Data modyfikacji:

Oświetlenie do mieszkania – jakie wybrać?

Wybór oświetlenia jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących domu, ponieważ w pewnej mierze decyduje o naszym komforcie mieszkania. W dużej mierze zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy je umieścić. Nie bez znaczenia jest także rozmiar pokoju oraz nasłonecznienie całego mieszkania wynikające z ułożenia geograficznego.

Oświetlenie salonu

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu, to centrum i serce życia domowego. W nim relaksujemy się po pracy,  przyjmujemy gości, odpoczywamy, urządzamy rodzinne spotkania czy wieczory filmowe. Planując oświetlenie do salonu powinnyśmy wziąć pod uwagę niejednorodność i jego funkcjonalność. Na pewno sprawdzi się tu oświetlenie sufitowe, które rozjaśni całe pomieszczenie. Tradycyjny żyrandol na pewno sprawdzi się w tej funkcji, bądź też nowoczesny, obszerny plafon. Warto pomyśleć również o lampach stojących, które nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru i mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym. Można je zapalać w czasie oglądania telewizji czy nocnych pogaduszek w salonie, a nawet w trakcie romantycznej kolacji. W salonie ważną rolę odgrywa również oświetlenie dekoracyjne. Polecane są kinkiety ścienne, które stwarzają ciepłą atmosferę do wypoczynku. Oprócz tego zaleca się także umieszczenie naświetli w pobliżu telewizora, by uniknąć, szkodliwego dla wzroku, kontrastu między ciemną przestrzenią, a jasnością telewizora. Oświetlenia szczelinowe lub punktowe podkreślą styl naszego salonu i sprawią, że będzie on bardziej przytulny i ciepły.

A co do kuchni?

Światło w łazience

W łazience oświetlenie pełni funkcję typowo użytkową. W szczególności podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjno - kosmetycznych.  Odpowiednio dobrane oświetlenie do łazienki może dodatkowo sprzyjać przyjemnemu relaksowaniu się i odprężeniu podczas kąpieli po długim pracowitym dniu. W łazience zdecydowanie odradza się stosowania lamp wiszących lub przenośnych, ponieważ mogą stanowić przeszkodę jeśli są za nisko zamocowane,  z drugiej strony przenośne lampy zwiększają niebezpieczeństwo przewrócenia się. Przede wszystkim należy zadbać o mocne oświetlenie centralne, dające światło rozproszone, bardzo jasne niezbędne chociażby porannej toalety, natomiast niezapomniany, romantyczny klimat w łazience można uzyskać za pomocą zapachowych świec.

Odpowiednie oświetlenie w domu znacząco wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających, ale także na ogólną atrakcyjność pomieszczeń i klimat panujący w całym domu. Dlatego też jego dobór jest tak istotny. Aby choć częściowo zastąpić naturalne światło dzienne, musimy je przemyśleć,  następnie dopasować do pomieszczenia, tak aby współgrało z jego wystrojem. Ważne, aby w szczególności odpowiadało potrzebom osób korzystających z tych pomieszczeń.

Autor: Agnieszka Pajak