Data publikacji:

Jakie są rodzaje rolet? Które będą dobrym wyborem? 

Rolety z powodzeniem w ostatnich kilkunastu latach wyparły z polskich domów klasyczne zasłony i firanki. Na zjawisko to miała wpływ w równym stopniu moda, jak i wygoda, jaką zapewniają Rolety wewnętrzne są nie tylko łatwe w montażu i utrzymaniu, ale też poprawiają estetykę wnętrz, zwłaszcza tych wykonanych w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Rolety dostępne są też pod wieloma postaciami, dlatego bez przeszkód można je dopasować do dowolnego okna. Ich niewątpliwą zaletą jest też względnie niski koszt. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rolet, które znajdziemy na półkach sklepowych.
Through the window

Rodzaje rolet – przegląd dostępnych produktów

Rolety możemy podzielić na modele montowane na zewnątrz budynków oraz we wnętrzach. Te pierwsze są dość kosztownym rozwiązaniem, na które decydujemy się podczas remontu lub budowy domu. Poza ochroną przed nadmiernym światłem stanowią jednak też często dodatkową barierę dla włamywaczy. W artykule skupiamy się na drugim typie rolet, które montowane są na oknach oraz drzwiach prowadzących do ogrodu, na taras lub na balkon. 
Czytaj również: Jak zamontować rolety?

Klasyczne rolety zwijane – charakterystyka i zalety

To najczęściej spotykany i montowany rodzaj rolet we wnętrzach, używa się ich zarówno w domach, jak i biurach lub obiektach użyteczności publicznej. Są idealnym wyborem dla osób zadających sobie pytanie: jakie rolety do salonu lub kuchni wybrać? Roleta ta swobodnie zwisa z wałka zamontowanego w górnej części skrzydła okna lub we wnęce okiennej i składa się z jednego, długiego kawałka wytrzymałego materiału. Produkty z tej kategorii dostępne są w bardzo szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do dowolnego wnętrza. Wielu wytwórców oferuje też tkaniny z nadrukowanymi wzorami. 
Tkaniny, z jakich wykonuje się rolety, charakteryzują się też zróżnicowaną przepuszczalnością światła, dzięki czemu po zasłonięciu okna w pomieszczeniu nie musi panować półmrok. Sporym atutem klasycznych rozwijanych rolet jest łatwość ich instalacji. Bardzo często przebiega ona kompletnie bezinwazyjnie, co oznacza, że nie musimy wiercić w ścianie lub ramie okna, pozwala to też na ich szybki demontaż lub wymianę. Rolety zwijane dopasujemy również bez większych przeszkód do większości okien lub drzwi balkonowych czy tarasowych, ponieważ sprzedawane są w dziesiątkach różnych rozmiarów.

Rolety dzień i noc – charakterystyka i zalety

Rolety dzień i noc mają nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję niż klasyczne modele rozwijane. Zamiast pojedynczego kawałka tkaniny zasłona składa się z dwóch warstw naprzemiennie ułożonych względem siebie poziomych pasów wykonanych z ciemnego oraz jasnego materiału. W niektórych modelach są one zastąpione też cienkimi listwami wykonanymi z drewna lub tworzywa sztucznego. Roletę rozwija się za pomocą standardowego mechanizmu sznurkowego, a całość chowa się w kasecie zamontowanej w otworze okiennym lub bezpośrednio na skrzydle okna.
Największym atutem rolet dzień i noc jest możliwość kontrolowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia, ponieważ użytkownik może niezależnie zmieniać pozycję wewnętrznej i zewnętrznej zasłony, bez zwijania całej rolety. Pozwala to skutecznie ograniczać mocne światło w trakcie dnia, a w pochmurne dni lub nocą rozjaśnić pomieszczenie. Z tego powodu stosuje się je przede wszystkim w salonach oraz sypialniach.
Rolety dzień i noc odznaczają się minimalistycznym wyglądem – pasy wykonuje się z materiałów w neutralnych kolorach, głównie w różnych odcieniach szarości, bieli i beżu. Producenci unikają stosowania ostrych kolorów oraz nadruków. Dzięki temu rolety sprawdzą się w wielu wnętrzach.
Wadą rolet dzień i noc jest to, że są trudniejsze w czyszczeniu. Jeżeli chcemy dokładnie oczyścić zasłonę, musimy zdemontować konstrukcję rolety. Na co dzień czyścimy ją wilgotna ściereczką nasączoną łagodnym płynem do mycia.

Rolety rzymskie – charakterystyka i zalety

Rolety rzymskie są rzadziej spotykane, ale mają wielu fanów. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli zasłona ma budowę segmentową – podczas zwijania rolety układają się w przykuwające oko poziome fałdy. Z tego też powodu modele te sprawdzają się świetnie we wnętrzach o rustykalnej lub klasycznej aranżacji (zwłaszcza w kuchniach). Zauważają to zresztą producenci, oferując np. kwiatowe nadruki, falbany i błyszczące wykończenie. W sklepach znajdziemy też bardziej neutralne i nowoczesne wzory. Zasłona rolety może być zrobiona z lekkich i przepuszczających światło tkanin lub z bardziej sztywnego i grubego materiału.
Rolety rzymskie odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami zaciemniającymi, są łatwe w montażu, a także w czyszczeniu. Tkaninę zasłony można czyścić na sucho oraz – w większości przypadków –wyprać nawet w pralce. 

Rolety plisowane, rolety z falą – charakterystyka i zalety 

Rolety plisowane składają się z wielu połączonych ze sobą wąskich i dość sztywnych pasów materiału, które zwijając się, przyjmują postać harmonijki. Rolety tego typu mogą swobodnie zwisać z otworu okiennego lub skrzydła okna albo być zamontowane na specjalnych prowadnicach. Zaletą tego drugiego systemu jest możliwość zwijania ich zarówno od dołu, jak i od góry. Modele świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mniej standardowych okien o konstrukcji trapezowej, trójkątnej lub okrągłej. W takich wypadkach musimy wykonać je jednak na zamówienie.
Atutem rolet plisowanych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Materiał, z jakiego są wykonane, wystarczy tylko regularnie odkurzać, a w przypadku większych zabrudzeń – przetrzeć wilgotną ściereczką. Rolety dostępne są jednak w bardziej ograniczonej liczbie kolorów, co może być problemem, jeżeli zależy nam na konkretnej barwie. 

Rolety dachowe – charakterystyka i zalety

Są to specjalistyczne rolety przeznaczone do montażu na oknach dachowych o dowolnej wielkości. Zasłona prowadzona jest tutaj na szynach zamocowanych bezpośrednio do skrzydła okiennego. Producenci oferują w tym przypadku klasyczne zasłony materiałowe, dzień i noc, jak również plisy – wszystkie w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki temu poddasze dopasujemy bez problemu do własnego gustu. Sporym zainteresowaniem cieszą się modele z dodatkową powłoką aluminiową, która odbija światło słoneczne, co przydaje się zwłaszcza w domach z nieosłoniętymi dachami, które mocno się nagrzewają (zwłaszcza latem).
W sklepach znajdziemy modele do samodzielnego, bezinwazyjnego montażu, jednak w przypadku mniej standardowych okien będziemy musieli wykonać rolety na zamówienie. 
Zdjęcie: Envato Elements