Data modyfikacji:

Montaż moskitiery krok po kroku. Jak zamontować moskitierę samemu?

Lato to czas, w którym chętniej otwieramy okna, ciesząc się ciepłym powietrzem i słoneczną aurą. Niestety, wiąże się to z częstymi odwiedzinami much i komarów. Można temu zapobiegać poprzez montaż moskitiery - siatki o bardzo drobnych oczkach, która po zamocowaniu na oknie lub drzwiach balkonowych skutecznie ochroni nas przed insektami, jednocześnie nie ocieniając pokoju i umożliwiając swobodny przepływ powietrza. Warunkiem spełniania przez moskitierę jej funkcji jest jednak jej prawidłowy montaż. Można powierzyć to zadanie fachowcom lub zrobić samemu - to naprawdę łatwe!

komar

Moskitiery - rodzaje

Montaż moskitiery to przyjazny dla środowiska i nieinwazyjny sposób na pozbycie się owadów. Obecnie możemy wybierać spośród kilku rodzajów siatek do samodzielnego montażu.

Moskitiera harmonijkowa - stanowi tak naprawdę cały system ze specjalnym stelażem. Siatka może być schowana; składa się w harmonijkę, najczęściej w górnej części okna lub drzwi balkonowych.

Moskitiera roletowa (rolowana) - działa na podobnej zasadzie co roleta. Siatka chowa się w znajdującej się nad oknem kasecie. Rozwiązanie to jest bywa kosztowne, ale jest zarazem bardzo dyskretne.

Moskitiera na rzep lub magnes - siatka przymocowana zostaje za pomocą rzepów lub elementów magnetycznych. Można ją w prosty sposób przypinać i zdejmować.

Moskitiera ramkowa - siatka jest naciągnięta na specjalną ramkę, którą montuje się na oknie przy użyciu obrotowych haków.

Wśród wymienionych typów moskitier możemy znaleźć zarówno takie przeznaczone na standardowe okna, na drzwi balkonowe oraz okna dachowe; warto wspomnieć, że te ostatnie przypominają swoją konstrukcją zwijaną roletę.

W polskich warunkach praktycznie nie stosuje się moskitier montowanych na stałe. Istnieje jednak możliwość zamocowania na oknie konstrukcji, które można łatwo zdemontować na sezon zimowy i ponownie założyć wiosną.

Montaż moskitiery - wymierzenie okna

Jak widać, sposób, w jaki przeprowadzony zostanie montaż moskitiery zależy od tego, jaki model zostanie wybrany. W każdym przypadku jednak kluczowe jest prawidłowe i dokładne wymierzenie miejsca, w którym ma się ona znajdować.

W przypadku moskitier harmonijkowych czy chowanych w kasetach warto powierzyć pomiary profesjonalistom - w tym przypadku ważne są nie tylko wymiary otworu okiennego, ale również grubość i kształt profilu. Pomyłka może sprawić, że moskitiera nie będzie nadawać się do użytku.

Moskitiera magnetyczna/na rzepy

Samodzielny pomiar może być dokonywany w prosty sposób w przypadku moskitier na magnes lub rzepy. W takim przypadku wystarczy zmierzyć wysokość i szerokość otworu okiennego lub drzwiowego. Następnie do wyników dodaje się niewielki zapas, rzędu kilku centymetrów. Dzięki temu możliwe będzie zamocowanie rzepów lub magnesów.

Warto skorzystać tutaj z moskitiery na wymiar lub większa, którą można samodzielnie przyciąć.

Moskitiera ramkowa

W przypadku moskitiery ramkowej proces pomiaru jest nieco bardziej skomplikowany, ale też możliwy do wykonania przez laika. Pierwszym krokiem jest tutaj mierzenie światła ramy okiennej. Robi się to od strony wewnętrznej, przy otwartym oknie. Mierzy się odległości od jednej ramy do drugiej, zarówno w pionie, jak i poziomie.

Kolejnym etapem jest pomiar grubości ramy razem z uszczelkami. Pomiarów warto dokonywać w trzech punktach - na środku ramy oraz jej skrajach. Zdarza się bowiem, zwłaszcza w przypadku stolarki okiennej, która ma wiele lat i jest wyeksploatowana, że wyniki będą różne.

W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę najmniejszy z uzyskanych wymiarów.

Montaż moskitiery krok po kroku

 Montaż moskitiery na rzepy lub magnes jest zdecydowanie najłatwiejszym przedsięwzięciem. Należy pamiętać jedynie o tym, by przeprowadzać je wyłącznie na dokładnie oczyszczonej oraz odtłuszczonej powierzchni. Przed przystąpieniem do pracy ościeżnicę należy umyć za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) oraz spłukać czystą wodą.

Pierwszym etapem właściwego montażu jest przyklejenie samoprzylepnej taśmy rzepowej lub magnetycznej do węglarka ościeżnicy. Należy to zrobić zawsze od strony pomieszczenia. Po oklejeniu całej ościeżnicy dookoła, do taśmy przykłada się siatkę, dociskając do taśmy lub rzepa. Nakładanie najlepiej zacząć od któregoś z górnych narożników okna lub drzwi.

Moskitiera ramkowa

Przygotowanie oraz montaż moskitiery ramkowej jest nieco bardziej skomplikowanym zadaniem. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i montażu danego produktu - w zależności od rozwiązań stosowanych przez danego producenta, mogą się one nieco różnić między sobą.

Po zdjęciu miary w opisany powyżej sposób należy dociąć ramki na potrzebną długość; może być to wykonane piłką do metalu. Następnie ramki mocuje się do siebie za pomocą łączników kątowych. Kolejnym krokiem jest docięcie siatki do odpowiednich wymiarach, a następnie rozłożenie jej na ramce i wciśnięcie w specjalną, gumową uszczelkę.

Konieczne jest także zamocowanie zawiasów połączonych z uchwytami na ościeżnicy. W tym celu zahacza się uchwyty o ościeżnicę i dokręca śruby stabilizujące.

Ostatni etap pracy polega na nałożeniu ramki z moskitierą na zawiasy oraz wyregulowaniu ustawień poprzez dokręcenie śruby regulującej.

Jak widać, samodzielny montaż moskitiery jest możliwy, choć w przypadku niektórych rozwiązań może być nieco skomplikowany. Najprostszą i najbardziej ekonomiczną opcją jest montaż na magnes lub rzepy. Z drugiej strony najbardziej funkcjonalne i zarazem dyskretne systemy to moskitiery roletowe lub harmonijkowe. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma profesjonalny montaż; dlatego montaż moskitier tego typu lepiej powierzyć wyspecjalizowanym w tej dziedzinie fachowcom.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Łukaszewska