Data modyfikacji:

Jak dobierać do siebie plakaty?

Galeria składająca się z plakatów i obrazów to idealna recepta na aranżację pustej ściany. Jednak nie myśl, że wystarczy zawiesić kilka plakatów i kłopot masz z głowy. Jeśli chcesz stworzyć galerię ścienną z prawdziwego zdarzenia, wybór plakatów nie może być przypadkowy. Jak zatem dobierać plakaty?

Plakaty na ścianę to jedne z najpopularniejszych dekoracji. Nie dość, że dają świetny efekt aranżacyjny, to jeszcze pozwalają na spersonalizowanie stylizacji – wszak twoja galeria ścienna może być odbiciem twoich pasji i zainteresowań. Jednak prawdziwa sztuka, to skomponowanie galerii ściennej, w której wszystkie elementy pasują do siebie i tworzą spójną całość. Jak to zrobić?

Plakaty na ścianę – wspólny motyw

Galeria ścienna to najczęściej układanka składająca się z kilku elementów. Jeśli ma ze sobą współgrać, każdy z puzzli powinien mieć wspólny mianownik. Najłatwiej jest komponować swoją galerię ścienną w oparciu o wspólny motyw, który sprawi, że plakaty będą ze sobą korespondować. To może być motyw roślinni, krajobraz, portret, geometria czy jakakolwiek inna tematyka. Ważne jest, aby temat ten znalazł odzwierciedlenie w mniejszym lub większym stopniu w każdym plakacie. To pozwoli ci zachować dobry balans oraz spójność kompozycji.

Kolorystyka plakatów

Wspólnych mianowników między plakatami możesz też szukać w warstwie kolorystycznej. Monochromatyczna kompozycja będzie świetnym rozwiązaniem. Ale pamiętaj, że kolory łączy się nie tylko na zasadzie spójności, ale też kontrastu. Takie połączenie będzie bardziej wyraziste i może przysporzyć ci nieco więcej problemu przy komponowaniu całego układu, ale przecież do odważnych świat należy – warto czasem nieco zaryzykować w aranżacji wnętrz, bo efekty mogą być naprawdę znakomite. Dodatkowo, jeśli zaczniesz kombinować z kolorystyką plakatów na ścianę, warto pamiętać, że powinny się też komponować z resztą wnętrza. Specjaliści radzą, aby w stylizacji mieszkania stosować kolory oszczędnie – najlepiej sprawdza się zastosowanie 3 lub 4 barw w stylizacji wnętrza.

Kombinuj z ramkami

Dotychczas skupiliśmy się na wspólnych mianownikach galerii ściennej. Teraz warto zwrócić uwagę, jak różnicować plakaty, aby w tym bliskim sąsiedztwie jednak zaznaczyć indywidualność każdego z nich. Można to łatwo zrobić za pomocą ramek. Zdając się na różne modele ram do plakatów na ścianę, dodasz całej stylizacji ciekawszego charakteru. Początkowo może się to wydawać karkołomnym pomysłem, ale różnice między ramkami nie zdominują raczej całej kompozycji.

Nie tylko plakaty na ścianę i obrazy

Najczęściej w galeriach ściennych wiesza się po prostu plakaty, obrazy czy zdjęcia. Warto jednak przeplatać ten układ innymi dekoracjami ściennymi, dzięki czemu kompozycja dodatkowo zyska. Co można wpleść do galerii ściennej? W zasadzie wszystko! Drewniane ozdoby ścienne mogą się pięknie komponować z ramami plakatów wykonanymi z tego samego materiału. Podobnie szklane czy metalowe ozdoby, jeśli postawisz na ramki w takim wydaniu. Do galerii ściennej warto też wpleść lustra w ciekawych ramach lub nietypowych kształtach. To dobry sposób, aby nie tylko urozmaicić stylizację, ale też rozjaśnić wnętrze – lustro będzie wszak odbijać światło. Świetnie w takiej roli sprawdzają się też makramy czy niewielkie kwietniki ścienne.

Przemyśl układ plakatów na ścianę

Zanim przystąpisz do wieszania plakatów na ścianę, przemyśl dokładnie układ wszystkich elementów w galerii. Najlepiej jest wyciąć z szarego papieru arkusze odzwierciedlające kształt i wielkość ramek i przyklejenie ich na ścianę za pomocą taśmy malarskiej. W ten sposób możliwe będzie skorygowanie ustawienia i znalezienie najlepszej kompozycji dla całej galerii. Bo musisz pamiętać, że nie tylko symetryczny układ sprawdza się dobrze w tego typu aranżacjach. Układ, w którym np. dominować będzie największy plakat czy wszelkie łamanie zasad symetrii może również przynieść świetne rezultaty.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny