Data modyfikacji:

Niechciani goście na balkonie - jak pozbyć się gołębi, komarów i innych szkodników?

Gołębie, komary i inne szkodniki mogą skutecznie popsuć przyjemność wypoczynku na balkonie. Ptasie odchody czy uciążliwe owady latające koło ucha – to nie jest towarzystwo, w jakim chciałoby się spędzać wolny czas. Dlatego poznaj sposoby na komary, gołębie i innych nieproszonych gości na twoim balkonie.

Gościnność ma swoje granice, a nieproszeni goście, zwłaszcza owady i gołębie mogą skutecznie wytrącić z równowagi nawet najbardziej wyrozumiałych gospodarzy. Bo wyobraź sobie – chcesz wypocząć na balkonie, ale na posadzce lub elewacji znajdujesz plamy ptasich odchodów. Lub gdy wieczorem chcesz się wygodnie położyć na leżaku, ale cały czas musisz toczyć nierówny bój z komarami. Jestem pewna, że większość z nas zrezygnuje z wypoczynku w takich okolicznościach. Zanim jednak przekreślisz zupełnie sezon balkonowy z powodu nieproszonych gości, poznaj skuteczne sposoby na walkę z nimi.

Sprawdź także, co odstrasza szczury

Jak dwa gołąbki? Nie, dziękuję!

Są tacy, którzy wbrew całemu otoczeniu chcą zawrzeć bliższy pakt z gołębiami miejskimi i dokarmiają je, nawet mimo wyraźnym zakazom. Ta sympatia do ptaków ma to do siebie, że jej przejawy w postaci okruszków chleba lub paszy, zazwyczaj przejawia się z dala od domu domorosłych gołębich opiekunów. Na efekty nie trzeba długo czekać – okoliczni mieszkańcy mogą cieszyć się z towarzystwa niechcianych gości na balkonach i parapetach.

Jak czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, bliska zażyłość z gołębiami może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Gołębie mogą przenosić boreliozę i salmonellę, a na ich piórach, w gniazdach czy odchodach znajduje się szereg szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Nie wspominając już o kwestiach estetycznych – balkon czy elewacja pokryta ptasimi odchodami nie zachęcają do relaksu na balkonie czy tarasie.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na gołębie, które nie są szkodliwe dla zwierząt i jednocześnie skutecznie je odstraszają. Zacznij od prostych sposobów – wetknij w doniczki z kwiatami np. dziecięcy wiatraczek. Kolor i szum zabawki podziałają zniechęcająco na ptaki. Kolejny sposób to to podobizny ptaków drapieżnych np. sowy lub jastrzębia. Wystarczy, że podwiesisz je na balkonie, a wizerunek drapieżnika skutecznie ostudzi zapędy gołębi do panoszenia się na twoim balkonie. Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna, warto założyć siatkę, która uniemożliwi ptakom dostęp do balkonu. Istnieją też ultradźwiękowe odstraszacze, których odgłos jest niesłyszalny dla człowieka, za to bardzo drażniące dla słuchu ptaków.

Mały komar, duży kłopot

Niby w zasadzie nie wyrządzają nam wielkiej krzywdy, ale chyba nikt nie powie, że ukąszenia komarów nie są uciążliwe. Nie dość, że ugryzione miejsce swędzi i piecze, to w wielu przypadkach może pojawiać się reakcja alergiczna. A do tego jeszcze dochodzi to irytujące bzyczenie. Swoją walkę z komarami na balkonie lub tarasie zacznij od roślin. Musisz wiedzieć, że lawenda, komarzyca, pelargonia i kocimiętka działają odstraszająco na komary.

A jeśli masz dość chemicznych środków odstraszających komary, postaw na kadzidełka i olejki eteryczne. Ich woń jest nieprzyjemna dla komarów, więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – na balkonie stworzysz nastrojową atmosferę, a insekty przeniosą się na inny balkon. Warto też wiedzieć, że ciemne kolory przyciągają owady, więc zanim wyjdziesz na balkon, zweryfikuj kolorystykę swojego ubioru.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Domowe sposoby na komary na balkonie i tarasie

Muchy

Muchy to kolejna zmora wiosenno-letnich miesięcy. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajduje się las lub nieodpowiednio zagospodarowany śmietnik – w takim przypadku prędzej czy później możesz spodziewać się niechcianego towarzystwa na balkonie. Bo gdy mucha wyląduje w twoim napoju lub sałatce, zdecydowanie nie jest to najapetyczniejszy widok, zwłaszcza mając na uwadze ich zwyczaje i miejsca, gdzie owady występują.

Dlatego muchy zdecydowanie nie są mile widzianymi przybyszami na naszych balkonach i tarasach. Jak z nimi walczyć? Na początek wytocz zielone działa, czyli rośliny. Działanie odstraszające na muchy mają m.in. te same gatunki, jakie przepędzą komary z naszego balkonu. Do tego zestawu dodaj jeszcze miętę oraz paproć. Warto też pamiętać, że istnieją rośliny owadożerne. Co prawda muchołówka jest dość trudna w uprawie, a w sezonie zimowym należy ją przenieść z balkonu lub tarasu do ogrzewanego pomieszczenia, jednak może cię wesprzeć w walce z owadami. Roślina jest bowiem wyposażone w pędy pełniące rolę pułapek. Gdy owad na niej usiądzie, pułapka się zamyka.

Z kolei jeśli twój balkon odwiedzają mrówki, które potrafią się wspiąć nawet na wysokość kilku pięter, możesz się ich pozbyć na kilka sposobów – od chemicznych środków zaczynając, aż na domowych preparatach z proszku do pieczenia czy lutowania skończywszy.

Jak widzisz, niechciani goście na balkonach i tarasach wcale nie muszą być zmorą letnich miesięcy. Odpowiednia aranżacja balkonu i kilka gadżetów sprawią, że gołębie i owady nie przeszkodzą ci w wypoczynku na twoim zewnętrznym balkonie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny