Data publikacji:

Palenisko w ogrodzie. Miejsce na ognisko w twoim ogrodzie

Letnie imprezy przy ognisku mają wyjątkowy, niepowtarzalny urok. Przy palenisku w ogrodzie nie tylko przygotujesz pyszne potrawy, ale i ogrzejesz się wraz z bliskimi osobami. Ognisko to doskonała alternatywa dla grilla, który cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jak przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie i jakie palenisko wybrać?
palenisko w ogrodzie

Miejsce na ognisko w ogrodzie


Zaaranżowanie rekreacyjnej przestrzeni w ogrodzie warto rozpocząć od wyznaczenia miejsca na ognisko. Palenisko w ogrodzie nie powinno znajdować się blisko łatwopalnych rzeczy, np. drewnianej architektury ogrodu, krzewów, drzew, dmuchanego basenu, plastikowej zjeżdżalni itd. Minimalna odległość od takich elementów to 5 m. Należy mieć na uwadze nie tylko buchające płomienie ogniska, ale rozwiewane na wietrze iskry, które powstają podczas palenia niektórych gatunków drewna.
Wybierając miejsce na ognisko w ogrodzie, weź pod uwagę także sąsiedztwo. Strefa ogniska nie powinna znaleźć się zbyt blisko zabudowań sąsiada, by towarzyszący ognisku dym nie był dla niego uciążliwy. Jeszcze ważniejsze jest to, by dym nie wędrował na publiczny chodnik oraz na ulicę. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Minimalna odległość od granicy działki, wynikająca z przepisów przeciwpożarowych, to 4 m. Jeśli za miedzą znajdują się płody rolne, ogniska nie można rozpalić bliżej niż w promieniu 10 m. Osoby mieszkające w pobliżu lasu muszą także uwzględnić minimalną odległość od granicy lasu – 100 m.
Podejmując decyzję o umiejscowieniu paleniska, uwzględnij też własną wygodę. Upewnij się, że po zmroku dostęp do danego fragmentu ogrodu będzie łatwy i bezpieczny, a w okolicy nie ma siedliska komarów. Manewrowanie pomiędzy przeszkodami po ciemku, do tego z ostrym kijkiem, to przepis na kłopoty. Dobrym pomysłem na doświetlenie alei prowadzącej z domu do ogniska jest wykorzystanie niewielkich lampek solarnych.

Palenisko z kamienia w ogrodzie – na to musisz uważać?

Najprostszym typem ogniska jest to wykonane z polnych kamieni. Duże otoczaki znajdziesz chociażby w pobliżu koryt rzek. Wystarczy zebrać darń o średnicy około 1 metra, a brzegi paleniska wyłożyć znalezionymi kamieniami. Ich zadaniem jest ochrona trawy przed płomieniami oraz utrzymanie popiołu w ryzach. Tego rodzaju palenisko ma swoich zwolenników, ma bowiem bardzo naturalną, minimalistyczną formę.
Wybierając kamienie na ognisko, musisz jednak uważać! Nie wyciągaj ich bezpośrednio z wody i unikaj tych mocno wilgotnych. Nasączony wodą kamień może eksplodować po rozgrzaniu przy ognisku. To bardzo niebezpieczne. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej więc wykonać obrzeża z cegły lub łupanej kamiennej kostki, np. granitowej.

Jak zrobić palenisko w ogrodzie?

Prowizoryczne ognisko ma swój urok, ale jeśli poszukujesz trwalszego rozwiązania, zdecyduj się na murowane palenisko. Wykonuje się je w wykopie o głębokości 20-30 cm, w zależności od grubości warstw. Na wyrównane i ubite ziemne podłoże wysyp ok. 5 cm piasku. Jeżeli gleba jest słabo przepuszczalna, najpierw wykonaj 15 cm warstwę drenażową z tłucznia lub grubego żwiru. Po dokładnym ubiciu piasku nałóż 5 cm warstwę podsypki z cementu i piasku w proporcji 1:9.
Kolejny krok to wykonanie obrzeży z kostki granitowej, kamienia polnego lub cegły klinkierowej. Dla większej trwałości osadź ją na betonowym cokole, a przestrzeń pomiędzy elementami wypełnij zaprawą. Obrzeża wykonaj w taki sposób, by były wyraźnie wyższe od paleniska. Dzięki temu popiół nie wysypie się na trawę lub posadzkę dookoła ogniska.
Właściwe palenisko ułóż na wyrównanej warstwie z zaprawy cementowej. Powinna mieć ok. 5 cm. Po zaschnięciu wypełnij szczeliny podsypką cementowo-piaskową. Aby cement związał, oblej obficie palenisko wodą.

Nowoczesne palenisko w ogrodzie – metalowe

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się metalowe paleniska ogrodowe. Doskonale pasują do nowoczesnych domów, a swoją stylistyką przywodzą na myśl bardziej rzeźbę niż ogrodowe narzędzie. Przenośne, metalowe paleniska mają tę zaletę, że nie trzeba ich osadzać na stałe. Nie jest więc konieczne przygotowywanie podłoża, a w razie potrzeby możesz przenieść lub schować palenisko.
Nowoczesne paleniska wykonane są najczęściej z żeliwa, jednak doskonale prezentują się także modele ze stali kortenowskiej. Pokrywa się ją w całości rdzą, która jednocześnie zabezpiecza stal przed degradacją. Paleniska wykonane z kortenu są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji.

Ruszt na ognisko – wygodny sposób na przygotowywanie potraw

Pieczenie kiełbasek na drewnianym kijku niewątpliwie ma swój urok. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy zechcesz upiec inne potrawy, np. ryby czy delikatne mięsa. W takim przypadku nie obędzie się bez dodatkowego rusztu.
Najczęściej spotykane są duże ruszty na metalowym trójnogu. Mają regulację wysokości za pomocą łańcuchów, dzięki czemu łatwo dobierzesz optymalną temperaturę grillowania. Jeszcze prostsze jest dobranie rusztu do metalowego paleniska. Wiele palenisk ma dedykowany ruszt już w zestawie.

Miejsce na drewno przy palenisku w ogrodzie

To jasne, że do rozpalenia ogniska nie możesz użyć suchych liści, drewna pozostałego po budowie czy gałęzi znalezionych w lesie. Najlepszym wyborem jest suche i sezonowane drewno kominkowe połupane w różnego rozmiaru szczapy.
Ognisko jest wyjątkowo paliwożernym sposobem na pieczenie żywności, dlatego warto magazynować drewno nieopodal ogniska – pamiętając jednocześnie o środkach ostrożności. Ścianka z pociętych polan idealnie nada się także do osłony przez wzrokiem wścibskich sąsiadów i może posłużyć jako dekoracja ogrodu. W internecie znajdziesz wiele gotowych stelaży na drewno lub drewutni, które ochronią szczapki przed deszczem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik