Data publikacji:

Nefrolepsis - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Wśród wielu roślin dekoracyjnych, które uprawiamy w domu paprocie są dość popularne. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie tylko prezentują się bowiem doskonale, ale również potrafią pochłaniać z powietrza szkodliwe substancje, dzięki czemu możemy czuć się lepiej w ich otoczeniu. Jednym z gatunków, który cieszy się dużą popularnością jest nefrolepis. Czym charakteryzuje się ta roślina i jak ją uprawiać? Pora odpowiedzieć na to pytanie.
rośliny
Zacznijmy od przybliżenia charakterystyki tej wyjątkowej rośliny. Nefrolepis pochodzi z Ameryki Południowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej. To roślina, która w środowisku naturalnym występuje przede wszystkim w lasach tropikalnych. Wyróżnia się długimi, pierzastymi liśćmi, które mogą osiągać wymiary do ok 60-80 cm.
Wyróżnić możemy dwa gatunki paproci. Pierwszym z nich jest nefrolepis sercolistny. Roślina ta posiada sztywne i wzniesione liście, których ogonki najczęściej mają kolor brunatny. Drugi gatunek to nefrolepis wysoki. Wyróżnia się wygiętymi liśćmi, które posiadają bardzo intensywny, jasny zielony kolor. 

Kwitnienie nefrolepis - co warto wiedzieć?

Chyba każdy z nas chociaż raz w swoim życiu słyszał o mitycznym kwiecie paproci. Czy jednak uprawiając nefrolepis w domu będziemy mieli okazję go zobaczyć? Niestety, nie ma takiej możliwości. Z prostego powodu. Paproć ta nie zawiązuje kwiatów i nasion a wytwarza zarodniki, które znajdują się na spodniej stronie jej liści. Co ważne, w przypadku niektórych odmian paproci zarodniki nie są zdolne do kiełkowania, przez co nie mogą być wykorzystywane do pozyskiwania nowych sadzonek. 

Stanowisko idealne dla nefrolepis

Jeśli chcemy zająć się uprawą paproci w swoim domu musimy znaleźć odpowiednie stanowisko, w którym roślina będzie dobrze się czuła. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że w naturze roślina ta nie ma bezpośredniego kontaktu z intensywnym światłem słonecznym. Dlatego też podobne warunki powinniśmy zapewnić je również w domu. Nefrolepis to roślina, która potrzebuje rozproszonego światła, dobrze czuje się również w miejscach zacienionych. Jeśli ustawimy ją w mocno nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie okna na południowej stronie) może dojść do poparzenia liści. 

Jaka ziemia dla paproci?

Kolejną kwestią, o którą musimy zadbać chcąc uprawiać, paproć jest wybór odpowiedniego podłoża. Jakiej ziemi potrzebuje nefrolepis? Przede wszystkim ziemia powinna być bardzo żyzna. Doskonale sprawdza się podłoże próchnicze o lekko kwaśnym pH. Ziemia powinna być także luźna. Część osób decyduje się na zakup specjalnych mieszanek do paproci. Podłoże dla nefrolepis możemy również stworzyć samodzielnie mieszając ziemię inspektową, torf i igliwie w proporcji 4 do 2 do 1. 

Podlewanie i nawożenie

Jak wspominaliśmy, nefrolepis jest rośliną, która w naturze rośnie w lasach tropikalnych. Jest więc rośliną, która potrzebuje dużej wilgotności. Mowa tu nie tylko o podlewaniu, ale również utrzymywania wilgotności powietrza. Roślinę warto zraszać codziennie, za pomocą letniej wody. Jeśli zaś chodzi o podlewanie pilnujemy, aby ziemia paproci była zawsze wilgotna. Średnio podlewać paproć należy od 2-3 razy w tygodniu. Nieco inaczej sprawa wygląda w sezonie zimowym. W tym okresie nefrolepis musimy podlewać nieco rzadziej - wystarczy jedno podlewanie w tygodniu.
Jeśli zaś chodzi o nawożenie paproci, w tym celu najlepiej wykorzystywać nawóz wieloskładnikowe. Produkt ten stosujemy średnio co 14 dni. 

W jaki sposób pielęgnować nefrolepis?

Codzienna pielęgnacja paproci nie jest trudnym zadaniem. Jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest regularne zraszanie rośliny wodą. Zapobiega to usychaniu listków i końcówek gałęzi. Ostrożnie powinniśmy podchodzić również do stosowania mieszanek, które zawierają w swoim składzie sól oraz nabłyszczaczy. Produkty te mogą bowiem poważnie zaszkodzić roślinie. Warto również mieć świadomość, że roślina ta jest narażona na zarażenie szkodnikami takimi jak wełnowce i tarczniki. Paproć nie przepada też za częstymi zmianami miejsca, dlatego też lepiej znaleźć dla niej stałe miejsce. 

Przesadzanie paproci

Każda osoba, która chce zajmować się uprawą nefrolepis musi pamiętać również o tym, jak ważne jest przesadzanie tej rośliny. Z jednej strony umożliwia bowiem jej odpowiedni wzrost, z drugiej zaś, zbyt częste przesadzanie paproci, może doprowadzić do jej osłabienia i narażenia na szkodniki i choroby.
Jak często przesadzać paproć? To proste. Wystarczy obserwować jej liście. Jeśli bledną a roślina znacznie wolniej się rozwija. Jeśli tak jest - należy ją przesadzić. Najczęściej wystarcza przesadzenie raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym. Co ważne, doniczka, do której będziemy przesadzać roślinę nie powinna być znacząco większa od poprzedniej, ponieważ nefrolepis jest rośliną, która nie lubi zbyt dużej przestrzeni.
Aby zapewnić jej dobry drenaż na dnie doniczki powinniśmy umieścić kamienie, kawałki kory lub drobne kawałki ceramiki. Pozwoli to uniknąć przelania rośliny. Podczas przesadzania paproci możemy również rozmnożyć roślinę poprzez podział na mniejsze sadzonki. 
Podsumowując, jeśli poszukujemy rośliny ozdobnej, która będzie miała na nas pozytywny wpływ a przy tym nie będzie zbyt wymagająca w codziennej uprawie warto zastanowić się nad wyborem paproci. Nefrolepis to roślina, z którą poradzą sobie nawet początkujące w hodowli osoby. Co więcej, jest to jednocześnie bardzo ładna i ozdobna roślina, która z pewnością odmieni wygląd mieszkania.
Autor: Kamila Łońska-Kępa