Data modyfikacji:

Zmywarka pod zlewem. Czy to dobre rozwiązanie?

Tradycyjnie w większości kuchni, w szafce pod zlewem znajduje się kosz na śmieci. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala pogodzić zmywanie i pozbywanie się resztek jedzenia, które zostały na talerzu. A jeśli twoja kuchnia jest naprawdę mała i w poszukiwaniu miejsca na zmywarkę, na twoim celowniku znalazła się właśnie szafka pod zlewem? To może się udać. Musisz jednak wiedzieć, że zmywarka pod zlewem, chociaż jest praktycznym rozwiązaniem, ma swoje ograniczenia. Zobacz, jakie są mocne i słabsze strony takiego ulokowania sprzętu zmywającego.

zmywarka pod zlewem

Klasyczne zmywarki, czy to te wolnostojące, czy do zabudowy, mają najczęściej wysokość sięgającą około 82 cm, a szerokości liczą sobie 60 lub 45 cm. Modele przeznaczone do zabudowy pod zlewem różnią się pod tym względem. Tzw. zmywarki kompaktowe, bo właśnie o nich mowa, liczą sobie około 55 cm szerokości i 44 cm wysokości.

Sprawdź również, na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę.

Zmywarka w szafce pod zlewem

Jak większość rozwiązań aranżacyjnych, tak również w przypadku zmywarek montowanych pod zlewem, urządzenia te mają swoje mocne i słabsze strony. Dokładna analiza wad i zalet sprzętu pozwoli ci dokonać świadomego wyboru i dobrać zmywarkę odpowiednią dla twoich potrzeb. W sprzedaży znajdziesz zmywarki do zabudowy oraz wolnostojące.

Zalety zmywarki w szafce

Dobre rozwiązanie do małych mieszkań

Jeśli urządzasz malą kuchnię, zmywarka pod zlewem może być świetnym wnętrzarskim kompromisem. Na małym metrażu może brakować miejsca na klasyczną zmywarkę, a wąskie modele wcale nie rozwiązują sprawy. W takim przypadku zmywarka w szafce pod zlewem to dobry sposób, aby nie rezygnować z dobrodziejstw nowoczesnego sprzętu.

Wygoda użytkowania

Bliskość zmywarki i zlewu znacznie usprawnia zmywanie. Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy je opłukać, więc urządzenie zamontowane bezpośrednio pod zlewozmywakiem zaoszczędzi ci niepotrzebnej krzątaniny. Ponadto w ten sposób zminimalizujesz ryzyko chlapania wody na podłogę podczas przenoszenia do zmywarki opłukanych naczyń.

Dla osób rzadko gotujących

To może być też świetne rozwiązanie, jeśli rzadko gotujesz we własnej kuchni, bo np. korzystasz z gotowego cateringu. Montaż kompaktowej zmywarki pod zlewem pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń i zagospodarować sąsiednie szafki zgodnie z twoimi potrzebami.

Wady zmywarki w szafce pod zlewem

Niewielki rozmiar

Zmywarki do montażu pod zlewem do niewielkie urządzenia, których ładowność to jedynie 6 kompletów naczyń. Dla porównania, klasyczne zmywarki liczące sobie 60 cm szerokości, mogą zmieścić nawet 14 kompletów naczyń.

Jako jeden komplet rozumie się w tym przypadku następujący zestaw naczyń – talerze: głęboki, płytki i deserowy, komplet sztućców, szklankę i filiżankę.

Muszą być meble na wymiar

Meble szyte na miarę, czyli zabudowa kuchenna wykonana na zlecenie, w takim przypadku będą najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujesz się na zmywarkę pod zlewem, szafka, do której urządzenie trafi, musi pomieścić elementy montażowe zlewu, jego komorę, odpływy oraz samą zmywarkę.

Oznacza to, że przestrzeń w szafce powinna być idealnie dostosowana do tego celu, co w przypadku gotowych rozwiązań może okazać się niemożliwe. 

Niestety w praktyce często okazuje się, że meble kuchenne na wymiar zamawiane u stolarza kosztują znacznie więcej, niż ich sklepowe odpowiedniki.

Podsumowanie

Jak widzisz, zmywarka w szafce pod zlewem może być dobrym rozwiązaniem w pewnych okolicznościach. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, trzeba przemyśleć, w którym miejscu stanie kosz na śmieci.

Jeśli postawisz na zlew dwukomorowy lub model z ociekaczem, czyli warianty, które wymagają montażu na podwójnej szafce, kosz może być umieszczony obok zmywarki. W przypadku mniejszych szafek, trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce lub postawić na kosz wolnostojący.