Data modyfikacji:

Płytki podłogowe w salonie - za i przeciw

Płytki na salonach – dobry pomysł, czy niepotrzebne kombinowanie? Płytki podłogowe do salonu mogą być ciekawą alternatywą dla paneli podłogowych. Jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań w stylizacji swojego mieszkania, płytki podłogowe w pokoju dziennym mogą być świetną opcją dla ciebie. Poznaj więc wszystkie za i przeciw tego rozwiązania.

W pokojach dziennych zwyczajowo podłogę wykańczamy za pomocą paneli lub drewnianych desek czy wykładzin i dywanów. To daje efekt przytulności, a posadzka jest ciepła i miła w dotyku. A gdyby tak złamać utarte wnętrzarskie schematy i zamiast desek w aranżacji salonu wykorzystać właśnie płytki podłogowe? Jeśli ciekawi cię takie rozwiązanie stylizacyjne, poznaj wady i zalety płytek podłogowych do salonu.

Płytki do salonu – jestem na tak!

Jaka jest przewaga płytek podłogowych nad panelami i deskami? To przede wszystkim bogactwo wzorów i kolorów. Jakie są panele i deski, wiemy doskonale – to mniej lub bardziej różniące się od siebie wariacje na temat struktury drewna. I o ile w przypadku desek można się jeszcze pokusić przynajmniej o różne kształty i wielkość klepek, z których układa się parkiet, o tyle w przypadku paneli nie ma aż takiej możliwości manewru.

Natomiast w przypadku płytek podłogowych sprawa ma się zupełnie inaczej. Tu do woli możesz przebierać we wzorach, kolorach a nawet kształtach. Masz ochotę na minimalistyczną podłogę z wyraźnie zarysowanym rysunkiem marmuru? Bardzo proszę – znajdziesz setki płytek w takim wydaniu. A może wolisz wzorzystą marokańską mozaikę w czarno-białej tonacji? Nic trudnego – płytki tego typu znajdziesz w ofercie wielu producentów. A jeśli marzą ci się szalenie modne heksagony, sprawa jest prosta – wybierz płytki do salonu.

Kolejna zaleta, która przemawia na korzyść płytek do salonu, to ich wytrzymałość. Powierzchnia płytek ceramicznych jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia, niż w przypadku drewna czy paneli. Ma to szczególne znaczenie, jeśli twój salon będzie intensywnie użytkowany. Posadzka w okolicach wyjścia na taras czy przy stole, gdzie odsuwa się krzesła, jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Dlatego podłoga wykończona przy pomocy płytek znacznie dłużej zachowa swój dobry wygląd, niż drewniany parkiet czy panele. A co więcej, jeśli zdecydujesz się na płytki drewnopodobne, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – uzyskasz wymarzony efekt dekoracyjny, a posadzka będzie odporna na uszkodzenia. W takim przypadku unikniesz np. nieestetycznego łączenia podłogi z kafli i paneli w kuchni otwartej na salon.

Na plus płytek do salonu może też przemawiać fakt, że ceramika świetnie przewodzi ciepło. Jeśli więc w twoim domu jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, materiał ten będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż panele, nawet te przeznaczone do montażu na ogrzewaniu podłogowym.

Na koniec tej wyliczanki zalet płytek podłogowych do salonu warto wspomnieć jeszcze o łatwości sprzątania. Płytki podłogowe przysporzą ci znacznie mniej problemu podczas porządków, niż deski czy panele. Po pierwsze nie musisz stosować do ich pielęgnacji żadnych szczególnych preparatów – tak naprawdę zwykły płyn do naczyń czy domowy środek czyszczący na bazie octu w zupełności wystarczy.

Z kolei w  porównaniu z dywanami i wykładzinami płytki do salonu są znacznie bardziej higienicznym rozwiązaniem. Dywany to istne zbieracze kurzu i zabrudzeń, których nie sposób pozbyć się w 100%. Dlatego jeśli np. jeden z członków twojej rodziny jest alergikiem i dokładne sprzątanie pomieszczeń jest u ciebie koniecznością, płytki podłogowe do salonu mogą okazać się świetną opcją.

Płytki podłogowe do salonu – czy na pewno­?

Jak wiadomo, nie ma róży bez kolców, ani wnętrzarskich rozwiązań bez wad. Tak też jest z płytkami podłogowymi do salonu. Przede wszystkim poza sezonem grzewczym, w tzw. okresie przejściowym, gdy jeszcze nie uruchomisz ogrzewania podłogowego, podłoga wykończona płytkami będzie zimna, stąpanie po chłodnej posadzce może być naprawdę nieprzyjemne. Z problemem tym możesz sobie poradzić, umieszczając w strategicznych miejscach dywany i narzuty. Jest to jednak tylko miejscowe rozwiązanie, bo przecież nie będziesz przykrywać całej wykafelkowanej podłogi, prawda?

Kolejnym minusem takiego kroku aranżacyjnego może być nieco chłodne wrażenie, jakie sprawiają płytki. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na minimalistyczne błyszczące kafle, całe wnętrze może wydawać się mało przytulne. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby ocieplić pomieszczenie za pomocą dodatków i pozostałych elementów wystroju. Pomocne w tym będą np. domowe tekstylia, które świetnie sprawdzają się jako domowe „ocieplacze”.

I jak podobają ci się płytki podłogowe w salonie? Lubisz takie nietypowe rozwiązania czy jesteś do nich nastawiony raczej sceptycznie? Trzeba przyznać, że szczególnie kuszące jest to bogactwo wzorów i kolorów – efekty dekoracyjne, jakie można uzyskać za pomocą płytek w aranżacji salonu są naprawdę znakomite. Jedyny minus, który faktycznie ostudza mój zapał wobec płytek do salonu to właśnie chłodna posadzka.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny