Data publikacji:

Oczyszczacz powietrza: czy warto kupić? Wady i zalety

Przedmiotem, bez którego duża część alergików nie wyobraża sobie życia, jest oczyszczacz powietrza. Czy powinniśmy inwestować w takie urządzenie, nawet jeżeli nie cierpimy z powodu alergii? Oczywiście, że tak! Kupując je, możesz zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza oraz na jakie kwestie zwracać uwagę podczas jego wyboru.
oczyszczacz powietrza czy warto

Oczyszczacz powietrza – czy warto się zaopatrzyć?

Oczyszczacz powietrza umożliwia przefiltrowanie go oraz odsianie bakterii, grzybów, wirusów i pyłków. Urządzenie może być różnych rozmiarów – od tych najbardziej kompaktowych do postawienia na biurku, przez większe wieszane na ścianach, aż po ogromne pudła, które stawiamy na podłodze. Oczyszczacze zasysają powietrze z pomieszczenia za pomocą zespołu wentylatorów. Filtrują je, a następnie zwracają z powrotem w przestrzeń, w której się znajdują.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza wraz z nawilżaczem?

Wiemy już, jakie efekty daje stosowanie samego oczyszczacza, jednak czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? Tak! Celem posiadania takiego urządzenia jest oprócz przefiltrowania powietrza z zanieczyszczeń również jego nawilżenie. Prawidłowa wilgotność pozwala na sprawne działanie układu oddechowego, lepszy sen oraz zachowanie skóry w zdrowiu. Powietrze w domach jest zbyt suche, szczególnie w okresie grzewczym. Jest ono dla nas tak samo szkodliwe, jak zbyt duża wilgotność.
Nieprawidłowe parametry w tym zakresie mogą skutkować częstszymi infekcjami, podrażnieniem błon śluzowych, suchością w gardle, nasileniem objawów alergicznych czy częstym kaszlem. Najlepszym wyborem są nawilżacze, które mają wbudowany czujnik wilgotności. Ta powinna być utrzymana stale na poziomie pomiędzy 30% a 50%. Najbardziej nowoczesne urządzenia uruchamiają się samodzielnie, gdy wykryją taką potrzebę. Dzięki temu znoszą z nas obowiązek ciągłego kontrolowania wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz?

Czy warto mieć oczyszczacz powietrza? Wiemy już, że tak. Jednak na co zwracać uwagę podczas jego zakupu? Sprawdź przede wszystkim:
 • rodzaj zastosowanych filtrów – HEPA są uznawane za najskuteczniejsze, ale wymagają wymiany; na rynku można znaleźć również filtry do samodzielnego czyszczenia;
 • wydajność – czyli liczba m3 oczyszczanych w ciągu godziny. Najlepiej wybrać taką, która z pewnym zapasem będzie odzwierciedlać metraż pomieszczenia;
 • obecność różnych trybów działania – tryb eko oraz turbo są zawsze w cenie.
 • Nie bez znaczenia będzie oczywiście również cena produktu, jego głośność czy pobór energii. Istotne jest to, by korzystanie z urządzenia było w pełni komfortowe i nie utrudniało np. skupiania się na codziennych obowiązkach. W innym przypadku zakup może mijać się z celem.

  Oczyszczacz powietrza dla alergików – czy warto?

  Będąc alergikiem nie tylko można, ale wręcz trzeba posiadać oczyszczacz powietrza. W takiej sytuacji szczególnie warto zwrócić uwagę na to, by wybrany produkt miał kilkuetapowy proces filtracji, np. wstępny, HEPA oraz z aktywnego węgla. To pomoże jeszcze lepiej oczyścić powietrze z grzybów, pleśni, pyłków traw i innych alergenów. Nierzadko filtry pozwalają usunąć z powietrza brzydkie zapachy.
  Umożliwi to także pozbycie się z powietrza sierści zwierząt, wirusów, kurzu, smogu, lotnych związków organicznych, roztoczy i innych drobnych zanieczyszczeń. Wówczas stosując urządzenie regularnie, zniwelujemy stopień dokuczliwości objawów ze strony różnych układów, w szczególności oddechowego. Pozwoli to na swobodne oddychanie w domu i zmniejszy natężenie objawów alergicznych. Oprócz alergików na zakup oczyszczacza powinni zdecydować się astmatycy, osoby często cierpiące na infekcje oraz seniorzy, a także każdy, kto chce lepiej zadbać o swoje zdrowie.

  Zalety oczyszczaczy powietrza

  Wśród podstawowych zalet posiadania oczyszczacza powietrza należy wymienić:
 • zwiększony komfort oddychania i polepszone samopoczucie,
 • ograniczenie nasilenia i dokuczliwości objawów alergicznych,
 • zapomnienie o dusznościach, kaszlu czy brzydkich zapachach w domu,
 • poprawę jakości snu, koncentracji i odporności.
 • Dobrze dopasowany do potrzeb domowników oraz kubatury pomieszczenia oczyszczacz pozwoli też na rzadsze sprzątanie. Jeżeli oczyszczacz ciągle działa, zasysa do swojego wnętrza kurz i inne drobne pyłki, które zazwyczaj osiadają na meblach i przedmiotach codziennego użytku. Regularne oczyszczanie powietrza to znacznie wyższy poziom higieny w domu!

  Wady oczyszczaczy powietrza

  Oczyszczacze powietrza, jak każde inne urządzenia, mają swoje wady. Przede wszystkim należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi dopasowaniu jak najlepszego produktu dla siebie. W innym przypadku może się okazać, że ten nie będzie należycie spełniał swoich funkcji.
  Nierzadko wadą dobrych oczyszczaczy jest… ich cena. Za wysokiej jakości urządzenia z wieloetapowym oczyszczaniem zazwyczaj trzeba sporo zapłacić. Koszty rekompensuje jednak znacznie lepsza jakość powietrza w domu i polepszone samopoczucie. Warto więc mieć na uwadze to, że kupując dobry oczyszczacz, tak naprawdę zyskujemy, a nie tracimy!
  Jakie problemy może nieść za sobą niewłaściwie dobrane urządzenie? Może:
 • nie oczyszczać powietrza z wystarczającą w stosunku do rozmiarów pomieszczenia wydajnością,
 • pobierać zbyt dużo prądu, a filtry, które trzeba regularnie wymieniać, mogą być drogie,
 • nie posiadać trybu nocnego lub działać po prostu zbyt głośno, co utrudni lub uniemożliwi zasypianie.
 • Co więcej, wybierając oczyszczacz wraz z wbudowanym nawilżaczem, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ten nawilża powietrze. Ultradźwięki, chociaż są skuteczne w rozprowadzaniu wilgoci po pomieszczeniach, mogą być nieznośne dla psów, kotów i innych rodzajów zwierząt domowych. Kupując urządzenie, zadbaj również o zdrowie i samopoczucie swojego pupila!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!