Data modyfikacji:

Ogródek na balkonie: podstawowe wskazówki

Zielona oaza w środku miasta lub warzywnik z soczystymi nowalijkami. Ogródek na balkonie można zaaranżować na wiele sposobów, jednak najpierw trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami jego organizacji.

www.decoist.com

Na początek trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie balkonu. Powinien być w miarę nasłoneczniony i znajdować się z dala od ruchliwej ulicy, by rośliny nie musiały wdychać samochodowych spalin. Pod względem nasłonecznienia problematyczne mogą być balkony usytuowane od północy, ponieważ tam przez większość dnia panuje cień, więc musimy znaleźć gatunki, które dobrze rosną w takich warunkach.

Donice mogą stać na podłodze, ale też przy ścianie, w układzie wertykalnym, którzy można osiągnąć wkładając doniczki w prześwity europalety. Rośliny mogą się znaleźć również na balustradzie, w doniczkach zawieszonych od wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli planujemy zasadzić rośliny pnące, trzeba zadbać, by pędy miały gdzie wędrować (np. wzdłuż płotka umieszczonego przy ścianie).

Wybór roślin to nie tylko kwestia ich wymagań, ale też naszych możliwości, ponieważ niektóre gatunki mogą wymagać częstego nawożenia, przycinania czy przesadzania. Jeśli wiemy, że nie będziemy mieć czasu, by tak skrupulatnie pielęgnować ogródek na balkonie, lepiej jest skupić się na odmianach łatwiejszych w uprawie.

Coraz większą popularność zdobywa ogródek na balkonie w formie warzywnika, w którym możemy sadzić zioła i niewielkie warzywa. Jego uprawa nie jest trudna, ale wymaga przygotowania. Do sadzenia najlepiej nadają się głębokie, stabilne donice, do których najpierw wsypujemy warstwę drenażu a potem specjalne podłoże do uprawy warzyw, ewentualnie zwykłą ziemie doniczkową wymieszaną z kompostem. Warzywa potrzebują podlewania raz dziennie co ok. 2-3 dni, jednak w czasie upałów trzeba je nawadniać każdego dnia. Różne warzywa wymagają różnych sposobów uprawy, dlatego przed stworzeniem warzywnika trzeba się z nimi zapoznać.

*Jeśli chcesz sprawdzić cenę produktu, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Kasia Szulik