Data publikacji:

Jakie oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie w kuchni ma ogromne znaczenie. To ono – razem z wyposażeniem i zagospodarowaną przestrzenią – wpływa na funkcjonalność i komfort użytkowania przestrzeni. Dochodzi do tego również kwestia bezpieczeństwa, bo przecież łatwo o skaleczenie nożem, gdy używasz go na ciemnym blacie. Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Zachęcamy cię do zapoznania się z naszym przewodnikiem, w którym podpowiadamy, jakie lampy zamontować i gdzie je umieścić.
Renovated kitchen interior with lamps over counter

Dlaczego oświetlenie w kuchni jest takie ważne?

Zanim podpowiemy ci, jaka lampa powinna zawisnąć w twojej kuchni, warto rozwinąć temat, który rozpoczęliśmy już we wstępie, czyli dlaczego oświetlenie kuchni ma tak duże znaczenie. Istnieje kilka powodów, które przekonają cię, że warto poświęcić na ten etap urządzania odrobinę więcej czasu.
Odpowiednie oświetlenie w kuchni:
  • umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z przestrzeni o każdej porze dnia i nocy,
  • zwiększa funkcjonalność wnętrza,
  • odpowiada za estetykę pomieszczenia,
  • może pomóc ci w zaoszczędzeniu na rachunkach.
  • Czytaj również: Jaka lampa do sypialni?

    Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Trzy rodzaje, które warto znać

    Podobnie jak w sypialni czy pokoju dziennym, tak i oświetlenie w kuchni może mieć różne zadanie. Poszczególne lampy powinny wspólnie się dopełniać, jednocześnie umożliwiając używanie ich solo. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje. To:
  • główne oświetlenie kuchni – źródło najmocniejszego światła, najczęściej w formie lampy wiszącej lub punktów światła. Ten rodzaj jest zawsze umieszczany na suficie;
  • zadaniowe oświetlenie w kuchni – określa się je również jako punktowe. Nie bez powodu, bo jego głównym celem jest doświetlenie konkretnych punktów w pomieszczeniu – blatu roboczego czy kącika jadalnego;
  • dekoracyjne oświetlenie kuchni – nazywane również nastrojowym. Pełni głównie funkcję estetyczną, ale może okazać się także przydatne np. wieczorami lub w nocy. Takie lampy emitują słabe, przygaszone światło, które tworzy w kuchni przyjemny i przytulny klimat.
  • Jaka lampa do kuchni w zależności od strefy?

    Jako pierwszą bierzemy pod lupę strefę centralną, czyli tę, w której umieszcza się oświetlenie ogólne. Lampa sufitowa ma za zadanie doświetlić całe pomieszczenie, nawet mniejsze zakamarki. Bez względu na to, jaki model wybierzesz – ten rodzaj oświetlenia w kuchni, a dokładniej jego żarówka, musi charakteryzować się dużą mocą.
    Co ciekawe, nie musisz umieszczać oświetlenia ogólnego na środku kuchni. Zamiast tego możesz umieścić je nad wyspą kuchenną lub nad stołem, o ile w pomieszczeniu znajduje się kącik jadalny.
    Co z lampami w strefie roboczej? Zadaniowe oświetlenie w kuchni powinno znaleźć się nad blatem roboczym, wyspą kuchenną czy nad kuchenką (tu może sprawdzić się okap z funkcją oświetlenia). Popularnym rozwiązaniem są lampy podszafkowe, np. w formie taśm LED. Ich największą zaletą jest możliwość zastosowania jako oświetlenie nastrojowe.

    Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Poradnik zakupowy

    Znasz już wszystkie praktyczne aspekty związane z podjęciem decyzji, jakie oświetlenie do kuchni będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że ważne jest nie tylko rozmieszczenie lamp i dopasowanie ich do danej strefy, ale także zwrócenie uwagi na ich konkretne parametry. W końcu w kuchni panują dość specyficzne i wymagające warunki.
    Jaki żyrandol, plafon lub tradycyjną lampę wybrać do kuchni? W trakcie ich zakupu sprawdź koniecznie:
  • rozmiar – wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Wielkość lampy warto dopasować do powierzchni kuchni (i oczywiście jej funkcji). W dużych, przestronnych wnętrzach możesz śmiało zdecydować się na kilka osobnych elementów oświetlenia;
  • wykonanie – pamiętaj, że oświetlenie w kuchni jest szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników. To wilgoć, wysokie temperatury, a nawet osadzający się na jego powierzchni tłuszcz. Właśnie dlatego lampy powinny być wykonane z wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Najczęściej poleca się te z metalu, które są odporne na uszkodzenia;
  • moc – dopasuj ją do rodzaju oświetlenia do kuchni. Największą powinny mieć lampy w strefie centralnej, a najmniejszą – te pełniące funkcję dekoracyjną i nastrojową;
  • energooszczędność – oświetlenie w kuchni bywa czasami włączone nawet przez wiele godzin. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby korzystanie z lamp nie kosztowało cię przysłowiowej fortuny. Szukaj lamp, które pomogą ci w obniżeniu rachunków za prąd, czyli tych o klasie energetycznej A;
  • styl – oświetlenie w kuchni klasycznej powinno mieć tradycyjny design – ze złotymi akcentami, postać plafonu czy zwisu z abażurem. Z kolei do nowoczesnych wnętrz warto wybierać modernistyczne lampy – metalowe, punktowe i LED;
  • dodatkowe udogodnienia – to np. regulowana wysokość, czujnik ruchu czy możliwość dopasowania natężenia światła.
  • Najlepsze oświetlenie do kuchni: wskazówki

    Skoro wiesz już, jak wybrać oświetlenie do kuchni, które zagwarantuje maksymalną wygodę i funkcjonalność, to czas na kilka praktycznych wskazówek. Warto je wykorzystać, planując rozmieszczenie i rodzaj lamp.
  • Nie bój się łączyć różnych źródeł światła. Odpowiednie oświetlenie w kuchni to podstawa, dlatego nie ograniczaj się wyłącznie do lampy wiszącej.
  • Najlepszym rozwiązaniem do kuchni jest temperatura barwowa na poziomie 3500–6500 K.
  • Pamiętaj o właściwej wysokości oświetlenia, które nie może być ani za nisko, ani za wysoko.
  • Oświetlenie dekoracyjne w kuchni nadaje się do większych i przestronnych przestrzeni, np. tych połączonych z salonem.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.