Data modyfikacji:

Monstera - jak pielęgnować najmodniejszą roślinę w aranżacji wnętrz

Królowa jest tylko jedna i zdecydowanie jest to monstera. To roślina doniczkowa, która króluje w aranżacji wnętrz od kilku sezonów i wszystko wskazuje na to, że na dobre zapuściła korzenie w naszych domach. Nie ma się co dziwić. To efektowne pnącze, które prezentuje się świetnie i do tego wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne w uprawie. Jednak jak na królową przystało, ma też swoje kaprysy.

Nie a drugiej tak popularnej w ostatnim czasie rośliny doniczkowej, jak monstera. Motywy roślinne z liśćmi monstery dziurawej zdobią domowe tekstylia, plakaty czy ceramikę. Jeśli jednak chcesz osiągnąć pielęgnacyjny sukces i cieszyć się pięknym wyglądem tej egzotycznej rośliny, musisz wiedzieć, jakie warunki jej zapewnić.

Monstera dziurawa – stanowisko

Co ciekawe, monstera jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o miejsce, w jakim jest uprawiana. Dobrze rośnie zarówno w słonecznym miejscu, jak i zacienionym, więc jeśli szukasz sposobu na zagospodarowanie pustego kąta w mieszkaniu, w którym warunki oświetleniowe nie pozwalały na uprawę innych roślin, monstera będzie dobrym rozwiązaniem. Ale jak już ustaliliśmy na początku – roślina ma kaprysy. Otóż jeśli jednak umieścisz ją na słonecznym stanowisku wyeksponowanym na działanie intensywnego światła, pamiętaj, aby nie padało ono bezpośrednio na liście rośliny. To może prowadzić do ich poparzenia, a w rezultacie do pojawiania się nieestetycznych plam.

W naturze monstera dziurawa to roślina płożąca, dlatego jeśli chcesz aby prezentowała się naprawdę efektownie, zapewnij jej solidną podporę, na której roślina wesprze swoje grube pędy oraz korzenie powietrzne.

Monstera podlewanie

Jak na roślinę egzotyczną przystało, monstera dziurawa lubi dużą wilgotność powietrza. Nie należy jednak mylić tego ze wzmożoną częstotliwością podlewania. W okresie wzrostu, czyli wiosną i latem oraz wczesną jesienią roślinę podlewamy jedynie raz w tygodniu. Przed kolejnym podlaniem należy sprawdzić palcami, czy ziemia w doniczce przeschła. Nadmiar wody w podłożu może prowadzić do gnicia korzeni. W zimie roślinę należy podlewać raz na dwa tygodnie. Z kolei zraszanie liści warto powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Do zestawu pielęgnacyjnego monstery w okresie wzrostu trzeba też dodać nawożenie. Zasilanie podłoża raz na dwa tygodnie sprawi, że roślina będzie rosnąć jeszcze szybciej i bujniej. Jaki preparat wybrać? Dobrym rozwiązaniem będzie wieloskładnikowy nawóz do roślin doniczkowych uprawianych w domach.

Monstera – czas na prysznic

Starsze liście monstery osiągają znaczne rozmiary, dlatego niestety w dużym stopniu osiada na nich kurz. Gruby kożuch zanieczyszczeń może z kolei sprawiać, że proces fotosyntezy zostanie spowolniony. Dotyczy to wszystkich roślin doniczkowych, dlatego zaleca się, żeby przynajmniej raz na dwa tygodnie urządzić roślinom solidny prysznic. Wystarczy, że wstawisz je do wanny lub kabiny prysznicowej i liście solidnie opłuczesz wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest wystawienie roślin na balkon lub taras w trakcie deszczu. A jeśli nie chce ci się biegać z doniczkami do łazienki czy na balkon, pozostaje przecieranie liści wilgotną ściereczką.

Jak widzisz pielęgnacja monstery nie jest skomplikowaną sprawą. Mimo że roślina ma swoje wymagania, nawet jeśli zdarzy ci się zapomnieć o jej podlewaniu, monstera przetrwa ten chwilowy okres suszy. Na koniec musisz jednak wiedzieć, że monstera może okazać się złym wyborem, jeśli wśród członków twojej rodziny znajdują się koty. Monstera dziurawa jest dla nich bowiem silnie trująca i gdyby twój mruczek zechciał skosztować sercowatych liści, mogłoby mieć to dla niego przykre konsekwencje.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny