto zadbaj o wymianę baterii w każdym czujniku – większość urządzeń tego typu posiada sygnalizator dźwiękowy wskazujący zużycie baterii – wyobraź sobie jednak, że dźwięk czujnika budzi cię w środku nocy. Wymiana baterii na zapas uchroni cię przed nerwową pobudką.
Właściwe zabezpieczenie domu przed zimą nie byłoby możliwe bez kontroli systemu ogrzewania. Jest to równie ważne, jak naprawa dachu. Kontrole stanu kotła grzewczego – zarówno opalanego paliwem stałym czy olejowym – warto zlecić profesjonalnemu serwisowi. Kotły możesz z powodzeniem sanmodzielnie wyczyścić.
Zwróć też uwagę też na kondycję grzejników. Należy je przede wszystkim odpowietrzyć, dzięki czemu będziesz mógł w skuteczny sposób ogrzewać pomieszczenia. Sprawdź również czy kaloryfery nie są zardzewiałe.
Dobrym pomysłem jest także zamontowanie na ścianie za grzejnikami tzw. ekranów termicznych. Będą one odbijać ciepło, dzięki czemu nagrzane powietrze będzie lepiej krążyć po pomieszczeniu. Nie będzie to kosztowny remont domu, a jedynie kilka chwil majsterkowania, a uzyskany rezultat przełoży się na znacznie efektywniejsze ogrzewanie.
Jak widzisz prace, które należy przeprowadzić wokół budynku przed zimą wcale nie muszą być wielkim przedsięwzięciem. Nawet niewielki remont domu czy przeprowadzenie naprawy dachu może cię uchronić przed nieprzyjemnościami, gdy temperatury spadną. A w dobrze zabezpieczonym budynku, nawet sroga zima będzie przyjemna.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny