Data modyfikacji:

Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać?

Planujesz zasadzić trawnik, a może planujesz odżywić rosnącą już trawę? Bez względu na odpowiedź jedno jest pewne - aby mieć gwarancję, że trawa będzie rosnąć we właściwy sposób, należy ją odpowiednio odżywić. Jaki więc nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Sprawdź!
nawóz do trawy

Dobry nawóz do trawy na wiosnę - jak wybrać?

Zastanawiasz się, jaki nawóz do trawy na wiosnę na polu lub na ogrodzie wybrać? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co związane z prawidłowym nawożeniem trawnika. 
Przede wszystkim należy pamiętać, aby trawnik nawozić regularnie - kilka razy do roku. Idealna liczba nawożeń w roku to 3. Kiedy jednak należy je przeprowadzić? 
  • pierwsze powinno zostać przeprowadzone wiosną, po pierwszym koszeniu,
  • drugie powinno zostać wykonane w połowie czerwca,
  • trzecie nawożenie powinno przypaść pomiędzy sierpniem, a marcem.
  • W artykule zajmiemy się jednak tylko pierwszym nawożeniem. A więc jaki nawóz na wiosnę do trawy wybrać, aby cieszyć się pięknym trawnikiem? Warto postawić na nawozy wieloskładnikowe, które odpowiedzą na różne potrzeby roślin, m.in. nawozy z mchem, które posiadają zwiększoną zawartość żelaza. W ofercie wielu producentów dostępne są także nawozy, które nie dość, że odżywią trawę to także zwalczą chwasty. Natomiast jeśli twój trawnik ma dawne lata świetności za sobą, warto postawić na nawóz regenerujący.

    Jaki nawóz do trawy na wiosnę ranking?

    Bio Gardena, Nawóz Do Trawników Specjalistyczny Eko
    Jedną z naszych propozycji jest ekologiczny nawóz długodziałający, który ma postać czarnego mikropeletu. Jego zaletą jest długi czas uwalniania, co pozwala roślinie na regularne otrzymanie potrzebnych jej składników. Nawóz posiada materię organiczną użyźniającą ziemię i pozwalającą na lepsze ukorzenienie się trawy. Ponadto po zastosowaniu powyższego nawozu trawnik się lepiej rozkrzewia.
    Florovit, Nawóz do Trawników z Mchem (Mistrzowski Trawnik) 
    Kolejną naszą propozycją jest nawóz z mchem od Florovit. Pobudza on trawę do intensywnego krzewienia się, zapewnia intensywniejsze wybarwienie oraz poprawia zawartość darni. Ponadto zapobiega porastaniu mchem i chwastami trawy. 
    Substral, Nawóz 100-dni Do Siewu Traw
    Jaki nawóz do trawy na pole na wiosnę będzie odpowiedni? Naszym zdaniem warto zdecydować się na ten od Substral. Posiada on wydłużone działanie - nawet do 100 dni. Dzięki temu staje się on bardzo wydajny. Nawóz zapewnia gęstą, silnie zadarnioną i soczystą trawę. Produkt przeznaczony jest do stosowania w czasie wysiewu trawy. Co istotne, nawóz wspomaga wzrost trawnika nie powodując wypalenia nasion. Pozwala on na lepsze oraz bardziej równomierne ukorzenie się trawy. Sprawdzi się także, jeśli murawa rośnie na piaszczystym podłożu. 

    Jak prawidłowo zasiać trawę?

    Bardzo dobry nawóz do trawy na wiosnę to tylko część sukcesu. Jeśli chcemy cieszyć się pięknie rosnącą trawą na naszej działce musimy we właściwy sposób zaopiekować się murawą. Z tego powodu zakładanie trawnika jest procesem, który warto poznać przed rozpoczęciem siewu.
  • Rozpocznij od przygotowania terenu, na którym planujesz zasiać trawę. Co istotne, zakładanie trawy powinno być ostatnim krokiem w pracach ogrodowych.

    Oznacza to, że wcześniej powinniśmy mieć już urządzoną resztę przestrzeni, a więc poczynając od położenia w ziemi niezbędnych instalacji, po nasadzenie rabat, wytyczenie ścieżek oraz zagospodarowanie części wypoczynkowej, na której będzie nabudowany na przykład drewniany taras.

    Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ młoda trawa jest bardzo delikatna, co oznacza, że wszelkie prace ogrodowe mogą ją zniszczyć, a w efekcie będzie trzeba jeszcze raz nasadzać trawę.
  • Kolejny etap to oczyszczenie terenu pod trawnik, a więc usunięcie wszelkich niepotrzebnych rzeczy z ziemi, takich jak na przykład korzenie po wyciętych roślinach, chwasty, gruz, kamienie czy różnego rodzaju śmieci, które mogły znaleźć się w ziemi.
  • Po odpowiednim oczyszczeniu ziemi pod trawnik należy przekopać ziemię, na której planujemy zasianie bądź ułożenie trawnika. Jak należy zabrać się za tę czynność? Zacznij od przekopania ziemi na głębokość szpadla.

    Pamiętaj jednak, aby za każdym razem odwrócić ziemię, aby ją napowietrzyć. Podczas tego procesu może okazać się, że w ziemi znajdziesz kolejnej zanieczyszczenia, typu system korzeniowy chwastów, czy gruz - wszelkie niepotrzebne elementy należy usunąć z ziemi.
  • Następnie sprawdzamy jakość gleby. Jeśli jest zbyt gliniasta, należy dodać do niej żwir frakcjonowany o uziarnieniu nie większym niż 4 mm. Na tym etapie warto sprawdzić także kwasowość gleby. Trawa rośnie najlepiej w pH od 5,5 do 7. Jeśli kwasowość gleby obecnie nie mieści się w tych widełkach, należy postawić na wapnowanie gleby.
  • Kolejny etap to dodanie dobrego nawozu, który podniesie jakość ziemi i w efekcie pozwoli na odpowiedni wzrost trawy. 
  • Porada: przekopanie i nawożenie można połączyć w jeden proces, w którym przydatna może okazać się glebogryzarka. Dzięki tego typu sprzętowi zarówno spulchniamy, jak i mieszamy podłoże z nawozem. 
    Autor: Honorata Pitura