Data publikacji:

Okap wysuwany z blatu - czy warto?


Niezwykle ważną rolę w każdej kuchni odgrywa jej wentylacja, pozwalająca szybko oczyścić powietrze z nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń. Niezastąpione w tym zadaniu są automatyczne pochłaniacze. Okapy wysuwane z blatu kuchennego to wciąż względna rynkowa nowość wśród tego typu urządzeń. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.
kuchnia
Kuchnie są najszybciej brudzącym się pomieszczeniem w domu. Gdy przygotowujemy codzienne posiłki, pieczemy lub smażymy na kuchence, uwalniamy do powietrza szereg bardziej i mniej nieprzyjemnych zapachów, dym, a także drobne cząsteczki tłuszczu. Zanieczyszczenia te mają tendencję do osadzania się na powierzchni mebli, co jest niezwykle uciążliwe, zwłaszcza jeżeli posiadamy otwartą kuchnię połączoną z salonem. W tym wypadku rozwiązaniem problemów jest oczywiście instalacja dobrego pochłaniacza kuchennego, który zawieszony jest nad płytą grzewczą. W ostatnich latach w sklepach pojawiła się jednak nowa klasa sprzętu tego typu. Chodzi o okapy wysuwane z blatu. Cieszą się one sporym zainteresowaniem konsumentów ze względu na unikalny wygląd i konstrukcję. Z artykułu dowiesz się, czy warto w nie zainwestować.

Okap kuchenny – zasada działania


Przed omówieniem charakterystycznych cech okapów wysuwanych z blatu przedstawmy jednak ogólne zasady działania kuchennych pochłaniaczy. W każdym modelu okapu znajduje się jeden lub więcej wentylatorów, które zasysają powietrze znad kuchenki, a wraz z nim nieprzyjemne zapachy, dym parę wodną oraz odbiorniki tłuszczu. Okapy zasilane są energia elektryczną i przy ich instalacji musimy zadbać, by w pobliżu znajdowała się gniazdko.

Większość urządzeń oferuje kilkustopniową regulację szybkości pracy wentylatora. Droższy sprzęt potrafi automatycznie dostosować ją do aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Powietrze wraz zabrudzeniami jest filtrowane we wnętrzu urządzenia, a następnie wydmuchiwane z powrotem do kuchni lub bezpośrednio do systemu wentylacji. Należy podkreślić, że liczba, rodzaj i skuteczność filtrów zależy wprost od wybranego modelu.

Okapy blatowe – charakterystyka


Okapy blatowe dzielimy z grubsza na dwie rodziny urządzeń.

Okap zintegrowany z płytą grzewczą


Mamy tu do czynienia z okapami zintegrowanymi bezpośrednio z kuchennymi płytami grzewczymi do zabudowy. Ponieważ pochłaniacze te nie są tematem artykułu, opiszemy je tylko w pobieżny sposób. Jak wskazuje na to nazwa, producent wbudował je bezpośrednio w kuchenne płyty grzewcze. Przyjmują one postać wąskiej szpary pomiędzy palnikami. Dzięki mocnym wentylatorom bez problemu szybko trafia do niej powietrze nawet znad wysokich garnków. Jest to bardzo eleganckie i minimalistyczne rozwiązanie, które jest jednak nadal rzadko spotykane w polskich kuchniach.

Okap wysuwany z blatu


Okapy wysuwane z blatu działają na podobnej zasadzie, co okapy zintegrowane z płytą, ale z powodu swojej budowy wykazują się większą skutecznością. Urządzenie przyjmuje formę wysokiego na kilkadziesiąt centymetrów wąskiego panelu wykończonego zazwyczaj szkłem lub metalem. Urządzenie znajduje się tuż za płytą grzewczą. Powietrze zasysane jest wraz zanieczyszczeniami przez wąską szparę w górnej części obudowy. Wentylatory zamontowane są pod blatem, tak więc panel pełni rolę swoistego odwróconego komina.

Jak wskazuje na to nazwa, okap automatycznie wysuwa się z kuchennego blatu, gdy jest potrzebny, a po skończonej pracy znika w głębi szafki, pozostając praktycznie niewidocznym. Z racji tej cechy sprzęt montuje się bardzo często w wyspach kuchennych, pozwalając uniknąć kłopotów związanych z instalacją pod sufitem standardowego pochłaniacza. W sklepach trafimy również na modele, które nie są chowane. Urządzenia te sprawdzają się w przypadku kuchenek umieszczonych przy ścianie. Szerokość okapów wysuwanych z blatu wynosi zazwyczaj od 71 do około 90 centymetrów.

Okap wysuwany z blatu – zalety urządzenia


Każdy typ okapu może być interesującym akcentem wystroju kuchni. Urządzenia chowane są ze względu na swoją unikalną formę niezwykle pożądane przez właścicieli ultranowoczesnych oraz minimalistycznych kuchni. Pozwala on uniknąć zawieszania tradycyjnego pochłaniacza, którego kształt i wymiary czasami niezwykle trudno wybrać. Poza tym, świetnie wygląda w towarzystwie wysokiej klasy kuchenki oraz innego sprzętu AGD. Na kupno sprzętu mogą jednak zdecydować się także właściciele bardziej tradycyjnie urządzonych kuchni. Jego prosta forma wpasuje się bowiem w każdą aranżację.

Okapy wysuwany z blatu to również niezwykle wydajne urządzenia, dorównujące tradycyjnym modelom. Jeżeli dużo gotujemy i poszukujemy dyskretnego pochłaniacza, będą one lepszym rozwiązaniem od urządzeń zintegrowanych. Ponieważ wentylatory i silnik urządzenia są zamknięte w szafce pod blatem sprzęt pracuje znacznie ciszej, mebel skutecznie wygłusza bowiem ewentualny hałas.

Urządzenia mają także najczęściej najwyższej klasy filtry wstępne (metalowe) i węglowe, które odpowiadają za pochłanianie zapachów. Jak zwykle należy jednak pamiętać o ich regularnej konserwacji i wymianie, która następuje najczęściej co kilka miesięcy.

Ze względu na budowę i bliskość źródła zanieczyszczeń, okapy charakteryzują się też niezwykle dużą mocą absorpcji, znacznie skuteczniej pochłaniają więc powietrze od wielu standardowych modeli zawieszanych nad kuchenką.

Okap wysuwany z blatu pracuje w dwóch trybach. W pierwszym z nich działa jak zwykły pochłaniacz, odprowadzając powietrze z powrotem do kuchni. Z drugiej strony, może też zostać podłączony bezpośrednio do systemu wentylacyjnego, dzięki czemu kuchenne zanieczyszczenie są odprowadzane od razu na zewnątrz budynku (rozwiązanie to nie jest wskazane w budynkach wielorodzinnych i blokach). Jeżeli sprzęt jest zainstalowany bezpośrednio przy ścianie budynku, np. pod oknem, możemy niskim kosztem wybić w murze jego własny krótki kanał wentylacyjny.
autor: Michał Kułakowski