Data publikacji:

Ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jakie generuje koszty?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Wokół ogrzewania, którego źródłem jest prąd, zawsze trwać będzie dyskusja. Spowodowana jest ona wahaniami cen prądu. Zatem jakie są koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego? Przedstawiamy wady i zalety tego typu ogrzewania oraz sprawdzamy, jak wyliczyć miesięczny koszt jego użytkowania, aby podjęcie decyzji było jak najłatwiejsze.
ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe polega na zamontowaniu pod podłogą kabli, w których umieszczony jest drut oporowy. Drut ten rozgrzewa się i nagrzewa podłogę. Cała energia z prądu zamieniana jest wówczas na ciepło.
Ogrzewanie podłogowe posiada tę zaletę, że nie trzeba ogrzać całego powietrza w pomieszczeniu, by odczuwać przyjemne ciepło. Podłoga oddająca ciepło sprawia, że odczuwana jest wyższa temperatura w pokoju.

Cechy ogrzewania podłogowego elektrycznego – o czym warto wiedzieć?

Podczas umieszczania ogrzewania podłogowego elektrycznego niezbędne są maty i folie grzewcze. Montaż tego typu ogrzewania nie należy do najłatwiejszych. Zaprawieni w bojach majsterkowicze, którzy czują się na siłach, mogą zaoszczędzić na własnoręcznym położeniu wszystkich elementów.
Elementy niezbędne do położenia ogrzewania podłogowego elektrycznego to:
  1. Izolacja przeciwwodna (np. papa) – zapobiega przed przeciekaniem.
  2. Izolacja termiczna – styropian albo płyty poliuretanowe.
  3. Folie aluminiowe odbijające na delikatnej macie – zdarza się, że są już w komplecie z płytami poliuretanowymi.
  4.  Maty/folie grzewcze – to jest ta część, która będzie odpowiadać za przewodzenie ciepła. W przypadku ogrzewania elektrycznego to na tej macie umieszczone są kable z drutem oporowym.
  5. Beton – wszystkie elementy zalewamy i tworzymy powierzchnię podłogi.
  6. Płytki bądź panele.