Najmodniejsze plakaty i obrazy na ścianę

Postaw trendy pod ścianą, a dokładniej zawieś je na ścianie. Plakaty i obrazy to szalenie modne dekoracje do domu, które w prosty sposób odmienią stylizacje wnętrza. Jeśli chcesz stworzyć w swoim mieszkaniu ciekawą galerię ścienną, poznaj najmodniejsze plakaty i obrazy na ścianę.

To chyba najprostszy wnętrzarski sposób na dekorację ścian. Kilka plakatów i obrazów mogą zamienić zwykłą ścianę w efektowna galerię. Zanim jednak pogubisz się w gąszczu wzorów i kolorów plakatów i obrazów na ścianę, poznaj te najmodniejsze.

Typograficzne

Ich wzornictwo najczęściej jest dość oszczędne, ale za to mogą nieść ze sobą naprawdę mocny przekaz. Plakaty typograficzne to nic innego, jak obrazki składające się z pojedynczych liter, słów czy całych zdań. O ich walorach dekoracyjnych zazwyczaj decyduje ciekawe liternictwo i skład tekstu. Ta oszczędna estetyka świetnie wpisuje się w trendy stylu minimalistycznego czy skandynawskiego, ale są one na tyle uniwersalne, że możesz z nimi efektownie kombinować niezależnie od tego, jaki wystrój dominuje w twoim mieszkaniu.

Plakaty typograficzne mogą mieć np. formę ciekawego motta, cytatu czy powiedzenia. Napis tego typu może być dla ciebie miłym akcentem pomagającym lepiej rozpocząć każdy dzień lub po prostu ciekawą ozdobą wnętrza. W sprzedaży znajdziesz wiele plakatów tego typu, więc z pewnością dobierzesz tekst, który ci się spodoba.

Plakaty mapy

Plakaty mapy to kolejny szalenie modny trend. Najczęściej przedstawiają uproszczoną siatkę ulic największych europejskich miast wraz z zarysem geograficznym tych miejsc. One również mają dość minimalistyczną formę, jednak świetnie sprawdzą się w każdym mieszkaniu, niezależnie od tego, jaki styl wybrałeś. Dzięki nim możesz nadać swojej galerii ściennej sentymentalny charakter – bo wyobraź sobie plakat przestawiający mapę miasta, w którym poznałeś ukochaną osobę, miejsce, gdzie odbyłeś najfajniejszą podróż swojego życia – brzmi świetnie, prawda?

Plakaty mapy mogą mieć też bardziej dekoracyjną formę. Ciekawym trendem jest wieszanie na ścianach map, które pamiętamy ze szkół. I tak mapa z podziałem politycznym Europy lub mapa geograficzna Azji będą akcentem, który świetnie odwoła się do twoich podróżniczych zainteresowań.

Więcej na ten temat: Mapy w aranżacji wnętrz

Czarno-białe

Ten klasyczny duet kolorystyczny sprawdza się świetnie w każdym wydaniu. Dlatego nie powinno dziwić, że jednymi z najmodniejszych plakatów na ścianę są właśnie te czarno-białe. Jeśli nie chcesz, aby galeria ścienna lub obraz na ścianę przytłoczyły stylizację mieszkania, a plakaty dobrze komponowały się z wystrojem wnętrza, czerń i biel będą strzałem w dziesiątkę.

Akwarele

Jeśli marzy ci się aranżacja nastrojowego wnętrza, gdzie panuje romantyczna atmosfera, nie może zabraknąć w nim plakatów akwareli. Dla przypomnienia – jest to technika malarska polegająca na nakładaniu rozcieńczonej wodą farby na papier. W efekcie obrazy te są rozmyte, ich kolorystyka subtelna, najczęściej wpadająca w tonację pasteli, a sam plakat ma nieco efemeryczny charakter.

Botaniczne

To prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy uwielbiają rośliny doniczkowe i dążą do tego, aby ich mieszkanie zamieniło się w prawdziwą miejską dżunglę. Bo rośliny dekoracyjne są na topie, ale nie chodzi tu jedynie o doniczki z sadzonkami. Motywy botaniczne w obecnym sezonie zdobią również domowe tekstylia i oczywiście plakaty oraz obrazy na ścianę.

Do najmodniejszych plakatów tego typu należą te przedstawiające liście monstery, palmy czy paproci, ale w sprzedaży znajdziesz szalenie efektowne kombinacje motywów botanicznych. Niezależnie od tego, czy postawisz na nieskomplikowane odwzorowanie kilku listków czy efektowną kompozycję przypominającą dżunglę, efekt na pewno będzie znakomity. Dodaj do tego jeszcze kilka doniczek z kwiatami, ustaw je na półkach, zawieś na kwietnikach wiszących, a efekt dżungli masz jak w banku.

Przeczytaj też: Jak stylizować wnętrze za pomocą roślin doniczkowych?

Astronomiczne

Nawet, jeśli nie jesteś wielkim fanem Gwiezdnych Wojen, opowieści o pilocie Pirxie ani innych historii dziejących się gdzieś w odległej galaktyce, plakaty astronomiczne mogą świetnie prezentować się w twoim mieszkaniu. Obraz na ścianę z fazami księżyca lub widokiem Układu Słonecznego może być efektownym dopełnieniem stylizacji mieszkania.

Plakaty na ścianę z tematyką kosmosu, podobnie jak mapy, świetnie sprawdzają się w aranżacji pokojów dziecięcych, ponieważ pozwalają rozbudzić ciekawość świata w małych odkrywcach.

Geometryczne

To zdecydowanie propozycja dla tych, którzy cenią sobie harmonię i ład. Regularne kształty figur geometrycznych odwzorowanych na plakatach to bardzo modny motyw, który znajdziesz też na domowych tekstyliach czy tapetach. Wzory geometryczne mogą mieć zupełnie minimalistyczną formę lub układać się w skomplikowane kompozycje – niezależnie od tego, na jaki wariant postawisz, jedno jest pewne – plakaty geometryczne dodadzą stylizacji mieszkania modnego charakteru.

Które z powyższych plakatów podobają ci się najbardziej? Trzeba przyznać, ze wszystkie robią wrażenie i tak na dobą sprawę można je ciekawie miksować w stylizacji wnętrz. Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić swoją galerię ścienną, zestawiaj plakaty z innymi dekoracjami ściennymi, dobieraj do kompozycji różne ramy i kombinuj z układem – taka twórcza wnętrzarska układanka z pewnością przyniesie wspaniały efekt.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny