Strefa umywalkowa jest tą częścią łazienki, z której wszyscy domownicy najczęściej korzystają. To wokół niej buduje się całą funkcjonalną aranżację łazienki. Kiedy rozplanujemy już najważniejsze obszary w pomieszczeniu, warto zastanowić się nad ergonomią i wygodą korzystania z nich na co dzień. O tym, na jakiej wysokości ma być powieszona umywalka i ile przestrzeni wokół jest niezbędne do swobodnego z niej korzystania, często myślimy dopiero na etapie prac wykończeniowych.
Specjaliści od wyposażenia wnętrz radzą, aby już na etapie projektu łazienki dokładnie rozplanować takie elementy jak:
Normy budowlane nie określają konkretnie wysokości, na której powinno się zawiesić umywalkę. Jeśli jednak mamy na to wpływ na etapie remontu lub urządzania łazienki, warto tę wartość dopasować przede wszystkim do potrzeb domowników i kierować się wygodą użytkowania. Pamiętajmy, aby wziąć także pod uwagę wymagania gości np. starszej osoby mającej pewne ograniczenia ruchowe.
Niektóre normy europejskie określają wymiary montażu, jednak nie podają konkretnej wysokości, na jakiej należy zawiesić umywalkę. Wytyczne proponują zalecaną wysokość w postaci przedziału wartości między 85 a 95 cm od poziomu posadzki. Pamiętajmy, aby wysokość tę mierzyć od poziomu płytek, a nie wylewki – daje to różnicę przynajmniej kilku centymetrów.
Zalecana wysokość nie jest jednak sztywnym wymogiem, dlatego jeszcze na etapie urządzania wnętrza warto zastanowić się nad optymalnym poziomem montażu umywalki. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak praktyka pokazuje, że najczęściej umywalki montowane są na wysokości około 75-80 cm licząc od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Mowa tu głównie o umywalkach ściennych oraz wpuszczanych w blat. Nieco inne wymagania są dla umywalek stawianych na blacie.
Gdy większość domowników ma wzrost powyżej 170 cm, wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie zaplanowanie umywalki na poziomie oscylującym w przedziale od 85 do 90 cm. Wysokim osobom o wzroście powyżej 180 cm najwygodniej będzie korzystać z umywalek zawieszonych nawet na wysokości 95 – 100 cm. Tego poziomu nie powinno się już jednak przekraczać, głównie z uwagi na utrudnienia przy korzystania przez gości korzystających z łazienki. Podobne zalecenia są w przypadku montażu stelaży podtynkowych KOŁO – zbyt wysokie rozmieszczenie spłuczki może znacznie utrudnić korzystanie z niej.
Zastanawiając się, jak w praktyce wygląda zaplanowanie wysokości montażu umywalki, warto zacząć od zbadania potrzeb domowników. Wyznaczenie optymalnego poziomu dla dorosłych osób nie jest trudne, ale co w sytuacji, kiedy z łazienki na co dzień korzystają także dzieci oraz osoby niepełnosprawne mające pewne ograniczenia ruchowe?
W prywatnych domach jednorodzinnych i mieszkaniach zwykle nie zastanawiamy się nad tym, na jakiej wysokości zamontować umywalkę dla dzieci. Maluchy rosną i chcąc zapewnić dzieciom wygodne korzystanie z umywalki powinniśmy co pewien czas podnosić zawieszenie umywalki o kilka centymetrów. To problematyczne rozwiązanie, które komplikuje się dodatkowo, gdy w domu są dzieci w różnym wieku. Standardowym rozwiązaniem jest decyzja o standardowej wysokości montażu i zaopatrzenie maluchów w podesty umożliwiające im swobodne i samodzielne korzystanie z umywalki.
Jeśli jednak mamy potrzebę montażu umywalki tylko na potrzeby najmłodszych, to na jakiej wysokości należy to zrobić? W przedszkolach, szkołach i innych miejscach, które udostępniają łazienki dla dzieci, montuje się umywalki na wysokości około 60-65 cm dla grupy sześciolatków. To pewien uśredniony punkt odniesienia. Dla młodszych dzieci można zawiesić je nieco niżej. Dla starszych zaleca się dodanie kolejnych 5 cm wysokości liczonych od posadzki po upływie każdych 2 lat.
Podobnie jak w przypadku najmłodszych domowników, tak dla osób niepełnosprawnych warto nieco obniżyć wysokość, na jakiej znajdzie się krawędź umywalki. Zaleca się, aby znalazła się ona na poziomie nie wyższym niż 80-85 cm od posadzki.
