Data publikacji:

Jak wykonać pasteryzację w zmywarce?

Pasteryzacja (inaczej wekowanie) to proces, podczas którego posiłki poddawane są ogrzewaniu w temperaturze 65-85 stopni Celsjusza przez dłuższy czas w specjalnie przygotowanych do tego warunkach. Wszystko po to, by zabić drobnoustroje i odciąć dopływ tlenu, tym samym znacznie przedłużając trwałość potraw bez większej utraty wartości odżywczych. Nasze mamy robiły to zazwyczaj w wielkich garach, my natomiast możemy wykorzystać urządzenia naszych czasów. Jak wykonać pasteryzację w zmywarce? Okazuje się, że to banalnie proste!

pasteryzacja zmywarki

Jak prawidłowo przeprowadzić pasteryzację w zmywarce do naczyń?

 Pasteryzacja w zmywarce z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na wygodę całego procesu. Nie trzeba nastawiać wielkich garów wody, zabezpieczać dna ściereczkami, pilnować wszystkiego – wystarczy jedynie nacisnąć „Start”. Zanim do tego jednak dojdzie, warto się odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim potrzebujemy surowca, którego świeżość chcemy przedłużyć za pomocą pasteryzacji. Mogą to być zarówno owoce, jak i warzywa. Bardzo często przygotowuje się w taki sposób dżemy owocowe (truskawkowe, malinowe, jabłkowe), soki owocowe oraz przeciery, a także ogórki kiszone i kapustę. Możemy również z powodzeniem dokonać pasteryzacji soku w zmywarce. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i nasze kubki smakowe.

Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiednich pojemników do pasteryzacji w zmywarce. Najlepiej sprawdzą się do tego słoiki. Koniecznie muszą być pozbawione wyszczerbień i innych skaz. Przed użyciem ich w całym procesie najlepiej jest je bardzo dokładnie wymyć i wyparzyć, czyli przelać wrzątkiem. W ten sposób minimalizujemy ryzyko niepowodzenia całego procesu.
Bardzo ważne są także zakrętki do słoików. Najlepiej za każdym razem kupować nowe – mamy wtedy pewność, że zagwarantują odpowiednią szczelność i nasza praca nie pójdzie na marne. Często bowiem te, które już wcześniej wykorzystywaliśmy, mają uszkodzoną uszczelkę (tak się często dzieje przy otwieraniu słoików nożem). Stare zakrętki możemy wykorzystać tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że nie posiadają żadnych wgnieceń i nalotów. W takim wypadku warto również zwrócić uwagę na to, czy nie ma na nich śladów rdzy – takie sztuki należy niezwłocznie wyrzucić.
Jak długo trwa pasteryzacja słoików w zmywarce? Dużo zależy od wielkości słoika, a także wielkości składników włożonych do jego wnętrza. Im większe naczynia i kawałki warzyw lub owoców, tym proces będzie dłuższy. Średni czas oczekiwania na zapasteryzowany posiłek wynosi 15-30 minut.

Pasteryzacja w zmywarce krok po kroku

Kiedy mamy już niezbędne podstawy, możemy przejść do części praktycznej. Do dokładnie umytych i osuszonych słoików wkładamy przygotowaną zawartość do pasteryzacji. Nie należy jednak nalewać wszystkich składników do samych krawędzi słoika. Trzeba zostawić około 3 cm niewypełnionej przestrzeni naczynia. Następnie należy bardzo dokładnie zakręcić słoiki. Przy brzegach nie może znajdować się jedzenie – jeśli tak się stanie, należy je wytrzeć, bowiem pozostawione może przyczynić się do zepsucia wekowanej potrawy. Przetrzeć brzegi można nawet za pomocą wacika nasączonego spirytusem.

Czyste i wypełnione jedzeniem szklane naczynia ustawiamy w zmywarce dnem do góry. Po ustawieniu włączamy program, który ma najwyższą temperaturę – zazwyczaj jest to około 65-70 stopni Celsjusza. Nie wolno dodawać żadnych tabletek i innych detergentów do „pasteryzującego” programu.

Po zakończeniu pracy zmywarki delikatnie wyciągamy słoiki i podobnie jak w zmywarce, ustawiamy je dnem do góry. Najlepiej przykryć je ręcznikiem i zostawić w taki sposób na 24 godziny. Po tym czasie weryfikujemy pomyślność pasteryzacji słoików z zmywarce. Jeśli wieczka są wklęsłe i nie wydają charakterystycznego kliknięcia, operację można uznać za zakończoną sukcesem.

Przygotowane w ten sposób przetwory mogą stać w chłodnym miejscu od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Autorka: Agnieszka Ragus