Funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne zaaranżowanie mieszkania o niewielkim metrażu to nie lada wyzwanie. Każdy element wystroju wymaga przemyślenia i zmierzenia, a całość wnikliwego rozplanowania. Walczymy bowiem o każdy centymetr cennej przestrzeni, a naszym główny celem jest optyczne powiększenie wnętrza.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby kupić go taniej w Internecie.
Na początku warto oczywiście wypróbować znane i sprawdzone sposoby. Po pierwsze, ściany i sufity malujemy na jasne kolory (biel jest zdecydowanie naszym sprzymierzeńcem!), stawiamy na stonowaną, jasną paletę barw, także jeśli chodzi o większe meble. Oczywiście, dodatki i mniejsze elementy wyposażenia mogą być w zdecydowanych, wyrazistych barwach. Po drugie, odpowiednio doświetlamy pomieszczenie, dążymy do tego, by wnętrze było maksymalnie jasne. Odsłonięte, a nawet pozbawione firan okna są wręcz nieodzowne. Jeśli zaś chodzi o sztuczne światło, doskonałym rozwiązaniem są niewielkich rozmiarów światła punktowe umiejscowione w rzędzie na ścianie, podwieszanym suficie itp. Świetnie sprawdzają się też praktyczne kinkiety – przytwierdzone do ściany nie zajmują miejsca na podłodze (jak lampy podłogowe), a nie tylko doświetlają pomieszczenie, ale też np. posłużą jako lampa do czytania.
Niezwykle korzystnie na optyczne powiększenie przestrzeni działają też lustra, które tworzą wrażenie głębi, a dodatkowo zdobią i uatrakcyjniają wnętrze. Im większe, tym lepsze. Wybierajmy jednak takie pozbawione szerokiej, widowiskowej ramy.
Jak natomiast wybierać meble? Warto by konstrukcyjnie działały na rzecz naszej przestrzeni, były dwu- a nawet wielofunkcyjnie. Wszelkie mechanizmy składania, rozkładania, wsuwania, ukryte półki, schowki itp. powinny być w kręgu naszego zainteresowania.
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia domu i mieszkania jest jadalniany stół. Jeśli pozwoli nam na to miejsce, możemy zdecydować się na model rozkładany, z którego będziemy mogli skorzystać w trakcie wizyty większej liczby gości. Niezwykle przydatnym dla nas rozwiązaniem będzie też stół z zamontowanymi na stałe siedziskami, które, gdy nie korzystamy z mebla, mogą być wygodnie wsunięte pod blat. Brak wysokich oparć krzeseł „zgromadzonych” wokół stołu korzystnie wpływa też na wrażenie przestronności.
Dobrze sprawdzają się także zestawy dwóch, trzech stolików kawowych, wsuwane jeden pod drugi. W razie potrzeby (wizyta gości) możemy skorzystać z dodatkowych egzemplarzy, które na co dzień umieszczamy pod głównym stolikiem.
Idealnym rozwiązaniem są też wszelkie stołki, pufy, ławki zawierające we wnętrzu praktyczny schowek. Możemy tam umieścić od różnego rodzaju drobiazgów po ubrania, płyty czy książki. Przykładem jest poniższa ławka, która służyć może też jako komoda. Także prezentowana niżej skrzynia ma podwójne zastosowanie, może być bowiem wykorzystania jako stolik czy półka. Posiada dodatkowo kółka, dzięki którym jej przesuwanie nie sprawia problemów.
W niewielkim mieszkaniu przydać się także może parawan. Będzie pełnił funkcję przenośnej ścianki działowej, dzięki której oddzielimy np. część sypialnianą od salonu.
Jeśli zaś chodzi o dekoracje, zachowajmy raczej minimalistyczne podejście. Małym powierzchniom sprzyja ład, porządek, harmonia, a szkodzi nadmierne gromadzenie dodatków i różnego rodzaju bibelotów. Wybierajmy przedmioty niezbędne, a pełniące jednocześnie funkcję dekoracyjną – niech to będzie nasz złoty środek. Przykład stanowić mogą poniższe wieszaki, które także pozbawione ubrań, będą estetycznie zdobiły ścianę. Gdy będziemy chcieli z nich skorzystać, wysuniemy srebrny element i zyskamy tym samym praktyczny dodatek.