Data publikacji:

Niedośpian kłosolistny - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Niedośpian jest rośliną, która dzięki swoim kolorowym liściom pozwala udekorować każdy dom i wnętrze. Pomimo swojego niezwykłego wyglądu nie jest on trudny w uprawie, a hodowlę może rozpocząć nawet początkujący ogrodnik. Jaka ziemia jest odpowiednia dla niedośpianu? Jakie sa rodzaje rośliny i jak ją pielęgnować? Poniżej znajdziesz informacje na najczęściej poruszane tematy, związane z niedośpianem.

Niedośpian kłosolistny-rodzaje

Niedośpian jest niezwykle piękną rośliną o barwnych i różnorodnych liściach. Walory estetyczne tego gatunku wprawiaja w zachwyt i ożywiają wnętrza. Istnieje wiele rodzajów niedośpianu. Ile ich właściwie jest? 
Odpowiedz na to pytanie, podobnie jak w przypadku wielu roślin tropikalnych jest dość skomplikowana. Wszystko zależy od systemu, który przyjmiemy. Najczęściej przyjmuje się, że rodzina akantowatych obejmuje około 150 różnych gatunków. Roślina pochodzi z gorących stref tropikalnych, między innymi Azji i Afryki. W naturze osiąga ona około 1,5 metra wysokości, a w uprawie doniczkowej dorasta do 35 centymetrów. 
Najpopularniejszym przedstawicielem w polskich domach jest niedośpian kłosolistny, którego cechą charakterystyczną są jasno nakrapiane liście. Często spotyka się także odmianę aristata. Niedośpian ma jednak nie tylko walory estetyczne. Jest on rośliną szeroko wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Substancje w nim zawarte wykazują działanie antyseptyczne, antyoksydacyjne i antymalaryczne. 

Niedośpian kłosolistny-jaka ziemia

Niedośpiany nie lubią suchości, ale są również wrażliwe na przelanie. Ich gleba powinna być lekko kwaśna i żyzna. Jaką ziemię najlepiej kupić do niedośpianu? 
Zasadniczo niedośpian może rosnąć w praktycznie każdym podłożu. Odpowiednia będzie ziemia kwiatowa lub uniwersalna. Jeżeli chcemy bardziej zadbać o nasz kwiat, powinniśmy jednak postarać się o bardziej żyzne, próchnicze podłoże. Można w tym celu zastosować ziemię do roślin zielonych i dodatkowo wzbogacić ją perlitem lub kermazytem. Proporcje to mniej więcej 3 części ziemi, na jedną część drenażu. 

Niedośpian kłosolistny-kwitnienie

Kwiaty niedośpianu nie sa zbyt imponujące. Mają fioletową lub różowawą barwę i są dość małe. Kiedy można spodziewać się kwitnienia niedośpianu?  
Niedośpian kwitnie w miesiącach letnich, od lipca do września. W warunkach polskich kwiaty nie pojawiają sie jednak co roku. Niektórzy ogrodnicy zalecają ich usuwanie, aby roślina miała dostatecznie dużo siły, by rozwijać piękne liście, które są jej głównym walorem. 

Niedośpian kłosolistny-uprawa

Niedośpian jest rośliną, która pomimo swojego egzotycznego wyglądu nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Do podstawowych wymagań niedośpianu należy prawidłowe dobranie stanowiska wzrostu oraz nawadnianie. Jak uprawiać niedośpian kłosolistny?  
Kluczowym aspektem w uprawie niedośpianu jest jego stanowisko. Rośliny te nie lubią zbyt dużej, ale i zbyt małej ilości promieni słonecznych. Zbyt duża ilość światła słonecznego spowoduje poparzenie liści, a z kolei zbyt mała sprawi, że będą one słabo wybarwione. Najlepszym miejscem dla niedośpianu kłosolistnego jest okolica parapetu wschodniego lub zachodniego. Temperatura panująca w otoczeniu rośliny powinna oscylować w granicach 20-25 stopni. 
Niedośpiany są roślinami, które potrzebują dużych ilości wody. W lecie należy podlewać je codziennie lub prawie codziennie, pilnując, aby podłoże nie przyschło. W zimie roślinę podlewamy mniej obficie, raz na kilka dni lub wręcz raz w tygodniu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, aby w podstawce nie zalegała woda. Długotrwałe wystawienie na nią korzeni spowoduje gnicie i obumarcie systemu korzeniowego. 
Warto też pamiętać o nawadnianiu rośliny z góry. Kiedy jest bardzo gorąco lub w domu mamy suche powietrze, można to robić nawet codziennie. Warto również zwrócić na to uwagę zimą, kiedy w pobliżu rośliny są włączone kaloryfery. Może to powodować przysychanie końcówek liści. Zaleca się wtedy częste spryskiwanie mgiełką wodną lub zastosowanie nawilżacza powietrza. W warunkach domowych można zastosować też metodę na "mokry ręcznik", która polega na powieszeniu go na kaloryferze. Dzięki temu parująca z niego woda nawilży powietrze dookoła. 
Niedośpiany przez pierwsze dwa-trzy lata powinno się przesadzać co roku. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Rośliny te dość szybko tracą swoje walory estetyczne, a niektórzy traktują je wręcz jako rośliny jednoroczne. Co kilka lat warto więc odmłodzić niedośpian poprzez rozmnożenie. Nowe rośliny uzyskuje się poprzez ścinanie pędów, które trzeba umieścić w wilgotnym podłożu. Najlepiej sprawdza się mieszanina torfu oraz piasku lub żwiru. 

Niedośpian kłosolistny-pielęgnacja

Niedośpian na co dzień nie wymaga zbyt dużo zabiegów. Pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniego stanowiska i sporych ilości wody jego liście pozostają piękne przez długi czas. Jak dodatkowo pielęgnować niedośpian? 
Bardzo ważne jest regularne przycinanie rośliny. Starsze pędy w dużym stopniu absorbują siły życiowe i nie pozwalają rozwijać się nowym liściom. Nie należy się obawiać tego zabiegu. Dzięki przycinaniu niedośpian rośnie bujniejszy i gęstszy niż przed nim. 
Nawożenie powinno odbywać się raz w miesiącu w sezonie od wczesnej wiosny do końca września. W tym celu warto wykorzystać biohumus lub nawóz do roślin o ozdobnych liściach taki jak Agrecol.
Autor: Noemi Wejer