Montaż wkładu kominowego krok po kroku
W przypadku montażu, równolegle z wykonaniem samej konstrukcji komina, instalujemy kolejne moduły przewodu kominowego - czy to metalowe, czy ceramiczne - w miarę murowania komina. Podczas montażu wkładu w istniejącym szachcie, wprowadzamy elementy metalowego przewodu kominowego odcinkami od góry. Posługujemy się sznurem z poprzeczką, na którym wprowadzamy kolejne odcinki rury kominowej. Kielichy umieszczamy szerszą częścią ku górze, aby spływające po wewnętrznych ściankach skropliny nie wydostawały się na zewnątrz.
W najniższej części umieszczamy podstawę, która na ogół ma formę płaskiej płyty z przytwierdzonym do niej pierwszym odcinkiem rury kominowej. Następnym elementem jest fragment rury z tzw. wyczystką, czyli nieco szerszy odcinek wyposażony w blaszane drzwiczki, umożliwiające dostęp do wnętrza gotowego komina od dołu oraz jego czyszczenie. W tej części powinna również znaleźć się rurka do odprowadzania skroplin. Zwykle zaleca się jej odprowadzenie do kanalizacji, ale w budynkach z kotłownią w piwnicy poniżej poziomu odpływu jest to wykluczone, więc skropliny należy za pomocą gumowego węża zbierać do zbiornika, z którego będą co kilka tygodni usuwane.
Powyżej podstawy umieszczamy trójnik, z którym połączymy czopuch, czyli rurę spalinową wychodzącą z pieca i łączącą palenisko z przewodem kominowym. Zgodnie z przepisami, podobnie jak cały przewód kominowy dla spalin z kotła CO, także czopuch powinien być wykonany z materiałów niepalnych. Dlatego też nie zaleca się stosowania rur z tworzywa. Właściwy materiał to grubościenna stal kwasoodporna lub żeliwo czarne.
Górna część przewodu kominowego powinna być wyposażona w rozetę dystansową, zapewniającą utrzymanie rury komina w równych odległościach od ścian. Wylot komina powinien zostać zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi za pomocą odpowiedniej nasady, najlepiej ruchomej, dynamicznie dostosowującej się do kierunku wiatru, a tym samym zapewniającej optymalny ciąg kominowy. Szczytowy odcinek komina, przebiegający w kondygnacjach nieogrzewanych oraz powyżej powierzchni dachu, powinien zostać ocieplony, aby nie występowały w nim zbyt duże różnice temperatur. Ocieplenie może być wykonane wyłącznie z przeznaczonej do tego celu specjalnej niepalnej wełny mineralnej, często dostępnej w formie gotowych kształtek.