Urządzając łazienkę, z której na co dzień będzie korzystać osoba mająca problemy ruchowe, warto pomyśleć też o innych udogodnieniach. W takim przypadku zaleca się wybór modelu umywalki z cienką zewnętrzną krawędzią. Warto wybierać płaskie, a głębokie umywalki, dzięki którym pod spodem zostaje wystarczająco dużo miejsca na swobodne podjechanie wózkiem inwalidzkim. Wielu producentów ceramiki ma w swoim asortymencie serie dedykowane do łazienek dla osób ograniczonych ruchowo, np. umywalka dla niepełnosprawnych z oferty KOŁO. To model o prostej przedniej krawędzi, o wysokości 60 cm i 55 cm długości, uwzględniająca potrzeby osób na wózkach inwalidzkich.
Pamiętajmy też o dodatkowych uchwytach, poręczach i szerokim kołnierzu umywalki, które ułatwiają samodzielne korzystanie z toalety i swobodne użytkowanie strefy umywalkowej. Unikajmy też montowania szafek podumywalkowych, dużych syfonów, półpostumentów i postumentów, które utrudniają podjazd wózka.
To, jaki rodzaj umywalki wybierzemy, bezpośrednio determinuje sposób jej montażu. Rzutuje to też na typ baterii i sposób jej montażu. Inaczej bowiem instaluje się umywalkę nablatową, a inaczej tę mocowaną do ściany. Jeśli dodatkowo wybierzemy model bez otworu na baterię, wówczas musimy dobrać do niej kran ścienny lub stawiany na blacie. Dlatego już na etapie planowania warto sprawdzić sposób montażu umywalki i baterii. Pomocne będzie też zbadanie rozmieszczenia i wysokości wyjść instalacji wodno-kanalizacyjnej.
W łazienkach o dużym metrażu warto zastanowić się nad wkomponowaniem dwóch umywalek. Co więcej, jeśli wśród domowników są osoby o dużej różnicy wzrostu, to można pokusić się o zamontowanie ich na różnej wysokości. To sprawi, że każdy z domowników będzie mógł komfortowo korzystać ze strefy umywalkowej, a jej asymetryczny układ może być podstawą do ciekawej aranżacji wnętrza.
Podejście wody do umywalki najczęściej jest uzależnione od planu montażu baterii umywalkowej (ok. 25 - 35 cm powyżej krawędzi umywalki). Przede wszystkim ma to związek z wysokością wybranej baterii. Aby więc prawidłowo określić wysokość podejścia wody do umywalki, powinniśmy znać wysokość, na której chcemy zamontować umywalkę z baterią. Jeśli urządzamy łazienkę z gotowymi już dopływami, wówczas i tak możemy jeszcze w niewielkim stopniu modyfikować wysokość montażu.
Standardowa wysokość umywalki na poziomie umywalki ok. 85 cm narzuca lokalizację podejścia wody do umywalki równą ok. 60 - 65 cm. Standardowo rozstaw otworów montażowych wynosi od 15 cm do 25 cm. Sprawdźmy i tę wartość przed wyborem umywalki.
Dla sprawnego funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej kluczowa jest wysokość odpływu umywalki, który połączony jest z kanalizacją za pomocą syfonu. Standardowo odpływ powinien znajdować się na wysokości ok. 50-65 cm od poziomu posadzki.
Umywalki stawiane na blacie, tak popularne w ostatnich latach, wymagają pomiarów i montażu w nieco inny sposób. Tutaj punktem odniesienia jest górna krawędź umywalki, która standardowo znajduje się na wysokości około 85-90 cm. Od tej wysokości następnie odejmujemy wysokość misy – w ten sposób dostajemy poziom, na którym należy zamontować blat. Najpopularniejsze modele mają od 15 do 20 cm wysokości, wówczas blat montuje się na poziomie około 70-75 cm od posadzki.
Wybierając umywalkę nablatową, warto od razu dobrać do niej pasujące meble łazienkowe. Blaty, szafki, szuflady i stojaki pozwalają na etapie instalacji regulować wysokość umywalki. Pamiętajmy, aby dla osób o niższym wzroście i seniorów mających trudności ruchowe projektować montaż umywalki nablatowej na nieco niższym poziomie. Wygodniejszą opcją będą tu modele ścienne, meblowe lub zagłębione w blacie. Dobrym rozwiązaniem są tu umywalki wpuszczane w blat, zwykle zintegrowane z szafkami podumywalkowymi.
Planując strefę umywalkową, warto przede wszystkim kierować się potrzebami i wygodą domowników. Zanim wybierzemy konkretny model ceramiki sprawdźmy najpierw układ instalacji wodnej, ilość miejsca do swobodnego podejścia i korzystania z umywalki. Już na etapie planowania warto także zastanowić się nad typem i sposobem instalacji baterii umywalkowej. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów na etapie montażu i codziennego korzystania z łazienki.