Data publikacji:

Pachira aquatica – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pachira aquatica to rodzaj rośliny ozdobnej, która szybko i obficie rośnie, o ile jest odpowiednio pielęgnowana. W naturalnym podmokłym środowisku osiąga wysokość nawet do 25 m. Jako roślina doniczkowa nie przekracza 2 m. Potrzebuje systematycznego podlewania i bardzo słonecznego stanowiska. Jest wrażliwa na bezpośrednie działanie słońca, suche powietrze i przeciągi. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinie pachira aquatica?

Pachira aquatica – co warto o niej wiedzieć?

Pachira aquatica nazywana jest także butelkowcem, drzewem butelkowym, pachirą rzeczną, pachirą wodną, pachirą nadwodną lub po prostu pachirą. To dekoracyjna roślina, która coraz częściej trafia do polskich domów. Wyróżniają ją duże liście przypominające kształtem ludzką dłoń. Łatwo znaleźć także rośliny, których pień celowo spleciono w efektowny warkocz. Jeżeli wszystkie rośliny dobierasz do swojego domu z myślą o bezpieczeństwie dzieci, a nawet zwierząt, masz pewność, że pachira jest bezpieczna, bo jest rośliną nietoksyczną.
W naturalnych warunkach drzewo butelkowe ma od 20 do 25 m wysokości. W domach przeciętna wysokość rośliny to około 2 m. Pachira aquatica naturalnie występuje w środowisku tropikalnym Ameryki Środkowej, przede wszystkim na terenach podmokłych, takich jak rozlewiska i brzegi rzek. Co ciekawe, pachira rzeczna należy do rodziny drzew wełniakowatych. Jej krewniakiem jest m.in. rozłożysty baobab afrykański, który osiąga wysokość od 12 do 18 metrów, a jego pień rozrasta się nawet do 30 metrów w obwodzie.
Historia o tym, jak butelkowiec trafił do domów, jest niezwykle ciekawa. Przez długi czas jako roślina doniczkowa największą popularnością cieszył się w Azji. Na Dalekim Wschodzie pachirze przypisuje się moc przyciągania pieniędzy i uznaje za symbol dobrobytu. W krajach, w których to przekonanie jest szczególnie silne, pachirę popularnie nazywa się „money tree”, czyli pieniężnym drzewem.

Pachira aquatica – pielęgnacja

Roślina nie jest wymagająca i w krótkim czasie na jej szczycie wyrasta wiele liści. Jeżeli chcesz zagęścić koronę pachiry, wiosną musisz podciąć pędy. Latem roślinę trzeba umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od 20 do 22 stopni Celsjusza, a zimą – około 19 stopni Celsjusza.
Pachira powinna mieć stały dostęp do światła słonecznego, ale latem należy uważać na silne nasłonecznienie. Liście nie powinny także dotykać szyb okiennych, bo mogą się odparzyć. Ze względu na tropikalne pochodzenie butelkowiec lubi wilgotne środowisko, należy jednak dbać, aby go nie przelać. Roślinę trzeba systematycznie podlewać, najlepiej raz na 3-4 dni (częściej latem, a rzadziej zimą). Liście warto zraszać wodą, bo w naturalnym środowisku butelkowca panuje wysoka wilgotność. Pryskanie liści wodą uchroni je także przed kurzeniem się, a nawet żółknięciem i odpadaniem. Dla drzewa butelkowego odpowiednie jest stanowisko bez przeciągów.
Roślinę uprawia się najlepiej w dużej i ciężkiej donicy, w której jej wyjątkowe korzenie prezentują się najpiękniej. Drzewo butelkowe ma korzenie deskowe (określane też jako szkarpowe), które tworzą się na dole pnia i przypominają szerokie deski.
Zastanawiasz się, w jakiej ziemi pachira aquatica powinna rosnąć? Przede wszystkim weź pod uwagę wspomnianą wcześniej wilgotność odpowiednią latem i wskazaną zimą. Od wiosny do jesieni należy nawozić roślinę co trzy tygodnie, najlepiej biohummusem lub nawozem do roślin zielonych. Z kolei co najmniej raz na dwa lata drzewo butelkowe trzeba przesadzić do większej donicy. Na spodzie powinien być drenaż, a resztę donicy należy wypełnić glebą uniwersalną wymieszaną z niewielką ilością gruboziarnistego piasku. Najlepsza jest gleba próchnicza od 5 do 6,5 pH.
Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda w przypadku rośliny pachira aquatica kwitnienie, to hodowanie jej w domu nie da odpowiedzi. Butelkowiec kwitnie i owocuje wyłącznie w naturalnym środowisku. Kwiaty mają wielkość nawet 35 centymetrów, są czerwone u nasady, złożone z białych pręcików uformowanych w pędzelek. Owoce pachiry przypominają nieco owoc kasztanowca lub orzechy. Są okrągłe bądź owalne, o wielkości do 40 cm. W środku torebki znajduje się kilka nasion. Mieszkańcy Ameryki Środkowej chętnie zjadają owoce butelkowca na surowo, gotowane i pieczone.

Najważniejsze pytania o pachirę aquatica – podsumowanie

Pachira aquatica – co to za roślina?

Pachira to piękna roślina z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi przypominającymi dłoń. Naturalnie rośnie na terenach podmokłych w Ameryce Środkowej. Osiąga 20-25 metrów wysokości, pięknie kwitnie i owocuje. W polskich domach jest znacznie niższa – jako roślina doniczkowa nie przekracza 2 metrów. Latem wymaga wilgotniejszego podłoża niż zimą, podobnie jest z temperaturą. Latem wskazana jest temperatura pokojowa, a zimą – około 19 stopni Celsjusza. Stanowisko, w którym ustawisz donicę z rośliną, powinno być mocno nasłonecznione. Należy jednak uważać, aby liście nie dotykały szyby gorącej od letniego słońca ani kaloryfera grzejącego zimą.

Pachira aquatica – uprawa i najczęstsze błędy

Drzewo butelkowe należy przesadzać co najmniej raz na dwa lata, a najlepiej co roku. Wskazane jest wymieszanie ziemi doniczkowej z gruboziarnistym piaskiem. Na spodzie donicy powinien być drenaż. Roślinę należy nawozić co trzy tygodnie.
Do najczęstszych błędów popełnianych przez hodowców należy przelewanie i wystawianie na zbyt duże działanie słońca. Pachira w naturze rośnie w miejscach o dużej wilgotności nie tylko podłoża, lecz także powietrza. Należy zatem szczególnie zadbać o nawilżenie powietrza w sezonie grzewczym – sprawdzi się nawilżacz powietrza i/lub pryskanie liści wodą.
Autor: Magdalena Sarnecka