Data publikacji:

Montaż stelaża WC: jak zamontować? Podpowiadamy


Kompleksowy remont łazienki jest sporym wyzwaniem, które łączy się nie tylko z wymianą podłóg i odświeżeniem ścian, ale także położeniem instalacji kanalizacyjnej oraz wybraniem armatury, wanny, kabiny prysznicowej oraz toalety. Proces ten w części ułatwić może np. montaż stelaża WC. Podpowiadamy, jak on przebiega i na co zwracać podczas niego uwagę.
stelaż wc
Bez względu na to, czy remontujemy starą lub wykańczamy nową łazienkę w stanie surowym, zadanie to wiąże się nie tylko ze sporymi nakładami finansowymi, ale także potrzebą podejmowania wielu różnych decyzji. Podczas prac projektowych wybieramy wannę, kabinę prysznicową, armaturę, a także umywalkę i toaletę, określamy też miejsce rozłożenia rur kanalizacyjnych oraz rodzaj kładzionych kafli lub paneli. Łatwo zgubić się w natłoku obowiązków, dlatego też z chęcią sięgamy po rozwiązania, które choć trochę ułatwią nam pracę. Jednym z nich jest montaż stelaża WC.
Stelaże łazienkowe to rozwiązanie obecne na rynku budowlanym od około 30 lat, ale realne powodzenie w zwykłych mieszkaniach zaczęło zyskiwać dopiero kilkanaście lat temu. Mamy tu do czynienia z pomysłową konstrukcją, która pozwala zaoszczędzić czas podczas remontu, gwarantując przy tym niezwykle estetyczne wykończenie wnętrza. Składają się one z metalowej ramy, w której umieszczona została już cała niezbędna instalacja kanalizacyjna, do której wystarczy podłączyć dopływ i odpływ wody. W zależności od modelu, do stelaża podłączymy toaletę, bidet albo umywalkę.

Stelaże WC całkowicie się zabudowuje, tak więc ustawiamy je bezpośrednio przy ścianie lub w rogach pomieszczeń. W ten sposób chowamy w ścianie wszystkie rury kanalizacyjne oraz spłuczkę, zostawiając jedynie widoczny przycisk do spuszczania wody. Pozwala to zaoszczędzić miejsce oraz daje świetny efekt wizualny.

Rodzaje stelaży WC


Wyróżniamy dwa typy stelaży WC, które różnią się sposobem, w jaki wykańcza się wokół nich ścianę.

● Stelaż WC ciężki – jest on stosowany bezpośrednio na ścianach murowanych, najczęściej w łazienkach w stanie surowym. Wymaga on dokładnego obmurowania konstrukcji. Instalacja wymaga więc dodatkowego czasu na wyschnięcie zaprawy i wykończenie ściany.

● Stelaż WC lekki – konstrukcję przykręcamy do dowolnej ściany, w tym wykończonej płytami gipsowych. Zabudowujemy go w szybki sposób płytami kartonowo-gipsowymi lub polistyrenowymi XPS.

Wymiary i inne parametry stelaża WC

Stelaże WC sprzedawane są w kilku określonych rozmiarach. Najczęściej będą miał od 40 do 50 cm szerokości oraz około 120 cm wysokości. Znajdziemy też oczywiście nieco węższe i niższe modele, które sprawdzą się w bardziej ciasnych przestrzeniach. Przy dopasowywaniu stelaża bierzemy też pod uwagę to, że toaleta, która na nim zawiśnie, powinna znajdować się co najmniej na poziomie 40 centymetrów od podłogi. Nie zapominajmy przy tym, by na instalację wybrać miejsce z łatwym dostępem do rur kanalizacyjnych. Podczas zakupów stelaża WC zwracamy też uwagę na pojemność spłuczki oraz obecność systemu oszczędnego spłukiwania. Warto też sprawdzić, czy konstrukcja obsłuży wybrany przez nas przycisk do spłukiwania.

Montaż stelaża WC

W przypadku stelaża do zabudowy ciężkiej zaczynamy od przykręcenia konstrukcji ramy do ściany śrubami na wysokości zgodnie z wcześniej ustalonymi pomiarami. Do wywiercenia otworów używamy odpowiednich wierteł i elektronarzędzi, które zależą od grubości i materiału z jakiego jest wykonana ściana. Ramę montujemy zgodnie z instrukcją do rury z wodą oraz rury odpływowej. Na koniec montujemy też śruby do zamontowania toalety, które zabezpieczamy nakrętkami. Teraz przystępujemy do obmurowania stelaża u jego podstawy oraz po bokach. Kiedy zaprawa wyschnie, możemy przystąpić do wykończenia całości. Jako podstawy dla płytek lub tynku możemy użyć płyty gipsowo-kartonowej H2 lub płyty budowlanej ze XPS.

Montaż stelaża WC do zabudowy lekkiej przebiega znacznie szybciej. Konstrukcję stelaża przykręcamy do ścian i podłogi, korzystając ze śrub zakupionych wcześniej lub dołączonych przez producenta. Stelaż z powodzeniem przykręcimy też do płyt gipsowych, musimy jednak uprawnić się, że będzie naprawdę stabilny, bowiem w przeciwnym wypadku niedokręcona konstrukcja może być przyczyną pękania tynku i odpadania glazury.
Do zainstalowanego stelaża lekkiego przykręcamy następnie płyty kartonowo-gipsowe lub budowlane XPS. Specjaliści zalecają, by dla stabilności ich grubość wynosiła około 20 mm, co wiązać może się z położeniem dwóch warstw płyt. Podczas prac pamiętajmy o wycięciu otworów na przycisk spłukujący, odpływ kanalizacyjny oraz śruby przytrzymujące toaletę. Szpary pomiędzy płytami dokładnie wypełniamy, a następnie całość wykańczamy gładzią lub podkładem, na który trafia klej do płytek.

Jeżeli zawór zatrzymujący dostęp wody do spłuczki znajduje się wewnątrz konstrukcji stelaża, ze względów bezpieczeństwa trzeba zostawić do niego wolny dostęp. Gdy nad ramą montujemy np. półkę, jej płyta może być odklejana lub odkręcana. Alternatywą jest zostawianie w niewidocznym miejscu otwieranego otworu, dzięki któremu dotrzemy do zaworu.