Data modyfikacji:

Płytki heksagony - gdzie pasują i z czym je zestawić

Szukasz niebanalnych płytek ceramicznych, ale jednocześnie nie chcesz przesadzić z wzorami i kolorami? Postaw na ciekawą formę. Płytki w kształcie heksagonów to wnętrzarski hit, który szturmem wdarł się na salony i wszystko wskazuje na to, że rozgościł się w nich na dobre. Nic dziwnego – sześciokątne płytki wyglądają świetnie!

Płytki ceramiczne są nieodłącznym elementem wystroju naszych mieszkań. Są praktyczne, ponieważ dobrze zabezpieczają powierzchnie przed wilgocią i zabrudzeniami, ale przede wszystkim, dają duże pole do popisu w aranżacji wnętrz. Powiedzmy sobie jednak szczerze – kwadratowe i prostokątne płytki to wnętrzarska sztampa. A jeśli ty szukasz nietypowych rozwiązań, świetną alternatywą mogą być właśnie płytki heksagony.

Heksagony na ścianie – prosty przepis na piękną kuchnię

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jakie płytki do kuchni, bardzo wielu z nas zdaje się na szalenie popularne płytki typu metro, czyli niewielkie białe prostokąty o szkliwionej powierzchni. To eleganckie i minimalistyczne rozwiązanie. A jeśli tobie znudziły się tego typu kroki aranżacyjne, świetną alternatywą dla płytek o klasycznym kształcie będą właśnie płytki heksagony. Ściana w kuchni pomiędzy dolnym i górnym rzędem szafek wykończona właśnie w ten sposób, będzie przypominać plaster miodu.

W takim wydaniu świetnym rozwiązaniem będą heksagony o minimalistycznym wzornictwie – jednobarwne lub zdobione delikatnym marmurkowym rysunkiem. Pierwsze skrzypce będzie grać tu  niecodzienna forma płytek oraz cała kompozycja układająca się w plaster miodu. Jeśli tak wykończoną ścianę w kuchni zestawisz z szafkami w minimalistycznym stylu, przepis na elegancką kuchnię masz jak w banku.

Płytki heksagony – zacieranie granic

A jeśli zastanawiasz się, jakie płytki do kuchni ułożyć na podłodze, heksagony będą równie dobrym rozwiązaniem. Ale szczególnie ciekawy efekt można osiągnąć w pomieszczeniach, w których kuchnia jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań i płytki ceramiczne na podłodze w kuchni to dla ciebie punkt obowiązkowy, a w reszcie strefy dziennej chcesz ułożyć deski, heksagony mogą świetnie rozwiązać problem łączenia materiałów.

O co chodzi? Otóż nie musisz wykańczać podłogi jak od linijki, gdzie granica między płytkami oraz deskami jest wyznaczona za pomocą linii prostej. Heksagony można stopniowo przeplatać z klepkami drewna, tworząc efektowną, nieregularną kompozycję. Pamiętaj jednak, że taki zabieg wymaga sporo umiejętności, więc lepiej dopytać wcześniej specjalistę, który będzie wykańczał posadzkę w twoim domu, czy ma doświadczenie w tego typu pracach.

Co ciekawe płytki heksagony można wykorzystać również jako pojedyncze elementy zdobnicze lub układać je w niewielkie kompozycje również w innych pomieszczeniach. To modna alternatywa dla tradycyjnych dekoracji ściennych – plakatów czy obrazów. Kilka heksagonów ułożonych w nieregularnych kształtów plater miodu będzie prezentować się świetnie w pokoju dziennym czy dziecięcym. Szczególnie dobry efekt uzyskasz, jeśli zestawisz ze sobą płytki ceramiczne o różnym wzornictwie.

Płytki heksagony w łazience

W stylizacji łazienki heksagony mogą ci zapewnić prawdziwe szaleństwo formy. Ułożone na posadzce oraz ścianach dodadzą pomieszczeniu szczyptę klimatu retro. Dobrym posunięciem jest podkreślanie kształtu heksagonów za pomocą fugi w innym kolorze. Przykładowo jasne heksagony zestaw z ciemną fugą i odwrotnie – je ciemne z jasną. Dzięki temu z większej płaszczyzny uda się wydobyć ten nietypowy kształt płytek, który sprawia, że na punkcie heksagonów zwariowali prawie wszyscy. W takim wydaniu w twojej łazience nie potrzeba będzie żadnych dodatkowych ozdób – heksagony obronią się same!

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny