Data publikacji:

Pomysły na oświetlenie blatu kuchennego

Dobre światło w kuchni to podstawa. Bez odpowiedniego oświetlenia trudno o komfort podczas przygotowywania posiłków, zwłaszcza zimą, kiedy za oknem praktycznie cały czas jest szaro albo ciemno. Dlatego oprócz tradycyjnego oświetlenia, warto zadbać również o oświetlenie blatu kuchennego. Jak to zrobić, żeby połączyć wygodę z estetyką? Sprawdźmy!

oświetlenie blatu kuchennego

Kiedy warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu blatu kuchennego?

Tak naprawdę w każdej kuchni dobre oświetlenie blatu kuchennego sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze, bardziej przytulne, ale przede wszystkim również bardziej funkcjonalne. Są jednak takie kuchnie, w których zamontowanie dodatkowych źródeł światła jest wręcz konieczne.

Oświetlenie nad blatem kuchennym to dobry pomysł we wszystkich tych wnętrzach, w których brakuje światła dziennego. O ile w domach jednorodzinnych nie ma z tym problemu, to w niektórych blokach zdarzają się kuchnie bez dostępu do okna. W takiej sytuacji, zwłaszcza gdy zasłonimy sobą źródła światła centralnego, korzystanie z blatu staje się niemożliwe.

Dodatkowe oświetlenie może okazać się także niezbędne, jeśli w kuchni przeważają ciemne kolory, a zwłaszcza meble są czarne czy ciemnobrązowe. Im ciemniejsze meble i dodatki, tym więcej światła potrzeba.

Wiszące lampy

Dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli kuchnia jest obszerna, a blat roboczy długi, jest wybór lampy wiszącej nad stołem czy blatem. Najczęściej są to 2-4 lampy równomiernie rozstawione na suficie w taki sposób, by tworzyły harmonijną całość. Są one uzupełnieniem tradycyjnej, centralnie wiszącej nad pomieszczeniem lampy.

Warto przemyśleć wygląd lamp nad blatem, jeśli montujesz je już jakiś czas po urządzeniu kuchni – nie mogą być zbyt duże, by nie przytłaczały otoczenia, a jednocześnie trzeba wybrać takie, by zgrywały się z designem kuchni.

Halogeny w suficie

Kolejna forma oświetlenia górnego, sufitowego blatu kuchennego to po prostu dobrze znane punkty halogenowe. Sprawdzą się w każdej kuchni, nie zajmują wiele miejsca i nie mają wpływu na aranżację i estetykę pomieszczenia. Można je zamontować wzdłuż całej sekcji roboczej. Po zapaleniu światła kuchnia zyska przytulną atmosferę i miły klimat. W sam raz na wieczorne gotowanie we dwoje!

Taśmy światła LED

Coraz bardziej popularne stają się LED-y w kuchni, zwłaszcza taśmy , które mają też swoją funkcję dekoracyjną. Oświetlenie blatu kuchennego ledami jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, a co najważniejsze – można się na nie zdecydować w każdej chwili. Zamontowanie taśmy do szafki nie wymaga wiele czasu i pracy, a także zazwyczaj nie potrzeba żadnego remontu.

Oświetlenie podszafkowe blatu kuchennego

Na koniec zostało oświetlenie podszafkowe, które łączy w sobie estetykę lamp sufitowych z wygodą i szybkością montażu taśmy LED. Lampki podszafkowe przypominają nieco halogeny – można precyzyjnie umieścić je właśnie w tych punktach, w których potrzebujemy więcej światła do pracy w kuchni, ale jednocześnie mają różny design, dzięki czemu jest w czym wybierać. Można zdecydować się na takie oświetlenie podszafkowe, które nie tylko da wygodę gotowania, ale również będzie świetnie uzupełniać wyposażenie kuchni.

Aranżując kuchnię i mając dostęp do okna, pamiętaj, żeby blat roboczy umieścić jak najbliżej źródła światła dziennego. To sprawi, że w przyszłości unikniesz problemu bardzo zacienionego blatu w ciągu dnia.

Jeśli jesteś na etapie aranżacji mieszkania lub domu, już teraz pomyśl o tym, jak chcesz doświetlić blat, żeby dodatkowe oświetlenie pasowało do designu kuchni. Najważniejsze to połączyć wygodę z estetyką – wówczas gotowanie będzie przyjemne i bezpieczne.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik