Montaż balustrady balkonowej stanowi zwieńczenie prac związanych z wykończeniem naszego balkonu. Od tego, jak podejdziemy do projektu mocowania balustrady, zależy, czy efekt finalny będzie bezpieczny dla użytkowników, estetycznie wyglądający i czy będzie spełniał prawne wymogi. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo wykonać mocowanie balustrady.
Aranżacje balkonu powinny uwzględniać bezpieczeństw. Dobre praktyki związane z techniką mocowania balustrady powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z wymogami, które są bardzo precyzyjnie uregulowane w prawie budowlanym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 roku. Prawo to obejmuje kilka obszarów, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania balustrady zarówno przy schodach, jak i balkonach.
Jakie są najważniejsze przepisy związane z techniką montażu balustrad? Prawo reguluje między innymi:
To tylko niektóre zapisy, które znajdują się w obszernym dokumencie regulującym sposób montażu balustrad balkonowych. Pamiętajmy, by przed samodzielnym montażem zapoznać się z tym dokumentem, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków w przyszłości.
Do mocowania balustrady powinniśmy się solidnie przygotować. Na początku naszym zadaniem jest skompletowanie wszystkich elementów, które przydadzą nam się podczas tego zadania. Co dokładnie będzie nam potrzebne do montażu balustrady balkonowej?
Słupki, elementy kotwiące oraz sama balustrada to zestaw, który z powodzeniem skompletujemy u jednego z wielu producentów balustrad. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rozwiązań balustradowych, dlatego, jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny model balustrady, warto zasięgnąć opinii profesjonalistów, którzy z pewnością dobiorą odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb i preferencji.
Jeden z pierwszych dylematów, który dotyka osoby planujące montaż balustrady balkonowej, to sposób mocowania elementów łączenia balustrady z budynkiem. Co ciekawe, najczęściej możemy doświadczyć sposobów mocowania od góry, co jest sprzeczne z większością poradników i instrukcji montażu.
,p>Jest to związane z wyjątkowo cienką grubością balkonu, co może wpłynąć na utratę wiązania betonu i rozwarstwienie go w dłuższym okresie. Inny powód, dla którego mocowanie balustrady od góry jest lepszym wyjściem, to kwestia estetyczna wykonania balustrady.Oprócz sposobu montażu balustrady warto też zwrócić uwagę na czas mocowania tego elementu balkonu. Nie powinniśmy brać się za montaż balustrady już po wykończeniu balkonu. Te dwa procesy powinny być wykonywane jednocześnie. Jest to związane ze specyfiką montażu słupków balustrady, które mogą spowodować wiele problemów, szczególnie gdy podłoże balkonu jest już wykończone.
Montaż słupków balustrady balkonowej to jeden z najważniejszych elementów procesu. Słupki powinny być zakotwiczone w płycie konstrukcyjnej w taki sposób, by miały one bezpośredni kontakt z warstwą izolacji cieplnej balkonu. Dlatego też montaż słupków powinien zostać realizowany jeszcze przed wykonaniem hydroizolacji.
Bardzo ważne jest, by pręty zostały osadzone w odpowiednio grubym otworze i przytwierdzone z pomocą specjalnej żywicy. Decydując się na zakup kompletnego zestawu balustrady, będziemy mieli gwarancję posiadania wszelkich niezbędnych elementów, które zagwarantują nam stabilność rozwiązania.
Elementy kotwiące słupki balustrady powinny być precyzyjnie dobrane ze względu na wytrzymałość podłoża, grubość płyty oraz specyfikę zbrojenia balkonu. Warto zdecydować się na te elementy kotwiące, które charakteryzują się wysoką ochroną przed korozją.
Powróćmy jeszcze na chwilę to odpowiedniego montażu słupków balustrady. To, jak zadbamy o stabilizację całej konstrukcji, wpłynie na jej wytrzymałość, ale też przede wszystkim na bezpieczeństwo tego rozwiązania. Dlatego też, wwiercając się w podłoże balkonu, zadbaj o to, by otwór miał głębokość nawet 10 centymetrów. To sprawi, że cała konstrukcja będzie głęboko zakotwiczona, a więc stabilniejsza.
Wywiercony otwór powinien być bardzo dokładnie oczyszczony z pozostałości po wierceniu oraz wypełniony wcześniej wspomnianą żywicą poliestrową. Jest to materiał, który utwardza się w szybkim tempie i dodatkowo zapewni nam wytrzymałość całej konstrukcji.
Następny, równie ważny etap montażu balustrady, to etap izolacji. W tym celu można wykorzystać sprawdzone masy bitumiczne, które stosuje się również przy izolacji fundamentów nowoczesnych budynków.
Jeśli chcemy wykorzystać inny materiał izolujący, możemy postawić na zaprawę uszczelniającą bądź folie w płynie, które są w budownictwie stosowane coraz częściej. Izolacja powinna szczelnie otoczyć kotwy i inne elementy mocujące balustradę.
Dopiero po wykonaniu izolacji można przejść do kolejnych etapów wykończenia balkonu, takich jak położenie płytek podłogowych lub płytek na taras. I w tym momencie następuje dodatkowy etap uszczelniania całej konstrukcji balustrady.
W okolicach słupków należy pozostawić szczelinę nie większą niż 9 milimetrów, która powinna zostać wypełniona masą trwale plastyczną. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które zapewni nam bezpieczeństwo i satysfakcję z dobrze wykonanego montażu balustrady balkonowej.