Data publikacji:

Phyllanthus mirabilis - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Miłośnicy sukulentów, którzy poszukują naprawdę wyjątkowych okazów, z pewnością będą zadowoleni z wyboru Phyllanthus mirabilis. To bowiem bardzo unikatowy rodzaj, który pochodzi z Indochin. Rozrasta się wolno, jednak warto zachować cierpliwość, ponieważ jego wygląd jest naprawdę osobliwy i imponujący. To doskonały wybór nie tylko dla zwolenników rzadko spotykanych gatunków roślin, ale także dla osób ceniących sobie takie, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Przekonaj się o tym.

Phyllanthus mirabilis - co warto wiedzieć?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Phyllanthus mirabilis to całkiem rzadko spotykany okaz, który wcale nie jest tak powszechny w sprzedaży jak inne sukulenty. To sprawia, że jest on naprawdę unikatowy i doceniany przez miłośników roślin - szczególnie tych trudno dostępnych. Sam gatunek pochodzi z Indochin i rośnie na wapiennych skałach oraz zalewanych torfowiskach, z których pobiera spore ilości wody w porze deszczowej. Phyllanthus mirabilis można spotkać w takich miejscach jak Laos, Birma czy Tajlandia. 
Co jest ciekawe, sukulent ten przyjmuje bardzo ciekawą formę w warunkach naturalnych. Właśnie tak rozwija się w postaci małego drzewa liściastego bądź krzewu. Warto pamiętać, że rozwija się on bardzo wolno, więc wymaga sporo czasu oraz cierpliwości, aby móc cieszyć się prawdziwie imponującymi liśćmi. Jednak jest to z pewnością warte, ponieważ to właśnie one prezentują się bardzo imponująco, a przy tym mają ciekawą właściwość, jaką jest możliwość otwierania się o poranku i składania na wieczór. Liście, gdy są złożone, pokazują spodnią stronę blaszki, jaka ma bardzo wyraziste i zgrubiałe unerwienie. 
Phyllanthus mirabilis wytwarza kaudeks, który jest umiejscowiony pomiędzy korzeniami a pędem. To nic innego jak zgrubiała część, która ma za zadanie gromadzić wodę na czas suszy. On także rozrasta się w wolnym tempie i osiąga średnicę około 30 cm w przypadku roślin kilkudziesięcioletnich. W związku z obecnością interesującego kaudeksu i ogólnie z uwagi na nietuzinkowy wygląd rośliny jest ona często uprawiana jako małe drzewko bonsai. Przy tym nie można zapominać, że wszystkie części Phyllanthus mirabilis są trujące i podczas przycinania czy wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych może dojść do nieprzyjemnego podrażnienia skóry.

Jakie są walory Phyllanthus mirabilis?

Phyllanthus mirabilis to wspaniała roślina o imponującym pokroju. Każdy jej posiadacz będzie z pewnością bardzo zadowolony. Jest mnóstwo walorów tego sukulenta, które sprawiają, że warto się przekonać do zakupu kolejnego gatunku. Przede wszystkim jest to interesujący kształt, który przypomina właśnie drzewko bonsai, przy czym jest bardziej wyjątkowa, ponieważ rzadziej spotykana w sprzedaży. Świetnym doświadczeniem jest obserwowanie tego sukulenta - ruchy liści, gdzie składają się one w nocy, robi naprawdę spore wrażenie. To roślina, która nadaje się dla osób, które stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie bądź nie mają zbyt wiele czasu na odpowiednią pielęgnację. Wynika to z faktu, że Phyllanthus mirabilis jest odporny na suszę (umożliwia to imponujący kaudeks). Nie jest to w żaden sposób sukulent wymagający, a przy tym jest unikatowy, więc nadaje się nawet jako prezent.

Phyllanthus mirabilis - uprawa i wymagania

Chcąc zainwestować w Phyllanthus mirabilis, należy przygotować odpowiednie podłoże dla rośliny i zadbać o dobre warunki do jej rozwoju. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze odpowiednie podłoże - musi być ono żyzne i jednocześnie przepuszczalne wraz z jakościowym drenażem. W sklepach znaleźć można sporo różnych rodzajów mieszanek podłoża do sukulentów, które powinny się sprawdzić. Warto je wtedy wzbogacić, dodając małą ilość torfu.
Uprawa Phyllanthus mirabilis nie wymaga sporego nasłonecznienia, dlatego sukulent świetnie radzi sobie nawet w pomieszczeniach z północną czy wschodnią ekspozycją okien. Ważne, aby miejsce było ogólnie jasne, a źródło światła rozproszone. Pokoje cieniste również będą dobrym rozwiązaniem. Roślinę można śmiało podlewać raz na kilka dni w obfitej ilości i powtarzać czynność wtedy, gdy górna warstwa podłoża będzie sucha. Z kolei zimą należy zaprzestać podlewania na czas około miesiąca, aby umożliwić Phyllanthus mirabilis przejście w stan spoczynku.

Przesadzanie Phyllanthus mirabilis i sukulentów

Zastanawiasz się, kiedy warto zająć się przesadzaniem swojej rośliny? Przede wszystkim warto to zrobić bezpośrednio po zakupie sadzonki, ponieważ najczęściej znajdują się one w podłożu typowo torfowym, które nie nadaje się do uprawy tego gatunku. Najlepszym okresem na systematyczne przesadzanie, jakie pozytywnie wpłynie na rozwój Phyllanthus, będzie wiosna oraz lato. Jeśli kupujesz go jesienią czy zimą, wstrzymaj się ze zmianą podłoża i podlewaj oszczędnie.

Phyllanthus mirabilis - o czym warto pamiętać?

Aby cieszyć się zdrową i silną rośliną, jaką jest Phyllanthus mirabilis, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. To naprawdę łatwy w opiece sukulent, który będzie wdzięcznie zdobić pomieszczenia, nadając im prawdziwie przytulnego klimatu.
  • Pamiętaj, aby nawadniać roślinę dopiero wtedy, gdy większość gleby wyschnie. Ma ona zdolność gromadzenia wody na zapas, więc nie powinniśmy jej przelewać zbyt często.
  • Jeśli nie masz pewności, czy Twój sukulent potrzebuje już następnego podlania wodą, wstrzymaj się nieco. To bardzo istotne, ponieważ ma on sporą zdolność wytrzymywania nawet długotrwałych susz.
  • Phyllanthus mirabilis będzie świetnie się czuć w miejscu jasnym z niewielkim dostępem do bezpośredniego światła bądź całkowitym jego brakiem. Można również wesprzeć się specjalnym oświetleniem do uprawy.
  • Używaj specjalnych nawozów, które będziesz dodawać do rośliny co cztery do sześciu podlewań.
  • Wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów.     
  • Jeśli niepokoi Cię utrata liści przez Phyllanthus mirabilis, nie masz powodów do obaw. Jest to zupełnie normalne w okresie zimowym oraz wiosennym i ma to związek z byciem w stanie spoczynku.
Autor: Agnieszka Górska