Data publikacji:

Ogrzewanie mieszkania – jak nie tracić zbędnej energii?

W mroźne wieczory prawie każdy marzy o rychłym powrocie do ciepłego i przytulnego mieszkania. Ogrzewanie w trakcie zimy pochłania dużo energii, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków. Warto poznać kilka prostych zasad jak skutecznie ogrzać mieszkanie i zminimalizować utratę cennej energii ciepłej.

Racjonalne ogrzewanie

Na nic nie zdadzą się nowoczesne i wydajne systemy ogrzewania, jeżeli nie będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.  Wiąże się to nie tylko z dbałością o dobre samopoczucie i wypoczynek w bardzo przyjemnym, ciepłym domowym zaciszu, ale także z niższymi rachunkami. Jednym z pierwszych kroków powinno być sprawdzenie szczelności okien i drzwi, cenne ciepło najczęściej wybiera tę drogę ucieczki z naszych domów. Nie tylko wymiana okien i drzwi lub ich uszczelnienie jest rozwiązaniem, można również pomyśleć o roletach lub okiennicach. Dbając o racjonalne zużycie energii cieplnej, należy pamiętać o utrzymywaniu stałej temperatury, dlatego wskazane jest krótkie i intensywne wietrzenie. Nie należy wychładzać całkowicie mieszkania i zakręcać grzejników, ponowne ogrzanie pomieszczenia, będzie się wiązało z jeszcze większymi nakładami energii. Przed wyjściem z mieszkania można po prostu nieco zmniejszyć temperaturę. Optymalna temperatura to 20-21°C.

Finezyjne grzejniki 

Pamiętajmy o tym, żeby nie zasłaniać grzejników meblami, zasłonami lub innymi elementami wyposażenia wnętrza, które mogą blokować dopływ ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych grzejników - w różnych kolorach i kształtach, aż chce się je eksponować! Osoby, które narzekają na niedobór ciepła często decydują się na dodatkowe formy ogrzewania w postaci przenośnych grzejników. Producenci dbają nie tylko o funkcjonalność urządzeń grzewczych, ale także o ich wygląd. W sklepach znajdziemy naprawdę ciekawe i zaskakujące propozycje.

Autor: Ola Sztobryn